Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bcip226
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 31 Iul 2014, 22:15

Inlocuire Media System

12 Apr 2021, 20:12

Salutare,

Pandemia mi-a oferit mult timp liber si am decis sa imi inlocuiesc media system-ul cu unul mai nou, in principal tot original seat. In mare parte piticul de pe creier isi doreste sa scape se suportii de telefoane si sa aibe Waze-ul pe display-ul masinii. Cum asta este prima masina si habar nu aveam in 2014 de seat easy connect, nu m-a dus capul sa aleg Media System Plus la configurarea masinii :(.
Cunostintele mele legate de mașini si mai in special despre sistemul de infotainment/navigatie sunt limitate asa ca daca sunt membri care au facut un astfel de upgrade sau care se pricep la astfel de lucruri as fi foare recunoscator pt. o mana de ajutor.
Am cautat pe la dezmembrari un media system plus dar fara prea mari succese, am găsit un model din 2018 dar nu stiu daca este compatibil cu leonul meu din 2014. (Nu stiu daca am voie sa postez link ul catre dezmembrări aici, probabil ca nu).
Deci daca cineva priceput poate sa intinda o mana de ajutor/ sfat / orice as fi foarte recunoscător.

Mulțumesc anticipat!
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Inlocuire Media System

12 Apr 2021, 21:46

Piesele de la dezmembrări sunt cam inutile.. Au component protection activat.
Cel mai bine e sa cumperi direct de la ateliere care se ocupă cu asa ceva, asta în cazul în care vrei upgrade și de unitate multimedia, nu doar android auto.
Mai e nevoie sa schimbi conectorul usb cu unul compatibil full link/ android auto/ Apple carplay și de activare. La fel, doar la ateliere specializate .

Au mai făcut câțiva colegi update, nu găsesc acum linkurile. Cauta în aria DIY.

LE uite aici viewtopic.php?f=230&t=24486
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
bcip226
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 31 Iul 2014, 22:15

Re: Inlocuire Media System

29 Apr 2021, 10:32

Multumesc frumos!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori