Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
dan.nistor
Subiect Autor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Prima schimbare de ulei 1.4 tsi 140 cp

23 Feb 2015, 19:16

Am un motor 1.4 TSI 140 CP cu LongLife pt schimb ulei (calculatorul de bord cere schimbul in baza stilului de condus si datelor dintr-un senzor de calitate a uleiului).

Mi-a cerut schimbul dupa 1 an si 6 luni / 12000 km (majoritatea in oras, curse scurte, la 10 km/h).

Am facut operatia la PBN si in total (filtru, ulei si manopera) a costat 570 ron. Pretul este o nesimtire. Mi-au luat pe 4 l de ulei 380 ron, adica 95 ron / litru. Acelasi ulei costa 180 ron 5 l la emag, adica 36 ron / litru. Diferenta asta de pret este absolut ridicola avand in vedere ca PBN il cumpara la vrac, deci au adaos comercial de minim 300%.

Rezultatul este ca e ultima data cand cumpar piese de la PBN. Am intrebat si pot veni cu piesele mele la revizie, asa ca de acum, asta e solutia.

Operatia "schimb de ulei" e distincta de operatia "revizie / inspectie service". Schimbul de ulei se face cand zice calculatorul sau la max 2 ani / 30000 km. Inspectia service se face prima data la 2 ani / 30000 km si apoi la fiecare 1 an / 15000 km. Daca nu schimbi nimic, inspectia e relativ ieftina. Daca schimbi atunci te costa piesele si manopera.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Prima schimbare de ulei

23 Feb 2015, 20:40

interesant, inseamna ca functioneaza bine acel sistem de calcul al intervalului pt schimb ulei. despre pret nu comentez, o sa vad si eu pe pielea mea dar inca mai am de asteptat.
 
dan.nistor
Subiect Autor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Prima schimbare de ulei

23 Feb 2015, 21:39

Cred ca e greu de determinat cat de bine functioneaza. Eu am mers putini km dar in conditii relativ solicitante pt motor (curse scurte, in general la limita celor 20 min necesare atingerii 80 C la ulei iar cand atingeam temp. ii dadeam destul de multe acceleratii vioaie sa se simta si turbina bine). Poate atingeam ~2 ani daca mergeam neutru / normal (nu eco).

Pretul mi se pare o mizerie nu ca valoare absoluta ci dpdv adaos nesimtit. Una e sa te coste ceva in plus comoditatea de a lua piesele de la ei si alta e sa te ia de prost si sa te jupoaie cand stiu f. bine ca se pot gasi acele piese 100% identice printr-o simpla comanda pe net.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prima schimbare de ulei

24 Feb 2015, 05:04

Cel mai mare castig pe care un service il poate atinge intr-un timp foarte scurt si cu cheltuieli fizice minime , este schimbul de ulei.
Daca tu ai detasat manopera, de ulei, incepi sa te "intelegi" ca ai fost "prost" cu buzunarul tau. Dar omul progreseaza.
Eu unul nu ca nu pot, dar nu vreau sa platesc aceasta manopera idiot de simpla, scos ulei, schimbat filtru ulei/aer/polen, o fac singurel, si chiar imi face placere sa particip la intretinerea masinii si nu doar sa contribui financiar. Si asa sunt destule ce se pot face cu banii economisiti delungul unui an !
Dar asta este parerea mea. :cheers :drive

Ps . am vazut o pompa mica care scoate uleiul uzat acasa in garaj, prin joja, prin absorbtie, maxim 50-65 euro parca. Mai jos un exemplu!

http://www.faie.at/haus-hof-und-garten/ ... pumpe-12-v
http://www.ebay.de/itm/Olabsaugpumpe-12 ... 0909379829
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
sandman
Mesaje: 1330
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Prima schimbare de ulei

24 Feb 2015, 09:25

pai incearca si tu alt service. sunt destule unde te puteai duce. pretul nu e mare per ansamblu. stiu ca e mare adaosul...de asta si eu ma duc cu piesele mele. stiu doar ca daca e masina in garantie mi-au zis ca se pierde daca nu se pun piesele de catre ei... mai intreaba
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
dan.nistor
Subiect Autor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Prima schimbare de ulei

25 Feb 2015, 01:00

Am intrebat ca de asta am si mentionat. Pot sa vin cu uleiul meu daca e din ala e cerut in manual (iar cel din link-ul meu e).

Cu restul pieselor probabil ar fi mai complicat pt ca, de exemplu, nu scrie in manual ce tip de filtru de aer / ulei, ce tip de lichid de frana sau ce tip de placute sunt necesare. Problema nu e ca nu stiu sa gasesc ci faptul ca se vor pune ei mai usor Gica Contra din moment ce nu scrie in manual. La ulei situatia e insa mai buna.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
dan.nistor
Subiect Autor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Prima schimbare de ulei

25 Feb 2015, 01:02

nmihai67 scrie:
Eu unul nu ca nu pot, dar nu vreau sa platesc aceasta manopera idiot de simpla, scos ulei, schimbat filtru ulei/aer/polen, o fac singurel
Si eu as face singur, ca nu e mare branza, problema e cum faci sa-ti apara schimbul cu stampila in cartea de intretinere si cum resetezi calculatorul de bord. Chestiile astea conteaza la revanzare.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP

 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prima schimbare de ulei

25 Feb 2015, 06:25

resetarea calculatorului de bord este simpla. Cauta in google despre !
Stampila in caiet este cu dus si intors. Masina este inregistrata in sistemul lor informatic.
Daca ceri detalii despre o masina pe care vrei sa o cumperi ( nu le vei primii) dar sunt vizibile. Cand si ce s-a facut pe masin in service !
Dupa legea noua, orice service autorizat RAR poate face servicii de mentenanta pe orice masina, daca are clar specificat in certificat : "multi marca" ! :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori