Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
VladNedelcu
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 06 Mar 2019, 01:49

sistem de racire/incalzire

25 Mar 2021, 16:08

Salutare!
Am si eu o problema si mecanicii la care am fost inca nu i-au dat de cap...
Eu am o presupunere dar am zis sa ma consult si cu voi.
Eu am un Leon 2013 - 2.0d - 150 cp
Venind de la Bacau catre Bucuresti, pe la Ramnic mi-a aparut in bord check coolant. Am oprit motorul si cand verific am gasit antigel peste tot, aruncase pe langa capacul de la vasul de expansiune, insa nivelul era ok.
Am mai mers putin, becul s-a stins si a aparut iarasi.
Am luat o pauza intr-un peco si cand am vrut sa adaug antigel am observat ca vasul era gol. Toata aripa de pe dreapta era plina de antigel.
Am adaugat amestec de apa cu antigel, am ajuns la bucuresti, am mers 2-3 sapt cu ea asa, nu a mai aruncat pe nicaieri, doar ca nu am mai avut caldura.
Mecanicul a gasit un radiator ruginit si infundat zice el....am schimbat radiatorul, dar totusi nu am caldura.
El sustine ca intra - iese apa calda din radiatorul de caldura, ca a pus si solutie de desfundat si nimic...
Acum eu am putina caldura, dar daca maresc turatia ventilatorului, nu face fata si baga rece.
Deocamdata nu a mai sarit pe nicaieri antigel.
Concluzia mea e ca am o problema la caloriferul de caldura, ca circula apa doar partial prin el si ca nu face fata sa incalzeasca aerul venit de afara.
A mai patit cineva? Aveti ceva sugestii? Multumesc!
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori