Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
gggcleonfr
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 02 Iul 2013, 16:18

coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

13 Noi 2013, 08:40

daca intereseaza pe cineva...

am descoperit (defapt am gasit undeva pe net) cum pot fi ridicate sau coborate geamurile cu o singura atingere.
pe mine personal ma scotea din minti faptul ca trebuia sa tin butonul pana la capat.

butoanele insa au 2 pozitii. daca apasati mai tare, o sa va dati seama cat de tare, geamul isi continua cursa pana la capat sau pana in momentul in care il opriti cu o atingere de buton...
Seat Leon FR 2013 1.4 TSI 122cp
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

13 Noi 2013, 09:12

:D Fara suparare, desi se pare ca ai descoperit apa calda, e demult inventata :)

Chestia asta nu e nici un trick, e scrisa negru pe alb in manualul de utilizare. Daca l-ai citi, sunt convins ca vei descoperi si alte "gizmo-uri".. Cum ar fi ca daca ai geamurile deschise le poti inchide din telecomanda.. Magic, nu?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
gggcleonfr
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 02 Iul 2013, 16:18

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

13 Noi 2013, 09:40

hmm, mi-a scapat chestia asta :) de ca atata ironie?
Seat Leon FR 2013 1.4 TSI 122cp
 
gggcleonfr
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 02 Iul 2013, 16:18

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

13 Noi 2013, 09:51

chestia cu telecomanda o stiam
Seat Leon FR 2013 1.4 TSI 122cp
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

13 Noi 2013, 10:15

Imi cer eu scuze pentru ironie,a fost o gluma !! apreciem descoperirile tale. :tongue
Ramai activ si posteaza si altadata fara sa ramai impresionat de ironia altuia.
:hi :drive

Ps. pune te rog in semnatura orasul de unde esti !
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

13 Noi 2013, 14:11

gggcleonfr scrie:
hmm, mi-a scapat chestia asta :) de ca atata ironie?


Ei, nu e ironie. E oleaca de sarcasm. Sa nu zici ca te-ai suparat :tongue

Nu pot sa imi cer scuze pentru ce am scris pentru ca asta sunt.. Poti in schimb sa imi raspunzi cu aceeasi moneda, ca nu ma supar :)

Si apropo, stii ce e cel mai funny?
Faza cu inchisul geamurilor din telecomanda si faza cu inchiderea geamurilor fara sa stai cu deshtu' pe buton sunt pe aceeasi pagina in manualu' de utilizare :D :yh
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
sony
Mesaje: 352
Membru din: 04 Mai 2009, 22:24
Localitate: brasov
Contact:

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

14 Noi 2013, 00:35

Cosmin scrie:
gggcleonfr scrie:
hmm, mi-a scapat chestia asta :) de ca atata ironie?


Ei, nu e ironie. E oleaca de sarcasm. Sa nu zici ca te-ai suparat :tongue

Nu pot sa imi cer scuze pentru ce am scris pentru ca asta sunt.. Poti in schimb sa imi raspunzi cu aceeasi moneda, ca nu ma supar :)

Si apropo, stii ce e cel mai funny?
Faza cu inchisul geamurilor din telecomanda si faza cu inchiderea geamurilor fara sa stai cu deshtu' pe buton sunt pe aceeasi pagina in manualu' de utilizare :D :yh

La mine nu mere din telecomanda, am citit si cartea, degeaba:(. Cica nu se poate activa, bine ca merge din butuc;).

Sent from my P4 using Tapatalk
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia


Imagine

 
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

14 Noi 2013, 01:41

Da, se poate activa si la 1M din telecomanda, in plus se poate face si "one touch" pentru toate cele 4 butoane de la sofer (din fabrica vine doar cu 2). E complicat si presupune sa sacrifici inca un panou de comanda. Mie dany19940 mi-a facut toata jucaria asta :hi
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

14 Noi 2013, 02:37

gggcleonfr scrie:
daca intereseaza pe cineva...

am descoperit (defapt am gasit undeva pe net) cum pot fi ridicate sau coborate geamurile cu o singura atingere.
pe mine personal ma scotea din minti faptul ca trebuia sa tin butonul pana la capat.

butoanele insa au 2 pozitii. daca apasati mai tare, o sa va dati seama cat de tare, geamul isi continua cursa pana la capat sau pana in momentul in care il opriti cu o atingere de buton...
Iti inteleg bucuria. Desi banuiam ca are functia shoot-up/down la geamuri, cam o saptamana dupa ce am luat-o am folosit doar shoot-up pentru ca la ala m-am prins imediat cum vine. La shoot-down nu m-am prins ca trebuie sa apesi un pic mai tare si am presupus ca nu au mai ajuns banii si pentru functia asta, ceea ce ma cam intristase.

Si acum pontul meu: Se poate configura o avertizare sonora atunci cand depasesti o anumita viteza (V1), din consola centrala. Din fericire, se poate regla in mod independent inca o avertizare sonora pentru depasirea unei alte viteze, asociata cu anvelopele de iarna (V2). Din pacate, semnalul de avertizare suna la fel si pt V1 si pt V2. Mi-am pus V1 = 70 km/h (amenda de tip 1) si V2 = 100 km/h (amenda de tip 2).
:drive
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

14 Noi 2013, 09:36

Chiar daca semnalul de avertizare suna la fel, mesajul de pe BC e diferit, nu?

Cel putin la generatia 1P / 5P asa e. DAca setez speed limit sau winter tyres, mesajul ramane fixat pe ecranul BC pana viteza scade sub limita setata. Nu am incercat sa vad daca trece de la un mesaj la altul (pentru limite de viteza setate ca in cazul tau, una dupa alta).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Alexhsv
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

14 Noi 2013, 10:34

Cosmin scrie:
mesajul ramane fixat pe ecranul BC pana viteza scade sub limita setata.
La 5F te atentioneaza ca ai depasit limita atat sonor cat si vizual si apoi dispare dupa cateva secunde, nu e neaparat sa reduci viteza ca sa dispara.

Am incercat si eu configurarea asta la inceput, cand inca nu stiam cum se conduce masina. Cert este ca a ajuns sa ma enerveze foarte tare pentru ca eu unul depaseam de multe ori 65 km/h prin oras (chiar sunt portiuni bune prin Cluj unde nu e picior de radar si toata lumea merge asa) si bipuia de ma scotea din sarite. Totusi ar fi utila chestia asta daca o setezi la 100 km/h si ar stii cumva sa bipuie numai cand esti in oras si nu afara :angryfire:
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

14 Noi 2013, 10:38

Alexhsv scrie:
Totusi ar fi utila chestia asta daca o setezi la 100 km/h si ar stii cumva sa bipuie numai cand esti in oras si nu afara :angryfire:



:D :D :D Asta e una dintre cele mai tari chestii pe ziua de azi . :yh

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa testezi piuitul la limita de 100 in oras in dreptul unui radar.. In urmatoarele luni nu o sa-ti mai trebuiasca nici o avertizare sonora.. Eventual aia care te anunta sa te trezesti ca pierzi troleu' :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
sony
Mesaje: 352
Membru din: 04 Mai 2009, 22:24
Localitate: brasov
Contact:

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

14 Noi 2013, 10:42

Roger scrie:
Da, se poate activa si la 1M din telecomanda, in plus se poate face si "one touch" pentru toate cele 4 butoane de la sofer (din fabrica vine doar cu 2). E complicat si presupune sa sacrifici inca un panou de comanda. Mie dany19940 mi-a facut toata jucaria asta :hi

Stiu ca se poate activa, dar meseriasii care au incercat pana acum nu au gasit optiunea, au zis ca am avut cheia schimbata si nu merge... sant sigur ca baietii de aici ar reusi, doar ca nu am avut ocazia sa ajung la careva, in Brasov nu stiu pe nimeni care
are tester si e si priceput.

Sent from my P4 using Tapatalk
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia


Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: coborarea sau ridicarea geamurilor cu o singura atingere

14 Noi 2013, 11:40

cu avertizarea "limitatorului de viteza" la 1P non maxidot la inceput face bip si apoi ramane viteza setata pe display si clipoceste pana scazi sub viteza respectiva. la inceput mi s-a parut utila dar apoi am renuntat pt ca era enervanta (nu spun ca mergeam eu repede, mai degraba eram prea optimist la setarea limitei :P).

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori