Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Indicator nivel carburant

29 Sep 2014, 18:29

Salutare, am o 'problema'

Indicatorul nivelului de carburant este impartit in 10 liniute, 4 deasupra jumatatii si 6 mai subtiri sub jumatate. Cand ajunge masina la 2 linii se aprinde becul cum ca trebuie sa alimentez.

Intebare: Asta inseamna ca sunt deja pe rezerva?

Sau rezerva aceea in jur de 5 litri este deabea dupa ce se sting si ultimile doua liniute? (nu de alta, dar nu am facut niciodata pana prostului si nu as dori sa se intample nici de acum incolo).
Mentionez ca in carte scrie ca trebuie sa merg sa alimentez ptr ca sunt pe rezerva, dar nu prea imi vine sa cred, toate masinile detinute anterior intrau pe rezerva doar dupa ce cb arata range 0.
Multumesc anticipat ptr raspunsuri.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Indicator nivel carburant

29 Sep 2014, 21:14

cam acelasi principiu e si la seat, masina mai merge si dupa ce se ajunge la range 0 (desi nu recomand, doar am auzit pe unii altii care au spus ca au reusit). eu zic sa nu testezi teoria si sa incerci sa nu intri prea mult pe rosu si in mod repetat, asta e o buna practica avand in vedere calitatea carburantului la noi care nu e neaparat ca in carte...
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Indicator nivel carburant

29 Sep 2014, 21:51

Eu de fel fac mereu plinul, si cand se aprinde rosu bag benzina. Dar este foarte ciudat ca rosul sa se aprinda la doua linii... la nici o alta marca condusa de mine nu am vazut asa ceva.
Imi confirmi ca dupa disparita ultimilor doua linii, deabea atunci intru pe rezerva?
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Indicator nivel carburant

29 Sep 2014, 22:01

ca sa ne intelegem, tu vorbesti despre acea "rezerva" separata care se umplea prin actionarea unui buson pe lateral, chestie care e un fel de mit pentru mine pt ca nu am reusit niciodata sa il actionez la seaturile mele.
eu ma gandesc asa: daca seat imi spune ca la masina mea rezervorul este de 50 de litri, eu atunci pe 50 de litri ma bazez si nimic mai mult. daca intri bine de tot pe "rosu" o sa vezi ca tot nu atingi cifra data de producator. de cei 7 litri in plus de "rezerva" (dintr-un rezervor separat) nici nu mai poate fi vorba...

in manualul in limba romana din ce am observat eu termenul "rezerva" se refera la ultimii 6-7 litri ramasi din momentul in care se aprinde "rosu", adica parte din cei 50 total al rezervorului. am tot folosit 50 pentru ca asa e la 5F, inlocuiesti tu cu datele tale... dar astea sunt observatiile mele, nu am de unde sa cunosc exact cum se intampla la toledo NH.

citeste si aici viewtopic.php?f=205&t=18007
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Indicator nivel carburant

29 Sep 2014, 22:04

Nu stiu de existenta vreunui rezervor separat...vorbesc despre rezerva care in general este de 5 litri(ultimii litri din rezervor).


Chiar aia 5-7 litri sa fie ultimile doua liniute?

Probabil voi intreba la reprezentanta...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Indicator nivel carburant

05 Oct 2014, 01:04

Pe talon/CIV ce rezervor zice ca ai? In cartea masinii mi se zice ca am 45L, iar in CIV 52L. Astia la RAR au inclus si rezerva aia de 7L, impropriu numita "rezerva", ca nu se foloseste. Este doar pentru a nu face presiune in rezervor. Totusi pe bord iti arata sa alimentezi cand mai ai in rezervor ultimii 6-7L, dar calculati din litrajul dat de producator. Cauta pe skoda-fabia-israel.blogspot.gr/2011/06/fuel-gauge.html despre indicatorul nivelului de combustibil.
 
nichi
Mesaje: 106
Membru din: 23 Oct 2015, 09:54

Re: Indicator nivel carburant

14 Dec 2015, 13:09

Salut,

Desi intrebarea are 1 an si banuiesc ca ai elucidat problema....

In manualul de la skoda octavia , scrie ca in momentul aprinderii becului mai sunt 9 l carburant in rezervor.

Ieri am facut plinul la Toledo imediat dupa aprindere martor nivel carburant. Au intrat 45 l, pana a declansat pompa.
In cartea masinii rezervorul este dat ca avand capacitatatea de 55 l

Se pare ca la apriderea becului(care corespunde cu indicarea nivelului la 2 liniute pe afisaj) mai sunt 9-10 l in rezervor. Iar cand dispar si cele 2 gradatii masina nu mai are nimic in rezervor.
Ca sa facem analogia cu masinile mai vechi- unde becul de aprindea la 5 litrii de carburant ramas, laToledo asta inseamna afisarea unei singure liniute pe indicator.

 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Indicator nivel carburant

14 Dec 2015, 14:34

scrie in carte de 8 litri dar si la mine la fel cand se aprinde becu si alimentez intra intre 45 si 46 litri
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
Avatar utilizator
adrian p
Mesaje: 81
Membru din: 04 Mai 2015, 06:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Indicator nivel carburant

21 Ian 2016, 20:03

salut,

eu la primul plin am bagat 61 L de carburant ! - cu tot cu clapeta ......vorbesc de 1,6 tdi , faceti voi socoteala cat are rezervorul !
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Indicator nivel carburant

25 Mai 2016, 17:25

La mine a intrat 53 la 50 cat are... Range era la 0. Asta la prima alimentare, niciodata de atunci nu am mai incercat figura
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
nichi
Mesaje: 106
Membru din: 23 Oct 2015, 09:54

Re: Indicator nivel carburant

25 Mai 2016, 21:52

Sapt trecuta computerul arata autonomie 50 km.
Merg la "peco" .Apare băiatul . Plinul, va rog, zic.
Merg la casa aa plătesc. Nu ae mai termina .Tipa de la casa întreabă daca am cerut sa umple si"rezerva".
Afișez o fata timpa....
La final 60 l afiseaza pompa.
Tipa zice relaxată"nu inteleg dece nu dau cantitatea exacta in carte"
Sa mai comentez ceva?
Ce rost are clicul de la pompa daca nu iese lichidul afara.
Ce stie inginerul lu' peste despre vapori sau presiune
 
nichi
Mesaje: 106
Membru din: 23 Oct 2015, 09:54

Re: Indicator nivel carburant

25 Mai 2016, 21:54

Dar au făcut vanzare

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori