Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
 
ovi_ice
Subiect Autor
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Leon 5F vs......Mazda 3 2014

26 Iun 2013, 16:14

http://www.worldcarfans.com/11306265930 ... ghphotos#0

Ce va propun eu pt comparatie:
Leon 5F FR - 1.4 TSi 140CP - Full LED, Winter Pack, Seat Sound - pret aprox. dupa rabat dealer 21k
Mazda 3 - 2.0 Skyactive-G High Power 165 CP - echiparea Revo, similara din multe pct de vedere cu Leon-ul de mai sus (Bi-xenon, scaune incalzite, sunet Bose, etc) - pret estimativ 21k

Ia sa va vad acu :twisted:

Ca sa comparam masinile (si nu dotarile), s-ar rezuma(teoretic) la:
- Motor turbo vs aspirat. Multi "cunoscatori" vor sari ca aspiratele nu-s asa dinamice ca un turbo. Va invit sa faceti un drive-test cu Mazda 6/CX-5 cu motor benzina si o sa va schimbati parerea. Practic, vorbim de doua motoare foarte bune. Tre sa recunoastem ca TSi e foarte reusit d.p.d.v al dinamicii in clasa sa de pret, iar Sky-G-ul iti da senzatia ca pilotezi o motocicleta, asa de frumos urca in ture si "duce" si acul vitezometrului dupa el.
- Bara torsiune vs multi-link spate :D

Si hai sa trec in revista si diferentele majore la dotari:
- faruri LED vs Bi-xenon adaptiv. Am vazut ce pot farurile adaptive pe stradutele din Bucuresti si le prefer pe acestea. LED-urile iti vor da un "coolness" efect, dar atat.
- Mazda 3 avea ceva interesant la modelele anterioare si anume parbriz incalzit, ceea ce Leon nu ofera in winter pack. Pt tarisoara noastra e foarte util. Sa vedem daca va fi si acum inclus in lista de dotari (pe Mazda 6 nu exista).

Nu in ultimul rand design-ul, care tine de gusturi. Mazda 3 are forme fluide, ca Leon 1P sau Volvo V40. Pe de alta parte, Leon 5F e desenat cu echerul.

Eu am aruncat manusa, vreau sa va aud parerile :wink:


p.s.: mai sus am evidentiat foarte mult avantajele Mazda 3 si sper sa nu se interpreteze ca reclama. Personal, detin un Leon 1P 2011 pe care il consider foarte fun de condus si care mi-a adus numeroase satisfactii. Totusi, am un mare respect pt masinile japoneze (in special Mazda si Subaru) si o mare scarba pt grupul VAG pt ce a facut cu noul Leon (n-are rost sa intru in detalii, e plin topicul "Discutii generale Leon 5F" de nemultumirile mele si ale altor colegi de forum).

O seara buna!
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

26 Iun 2013, 17:12

Strict intre cele 2 modele prezentate de tine as merge pe Mazda: design, performanta, calitate... :hi
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

26 Iun 2013, 17:39

şi eu la fel, aleg mazda, însă doar la modelele de top, cupra vs. mps, aş alege cupra.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

26 Iun 2013, 18:00

dintre toti producatorii mari japonezi eu vad mazda dupa subaru mitsubishi nissan toyota si honda. sunt mai rasariti doar fata de isuzu daihatzu si sukuzi (care fac glume in materie de masini). in fine, asta e perceptia mea de hater, dar de la mazda in afara de RX7 nu prea mi-a placut mai nimic. despre modelele noi, am facut un test drive cu 6le nou - arata interesant la exterior, dar daca intri in detalii iti explici pretul atat de mic pentru clasa in care se afla.

acum nu spun ca seat e vreun monstru in materie de istorie automobilistica, e clar ca stau slabut la identitate si pedigree...

cat despre versus in sine, despre leon s-a tot discutat. despre mazda 3, pe foaie arata bine, ca design personal nu ma da pe spate. asadar cand e vorba de echilibru si la bani si la performante, balanta poate fi inclinata doar de subiectivism. asadar, votez leon :roll:
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

26 Iun 2013, 18:25

off topic : te contrazic, isuzu, daihatsu şi suzuki fac printre cele mai fiabile maşini din lume, acestea sunt cu adevărat pentru cunoscatori.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

26 Iun 2013, 21:47

Gamer nu stau chiar asa lucrurile cu ''gheisele''.
Totusi mazda mai are mult pana ajunge toyota,suzuki,honda la capitolul fiabilitate.In familie am avut ocazia sa vad ce inseamna o japoneza(avensis,rav4,accord) si pot afirma ca am facut un cult pt ele.
Ce-i drept cei de la mazda vin puternic din urma.

Nu e rea ca si varianta o mazda 3.Daca comparai cu 1p clar te contrriam :tongue
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

26 Iun 2013, 21:55

zoom zoom aleg:)

nici leonul nu e sub mult , dar din poze arata mult mai bine mazda,

:tongue

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

27 Iun 2013, 06:58

Acum am putut sa deschid linkul.Arata superb atat la exterior cat si la interior.
5Ful pare o generatie mai veche comparativ cu mazda. E parerea mea
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

27 Iun 2013, 07:03

BOGY26 scrie:
Strict intre cele 2 modele prezentate de tine as merge pe Mazda: design, performanta, calitate... :hi

Subscriu :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Alexhsv
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

27 Iun 2013, 07:38

Parere foarte subiectiva:
  • La exterior in unele poze arata ca un Seria 1 model vechi, deci ar trebui vazuta pe viu ca sa iti poti face o parere cat mai buna.
  • La interior mie personal nu imi place display-ul care iese din bord si parca e doar aruncat acolo, fara sa fie gandita o solutie prin care sa il integrezi in bordul masinii. In rest pare foarte ok.
  • Referitor la motor, nu stiu exact in cat face motorul asta de pe Leon 0-100km, dar 8.2 sec la 165cp nu mi se pare o cifra impresionanta la Mazda. Mai mult decat atat, eu apreciez varietatea de modele care folosesc motoarele VAG de mult timp si asta imi demostreaza fiabilitatea.
  • Despre service si piese de schimb, reteaua Mazda in Romania nu e atat de raspandita precum grupul VAG si pe termen lung ar trebui luat si asta in considerare.

Personal imi place mai mult Leon-ul cam la toate capitolele :)

Si putin off-topic, mai demult am avut placerea de a conduce o Mazda RX3 din 1976 (reconditionata) cu tractiune spate. Masina aia mergea absolut minunat!
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

27 Iun 2013, 08:02

Din formularea din primul post se pare ca ai ales deja mazda. Nu e o masina rea, iar daca tie iti place, go for it.

Referitor la discutia generala referitoare la masini asiatice, eu cred ca singurul avantaj e fiabilitatea si calitatea materialelor.
Altfel, mie personal nu imi inspira nimic.

Sa nu uitam faptul ca asiaticii au o alta cultura, gandesc altfel. Nu au experienta nici in design auto si nu sunt nici stilati. Dintodeauna au incercat sa copieze trendul european, mai ales in ceea ce priveste designul interior.
Folosesc materiale de calitate, insa nu stiu sa le combine.

Si sa va dau cateva exemple (foarte subiective)..

Lexus LS, flagshipul Toyota..Uitati-va la poza de mai jos..
Stiti ce e marcat in chenarul rosu? VA spun eu. E un fel de indicator cara iti arata cand usa e incuiata.. Da, exact, ca la espero din 1996.. De ce ai nevoie sa vezi cand usa e incuaiata numai japonezii pot spune..
Un indicator similar exista insa si in Europa.. E plasat sub clanta de la usa veceului din personalul de Dolhasca. Singura diferenta e ca pe ala scrie "Ocupat" cand tragi de maner..

Imagine

In plus, uitati-va cum arata butoanele din usa.. SI mai ales ala de reglaj electric pt. inaltimea centurii.. Telefonul meu nokia 5110 avea butoane mai stilate in 1998


Alt exemplu de Japan Style.. Tot Lexus, de data asta IS


Imagine

Se observa rafinamentul dat de ceasul din consola si mai ales de cele 3 butonele de reglaj: ora, minute.. Sublim.

Si exemplele pot continua..

Cred ca a lua o masina japoneza e similar cu a-ti lua o nevasta de familie buna, plina de bani, insa cu bube pe spate, chioara si cu 3 randuri de burti.. Are haine de firma, e parfumata, insa nu te simti bine cu ea.. In secret tanjesti dupa fosta, care e crescuta la orfelinat, insa stie sa iti faca ciorba de potroace cum iti place tie, are niste ochi in care te pierzi si iti face sex oral in fiecare seara..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

27 Iun 2013, 09:22

:yah :yah :yah
cremenaluleeee :yh :yh :yh
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
ovi_ice
Subiect Autor
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

27 Iun 2013, 09:39

Cata lume a raspuns, din care 2 Moderatori si un Admin...ma simit onorat :D.

Cosmin, nu am ales Mazda, ci am facut un vs teoretic, pe specs-uri si preturi asemanatoare. Daca acest vs va fi real pt mine, se va intampla cel mai probabil in primavara. Si da, as alege Mazda 3 fara nici un dubiu (dupa ce am condus Mazda 6). Nu sunt suficient de naiv sa dau 20k la VAG si sa primesc o masina cu suspensie spate de Logan.

Cat despre argumentele tale impotriva masinilor asiatice, ma gandesc ca motivul ar fi strugurii acri...dar e parerea ta si o respect. Probabil esti unul din cei care-si va cumpara masina germana si mobra japoneza toata viata si asa vor face si copii tai, si nepotii...fiindca ati auzit din stramosi ca ar fi cele mai bune. Nu vei intelege niciodata ce inseamna masina japoneza si mobra italiana, fie din comoditate, ignoranta sau frica de ceva nou, diferit.
Eu cred ca o masina trebuie sa-ti creeze o emotie atunci cand o vezi, cand te sui in ea si cand o conduci. Mazda bifeaza toate pt mine. VW de exemplu sunt urate cu draci, fara nici o personalitate, iar singurul sentiment care mi-l inspira e ca am imbatranit cu 10-15 ani :P.

Alexhsv, repet, o masina se conduce pt a-ti face o parere, nu e doar o lista de specificatii (vis-a-vis de acceleratia la 100kmh). Apropo de specs vs real life, Mazda 3 2008, 2.0i 150Cp are un top speed declarat de 208 kmh. Ia uite-o cum se duce pana "la sfarsit": http://www.youtube.com/watch?v=Qh4YHvJXB_k. Ce rost are daca ai 0-100 mai bun pe foaie, daca constanti ulterior ca producatorul te-a mintit, asa cum a facut-o si in legatura cu consumul (iar VAG e "campion" la asa ceva) ?

Ok, acu on-topic, au aparut poze de la fata locului: http://www.autoblog.com/photos/2014-mazda3-live-reveal/

Chestii care nu-mi plac (mai mult "maruntisuri"):
- culoarea e urata(sau a iesit nasol in poze), imi pare ca e acelasi Soul Red de pe Mazda 6. Pana la urma, tot alb sau negru va prinde cel mai bine.
- acelasi jante ca pe Mazda 6 si CX-5, nu au introdus nimic special cu ocazia lansarii.
- combinatia negru-crem a tapiseriei de piele e si ea urata rau.
- ma asteptam ca scaunele sa fie mai sport. Apropo, croiala tapiseriei din dreptul umerilor e copie 100% de pe Volvo V40.
- cred ca cei de pe bancheta spate vor da cu "bostanu" de plafon

Altele: daca acoper volanul, as putea sa jur ca ma uit la plansa de bord al unui BMW seria 1 sau 3.

Din press release:
"The 2014 Mazda3 also is the first vehicle to feature Mazda's all-new Active Driving Display, a clear pop-up panel that displays vehicle speed, navigation directions and other important driving information, and is vertically mounted behind the meter hood. This feature not only places necessary information comfortably in the driver's line-of-sight but also directs the display beyond the instrument panel, more in line with where a driver's eyes are naturally focused. The Active Driving Display panel will automatically fold back into a hidden position when the ignition is shut off."

In poze se vede ceva deasupra zonei cadranelor, lipit de bord. Sa fie oare acela Active Driving Display ? Poza la care ma refer e: http://www.autoblog.com/photos/2014-maz ... o-5992924/
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

27 Iun 2013, 09:55

ovi_ice scrie:
Si da, as alege Mazda 3 fara nici un dubiu (dupa ce am condus Mazda 6). Nu sunt suficient de naiv sa dau 20k la VAG si sa primesc o masina cu suspensie spate de Logan.

Cat despre argumentele tale impotriva masinilor asiatice, ma gandesc ca motivul ar fi strugurii acri...dar e parerea ta si o respect. Probabil esti unul din cei care-si va cumpara masina germana si mobra japoneza toata viata si asa vor face si copii tai, si nepotii...fiindca ati auzit din stramosi ca ar fi cele mai bune. Nu vei intelege niciodata ce inseamna masina japoneza si mobra italiana, fie din comoditate, ignoranta sau frica de ceva nou, diferit.
Eu cred ca o masina trebuie sa-ti creeze o emotie atunci cand o vezi, cand te sui in ea si cand o conduci. Mazda bifeaza toate pt mine. VW de exemplu sunt urate cu draci, fara nici o personalitate, iar singurul sentiment care mi-l inspira e ca am imbatranit cu 10-15 ani :P.


Corect, asa e. Nu am avut prea mult de-a face cu japonezele. Am avut vreo 3 luni o corolla, insa cum ziceam mai sus, nu mi-a placut.

Daca mazda iti creeaza emotiile de care ai nevoie, atunci, cum am mai zis, alegerea e facuta. Sa o stapanesti sanatos! :cheers

Mie imi dau emotii doar masiniile facute in Germania. Probabil din considerente similare cu faptul ca tie iti ridica parul de pe ceafa o japoneza. Nu stiu, si nici nu e treaba mea.
La fel, nu stiu daca afinitatea pt. bimmer si audi e mostenire genetica si nu stiu daca voi transmite chestia asta mai departe. Cert e ca eu sunt fericit cu nemtii. Si asta conteaza pt. mine. Nu incerc sa bag nimanui pe gat chestia asta si nici nu sustin "Deutschland uber alles". Mi-am spus doar parerea fata de japoneze, care, evident, e foarte subiectiva.

Cam atat am avut de spus..

In rest, felicitari pt. noua ta mazda si asteptam prezentarea! :hi
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Miky&Bogdan
Mesaje: 508
Membru din: 15 Oct 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

27 Iun 2013, 10:24

Adio zoom-zoom vs adio autoemocion... ar trebui sa se numeasca topicul.
Fiecare dintre cele doua marci au schimbat designul. Mazda 3 2014 nu mai seamana cu modelul anterior, a devenit mai rotunda, la fel cum Leon 5F a devenit mai ascutit cu linii drepte si nu mai seamana cu Leon 1P.
Nu imi place la mazda cum se intalnesc intre usi cele doua linii curbe prezente pe aripi, la fel ca si la noua mazda 6 arata dubios.
Arata bine daca nu o compari cu generatia anteriora (la fel ca si leonul). Din spate parca e Lancer hatchback, linia geamurilor seamana cu cea a Giuliettei, aripile fata sunt ca la Kia Ceed/Hyundai i30. Generatia anterioara era taioasa, ca o katana, mult mai agresiva.
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori