Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

09 Feb 2018, 10:13

Hai sa reinviem un topic mai vechi.
Trebuie sa fac revizia la masina. Uleiul e clar si batut in cuie. Nu e loc de tocmeala. As vrea sa ma duc la metrotehnica cu piesele mele, am inteles ca se poate.
Intrebarea mea, conteaza atat de mult filtrele ca si brand? Eu am fost multumit de Mann, in trecut. Si ma gandeam sa folosesc tot Mann. Am gasit pe autohut.ro (sunt multumit de ei, am mai cumparat in trecut de aici, si au preturi mult mai mici ca la epiesa) 3 filtre mann, la combustibil nu au pe stoc si vaico pentru cutie.
Any comments?
Imagine
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

09 Feb 2018, 10:30

Edit: aparent uleiul nu e batut in cuie :))
Aveam de gand sa folosesc ulei Castrol 5w30 Long Life full synthetic. Pe asta l-am folosit si la Golf.
Apoi, am intrat pe site la metrotehnica pentru programare si vad aceasta afirmatie:

"Uleiul de motor folosit in calculatie respecta norma Volkswagen recomandata de fabricant.
Daca clientul doreste utilizarea unui ulei de motor premium (MOBIL 1), acesta este rugat sa transmita o solicitare......etc".

soooo. Mobil 1 sau Castrol?
Imagine
 
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

09 Feb 2018, 14:46

BeardmanDaniel scrie:
Hai sa reinviem un topic mai vechi.
Trebuie sa fac revizia la masina. Uleiul e clar si batut in cuie. Nu e loc de tocmeala. As vrea sa ma duc la metrotehnica cu piesele mele, am inteles ca se poate.
Intrebarea mea, conteaza atat de mult filtrele ca si brand? Eu am fost multumit de Mann, in trecut. Si ma gandeam sa folosesc tot Mann. Am gasit pe autohut.ro (sunt multumit de ei, am mai cumparat in trecut de aici, si au preturi mult mai mici ca la epiesa) 3 filtre mann, la combustibil nu au pe stoc si vaico pentru cutie.
Any comments?


Salut, la generatia noastra de motoare filtru de combustibil nu se schimba este lifetime. Din cate stiu este o sita la capatul pompei de benzina.

La revizie orice ai face nu poti sa vi cu ulei ul tau sau cu filtrul tau de ulei deoarece mie la Porsche respectiv Alto Syncro mi s-a spus ca pot sa le pun dar este pe propria mea raspundere. Ce inseamna asta daca patesti ceva la motor ti se poate anula garantia. Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 mare atentie daca alegi sa pui uleiul lor (sa nu pierzi garantia) sa scrie pe bidoane stamp-ul cu VW recommends!

Tot ce poti sa faci este sa vi cu filtrul de aer si de polen adus de tine. In cazul meu eu am venit cu acestea 2, ocupandu-ma si cu vanzarea de piese auto. Ambele filtre le am luat pe original si in cutii erau Mann defapt.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

09 Feb 2018, 15:05

Ok. Nu stiam despre filtrul de combustibil. Chiar acum am primit mail ca nu e nevoie la masina mea. O sa mai intreb odata de ulei. Cred ca pe oferta e mobil 1.
O ultima intrebare. Filtru hidraulic? Imi aparea si pe epiesa si pe autohut. Trebuie sa il schimb? Ce e asta? Chiar si el imi mail imi spune: sincer nu am auzit de filtru hidraulic,nu stiu ce inseamna.
O sa intreb de cost daca imi aduc eu filtru de aer si polen si daca pierd garantia.

Mersi mult @Sgt. Darian.
Imagine
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

09 Feb 2018, 16:32

Si un raspuns de la PBN: Filtrul de combustibil se schimba la 90000 km.Referitor la filtrul hidraulic acesta se schimba la 60000 km cand se schimba si uleiul la cutia DSG.
Imagine
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

10 Feb 2018, 10:38

Nu are filtru de combustibil, poti duce uleiul tau atata taimp cat respecta norma producatorului (504/507), le fel si cu filtrele. Eu am deja 3 revizii in care am procedat asa si am beneficiat si de garantie deci...restul sunt povesti. Sunt unele reprezentante care vor sa te sperie pentru a cumpara de la ei insa nu exista cadru legal. Dc vrei sa te convingi roga i sa ti dea in scris treaba asta :)
Iti recomand Motul Specific 504/507, ai nevoie de 6L.
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner

 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

10 Feb 2018, 12:41

Masina mea nu este pe persoana fizica. In cazul in care am orice conflict cu dealer-ul, nu pot reclama la Protectia Consumatorului. Pot doar sa ii dau in judecata. Chiar daca ar admite printr-o foaie scrisa cum spui tu, sa pun uleiul si filtrul meu de ulei, in cazul unei defectiuni la motor tot pot invoca ca aceasta se datoreaza pieselor aduse de mine.

NU imi pot permite sa trec printr-o judecata care poate dura ani de zile, cu masina nereparata.

@BeardmanDaniel Nu ai pentru ce, m-am interesat si eu ieri si am aflat ca in catalogul de piese de schimb, pentru cutia mea, dupa seria de sasiu, nu apare filtru cutie viteze DSG. In schimb in manualul de intretinere, la 60.000 de km, apare si uleiul si filtrul hidraulic (filtrul cutiei DSG). Nu imi este clar nici pana acum cum este exact...
Filtrul de benzina nu apare nici in catalogul de piese de schimb, nici in manualul de intretinere la 90.000 de km.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

10 Feb 2018, 12:46

Dealerul poate aduce chiar el uleiul Motul la cererea ta de ex, deci scoaterea din garantie pe acest motiv nu face sens. Repet, depinde de dealer si de relatia cu el.Producatorul nu te obliga la un brand anume atata timp cat se indeplineste norma, cum e si normal de altfel.
Filtrul nu apare pentru ca nu exista, ala la 90k este pt diesel.
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

10 Feb 2018, 13:00

Atat PBN cat si Alto Syncro nu au fost de acord sa imi aduca alt ulei, la cerere. Daca nu ai "o relatie puternica", nu poti urni o companie ca cele 2 enuntate sa iti aduca uleiul tau ca nu iti place ce ofera ei. :!:
Doamne fereste, sa ai un necaz grav, la motor si sa fie consemnat ca ai venit cu uleiul tau.
Am trecut printr-o situatie cumplita, cu un dealer care stia ca nu pot sa il reclam la Protectia Consumatorului ci doar sa il actionez in instanta. In final nu i-a folosit la nimic fiind obligat sa imi schimbe masina cu una noua + despagubiri, dar nu mai vreau sa trec prin asa ceva, dureaza foarte mult :glasses .
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

10 Feb 2018, 15:19

E la alegerea fiecaruia dc accepta cu ochii inchisi ce ii spune un consilier de service sau nu, conditia necesara si suficienta e sa ai un minim de cunostinte cu care sa le poti dovedi contrariul. Cei comozi si/sau nestiutori accepta prima varianta...
Darian, conform rationamentului tau nu mai ai garantie, pt ca ai adus filtrele, deci in cazul unei defectiuni se poate imputa ca filtru de aer adus de tine nu a fost conform, deci pa garantie ;) #Te-aiPrins?

La fosta masina FR 2.0 TDI am folosit tot Motul adus de mine si am avut interventii destul de cositisitoare in garantie (sistemul de alimentare/injectie) si nu au fost probleme. Cine a aprobat schimbarea piesei? Fix importatorul PoRO deci...QED.

Deci stimate coleg Daniel cu barba :) tine doar de alegerea ta cum vrei sa procedezi cu reviziile si nu exista cadru legal in care sa fi constrans de reprezentanta pentru folosirea produselor aduse doar de ei, dc respecta norma producatorui.

Over and Out!
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

10 Feb 2018, 15:47

In cazul meu pe devizul de lucrare s-a consemnat ca filtrul de aer si filtru de habitaclu sunt originale si s-au trecut codurile, precum si faptul ca dealerul a fost de acord cu ele. Cand ma refer la defectiuni ale motorului, ma refer strict la probleme grave: uzura prematura, calare motor, etc. Aceste probleme le evit prin utilizarea filtrului de ulei impreuna cu uleiul Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 recomandat de constructor si furnizate de dealer. #numaibine
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

12 Feb 2018, 08:30

Multumesc mult de mesaje si sfaturi. Consilierul de la Metrotehnica mi-a spus ca pot sa imi aduc filtrele de acasa, dar daca tot sunt in garantie e recomandat sa le folosesc pe ale lor. Nu am intrebat si de ulei. O sa intreb inainte sa ma programez.
Eu imi facusem un cos pe doua site-uri de pise si totalul era undeva intre 400-500, cu tot cu ulei.. Acum nu stiu cat o sa mai coste si manopera.
Ei mi-au facut oferta cu piesele lor la 851 lei.
Imagine
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cupra 280/290 Cost revizii

13 Mar 2018, 09:18

Revin cu update dupa revizie.
Am fost la Metrotehnica Jilava. De acum, doar acolo o sa merg. Sunt super ok oamenii.
Mi-am facut revizia cu piesele mele + uleiul meu. Cost piese: 308 lei.
Cost manopera: 243 de lei.
Am schimbat 3 filtre + ulei.

La inspectie, mecanicu a vazut ca pierdeam antigel pe la camera de termostat (sper ca am retinut bine) si o sa ma cheme in service sa imi schimbe acea piesa pe garantie.

Asa cum a spus si Darian, mi-au scris pe factura ca am facut revizia cu piesele mele, dar ca toate sunt conforme si le-au enumerat, inclusiv cu codul de produs.

Daca e interesat cineva, acestea sunt piesele pe care le-am pus pe masina:

Ulei motor Castrol Edge Long Life, 5W30, 5L
Ulei motor Castrol Edge Long Life, 5W30, 1L
Filtru aer MANN-FILTER C 30 005
Filtru aer habitaclu MANN-FILTER CU 26 009
Filtru ulei MANN-FILTER HU 6002 z

Tura viitoare o sa incerc si alt ulei, dar pana acum am fost multumit de Castrol. Cred ca o sa incerc si un Motul / Mobil 1.
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori