Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66

mumus
Subiect Autor

Re: Primul Seat Toledo KG3 de pe forum

26 Iun 2019, 11:37

Eu am avut leduri si la numar, era ok, am leduri pe marsarierre, este ok, am leduri pe lunga, este ok, le pusesem si pe scurta, a fost ok. Cand am vrut sa pun pe semnalizare sa aprins martorul, si acum la frana. Curios la frana e ca am 2 becuri de frana in stop, dar unul are comanda doar ptr pozitie, locasul becului are un singur pin, nu inteleg de ce au pus bec de frana si acolo... Puneau mai bine un P21W clasic...
Seat toledo nh Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

09 Iul 2019, 08:53

Din traficImagine

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

adrian p

28 Iul 2019, 20:28

mumus scrie:
Plecat in concediu, mers aproape legal, in grup, eu fiind singurul cu benzinar, si eu am avut cel mai mic consum :) astia cu dieselurile lor au ramas masca:)

ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Sa nu uit, daca nu stateam in vama vreo ora, aveam 4.7 - 4.8 consum.

salut all.

astia cu diesel :) , ptr 1 l /100km la 50.000 km /an inseamna ceva , ptr uz caznic e ok ( adica ptr un concediu ) ....in rest rarmana sa postam in fiecare zi cati km facem / zi si cat consuma masina :)
Ps : ( asta a fost o zi de alergat , nu e tot timpul asa ( 54 minute intarziere pe intrare in Bucuresti. comsumul si comparatia se face in aceleasi conditii , mers aproape la fel, aceeasi distanta....etc. Daca tu mergi linistit noaptea, treci de centura BUC pe la 4 dimi , e normal sa te lauzi ....este un exemplu si nu o polemica . Consumul de mai sus l am facut pe distanta Buc -Pitesti- Valcea- Dragasani- Slatina - Pitesti -BUC ...intrare Km 14 , 54 min blocaj dat de Waze, trecut in centura , etc ....ajuns acasa dupa 459 km)
Imagine.Imagine.Imagine

mumus
Subiect Autor

29 Iul 2019, 05:35

:)

Am mers in coloana, unu dupa altul, timp de 10 ore, din care vreo 3 ore pauze, fiecare avea 2 adulti, 2 copii si bagaje cam la fel... Mai exact de atat nu putea fi testul...

Daca nu pui si poza cu viteza medie, e degeaba laudatul.

mumus
Subiect Autor

22 Aug 2019, 20:01

Seatul a trecut de varsta de 5 ani, zero probleme. In curand vine revizia, din fericire am inceput sa umblu zilnic cu ea si in afara orasului, si asa va ramene de acum incolo sper o lunga perioada de timp, consumul pus este undeva 60 extern, 40 intern. Benzina Socar98.
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

mumus
Subiect Autor

26 Aug 2019, 10:35

Asa arata dupa 5 ani. ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

florinbarca

26 Aug 2019, 10:43

Arata foarte bine. Se vede ca ai avut grija de ea.

mumus
Subiect Autor

26 Aug 2019, 21:42

Si mai am, dar de aproape nu arata asa de bine, ca anii au adunat si zgarieturile de care nu scapam, dar tehnic este impecabila. Este inca ca noua, si sunt hotarat ca la urmatoarea masina , tot la seat sa apelez. si tot noua. Doar ca va fi diesel, si momentan Arona, dar nu stiu daca in 2 ani o sa o mai fabrice. Sau daca va mai exista diesel.

mumus
Subiect Autor

10 Sep 2019, 19:07

Multumita firmei Quadripol, care a montat acum aproape 4 ani niste difuzoare prost in usile spate, azi a trebuit sa iau altele noi... Multumesc Quadripol Brasov ptr 2 failuri din 2 incercari... (Senzori parcare = fail, boxe = fail) Acum am mers pe JBL par a fi mai slabute fata de hertz, dar tot mai bine decat deloc...
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

florinbarca

11 Sep 2019, 08:34

Cum adica au montat prost difuzoarele? Si senzorii nu mai functioneaza sau ce s-a intamplat?

mumus
Subiect Autor

11 Sep 2019, 13:13

Povestea a inceput simplu, masina in garantie, dealerul a spus sa merg la quadripol, fiind firma autorizata, si astfel nu pierd garantia. La senzori, dupa montaj, deabea reusesc sa scot becul de la unul din cele 2 iluminari ale numarului de inmatriculare, ca sau legat la el cu nu stiu ce, si au scurtat prea mult firul... La plecare de la ei aveam martorul airbag aparut in bord... Da, masina noua... Imi taiasera un fir aiurea... Cand am vrut sa vad ce au stricat, sau pus toti 3 in usa masinii sa nu vad ce mesteresc ei acolo... La boxe initial au pus plus cu minus invers...
Cand m-am intors prima oara inapoi ca difurile nu se aud ok, si sa verifice polaritatea, au zis ca nu se poate :) Il chem pe sef, schimba curcile firele si surpriza, se aude dintr-o data bine :) Seful, serios, zice ca nu aude diferenta... Il intreb daca are probleme cu auzul, zice ca da...
Dupa ce sa rezolvat, la vreo 2 ani caraiau difurile, am mers inapoi, sa constat ca difurile erau mucegaite si pinii ruginiti compelet... Constat ca au lasat firele in sus, nu in jos cum este normal, ( la pini ma refer), le zic, ei zic ca e ok, si ca problema e ca am pus difuri de rahat... Nu ca apa curgea mereu pe fire in jos direct pe mufe si implicit in difuri... Am plecat de la ei socat, niste mizerii de angajati cei 2 de acolo, si sef de tot rahatul... In fine, firma de rahat...

mumus
Subiect Autor

11 Sep 2019, 19:18

Intrebare intrebatoare. Luna asta merg la revizie, si daca tot am iesit din garantie, as pune Motul 5w30 x clean+ cu aprobarea VW 504 00 - 507 00

Ce ziceti? fac bine? In loc de castrol edge long life ?

84SET

12 Sep 2019, 06:56

Daca este echivalent VW 504 ... atunci nu e nici o problema. La mine in reprezentanta SEAT la prima revizie (2 ani) mi-a pus Liqui Moly.
De ce Motul ? E mai bun , e mai ieftin ?
SEAT TOLEDO Reference 1.2 TSI 90CP
model 2015 (KG3) fabricat 2016

mumus
Subiect Autor

12 Sep 2019, 07:07

Nu este mai ieftin, dupa multe teste vazute, topul este mobil1, motul si deabea pe locul 3 castrol LL...

Am ales Motul ptr ca la protejarea la frecari sta cel mai bine.

adrian p

15 Sep 2019, 18:53

mumus scrie:
Intrebare intrebatoare. Luna asta merg la revizie, si daca tot am iesit din garantie, as pune Motul 5w30 x clean+ cu aprobarea VW 504 00 - 507 00

Ce ziceti? fac bine? In loc de castrol edge long life ?

la prima reprezentanta mi se punea Mobil1, la Brasov mi s a pus castrol, eu acum pun OEM vw care tot castrol e la origine....cred ca problema e nu ce ulei pui ( macar sa fie compatibil ) ci cand il pui ....adica cati km faci cu acel ulei si in ce conditii.
  • 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66