Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ktalin
Mesaje: 5
Membru din: 08 Ian 2008, 11:41
Localitate: iasi
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

17 Ian 2014, 22:42

Cred ca o sa fiu un pic off-topic, si rog moderatorii sa ma mustre daca e cazul.

Azi mi-am facut drum pe la reprezentanta Seat si am facut si 2 teste: cu un Style 1.2 105 CP si cu un FR 1.4 122 CP.
Ca o prima impresie despre motoare:
- motorul de 1.2 cu arhicunoscutul lag de 2-3 secunde pana "pleaca" (asta la un kick-down ). Exceptand lagul as zice ca e un motor bun, pentru oameni linistiti care vor sa ajunga din punctul A in punctul B in siguranta, cu costuri mici. Comparativ cu un 1.4 MPI 85 CP este net superior. Ajuta in depasiri, nu oboseste asa usor, DAR totusi sa nu ne credem zmei cu el si sa ne angajam in depasiri la limita.
- motorul de 1.4 e mai sprinten, nu are acel lag, si e altceva fata de 1.2. Chiar daca are DOAR 17 cai si 25 Nm in plus, diferenta este mai mult decat sesizabila. Sunt foarte placut surprins de acest motor. L-am condus si in modul Eco si in modul Sport. Ce sa zic, Eco este eco, Sport este sport - este lesne de inteles diferenta intre ele :). In modul sport e foarte ager, pe cand in modul eco parca se gandeste de 2 ori daca sa urce in turatie sau nu :) ( a nu se intelege ca are lag, ci urca mai "timid" in turatii, o fi mai "zgarcit" la benzina :)) )
Ca o paranteza, ar fi fost interesant sa testez si 1.4 140 CP (o mica bestie as zice eu), tipul de la reprezentanta spunea ca e mai "brutal" decat 122-ul. E si normal, are 50 Nm in plus fata de cel cu 122 CP dar si 18 CP ( care se pare ca ajuta la viteze mai mari).

Tinuta de drum:
- versiunea Style: se tine bine pe drum, m-am trezit ca am intrat cu 80 intr-o curba cu limitare la 40 si nu am simtit ca "vrea sa fuga" de pe carosabil. Cireasa de pe tort e ca avea cauciucuri de vara iar afara erau 6-7 grade ( la limita as zice eu ). Chiar si asa o tinuta buna, specifica Seat, nu ca Ibiza mea ar fi mai prejos :P.
- versiunea FR: garda coborata cu 15 mm, suspensii mai rigide, se tine foarte bine pe drum. Binenteles sa fie drumul bun :). Tare as fi vrut sa o iau un pic prin oras sa trec niste linii de tramvai ori de cale ferata cu ea. Se simte diferenta fata de Style la un drum lung, cu conditia ca toti pasagerii sa impartaseasca acelasi entuziasm fata de condusul sportiv :D - si acum ma gandesc la sotia mea care cand mi-e "drumul cu serpentine mai drag" fix atunci imi zice sa merg mai usor daca nu vreau sa fac redecorari in interior, si asta DOAR cu o ibiza cu 1.4 aspirat care avea pe vremuri 85 de cai, daca as avea FR cred ca as lasa-o acasa :D .

Exterior:
Nu sunt prea multe de zis. Atat vreau sa mentionez: farurile cu LED "rocks". Din toate Leon-urile din reprezenta nu era unul fara LED. Tipul de la vanzari spunea: daca la versiunea anterioara am vandut 2-3 cu Xenon, pana acum la versiunea curenta cred ca am vandut 2-3 fara LED. Ce sa zic, LED sunt viitorul ( daca e sa ne uitam in ograda Audi ).

Interior:
- chestii comune: bordul ok, ecranul media ok ( dar parca merge un pic mai mare ), comenzile pe volan ajuta mult in mers (imi place mult "scroll-ul" pus la dispozitie in ambele parti ale volanului), vizibilitatea foarte buna.
- Style: nu prea mi-au placut scaunele si nici bancheta din spate. Sunt cam rigide, si dau impresia ca muncitorii au uitat sa mai faca ceva la ele (la capitolul asta batrana mea ibiza sta mai bine). Cand zic asta ma refer la forma banchetei. La Ibiza are o forma mai adanca, e foarte comod si placut pentru pasagerii din spate (da, am mersi eu in spate in Ibiza mea) pe cand la Leon cred ca le-ar amorti fundul. Dar la urma urmei e doar parerea mea. Am atasat 2 link-uri cu poze cu banchetele din spate la un Leon 5F si la o Ibiza 6L
http://www.pieseauto.ro/poze/bancheta-s ... 1-95-1.jpg
http://oferte.moldotrans.ro/wp-content/ ... -of-14.jpg

- FR: rezolva problema scaunelor, sunt foarte comode. Am uitat insa sa mai urc si in spate sa vad cum e bacheta, tind sa cred ca daca cele din fata sunt ok, au pus si in spate ceva la fel de ok. Fetele portierelor la FR sunt acoperite cu imitatie de piele, fata de textil la Style, ceea ce ii da o nota de eleganta. Am inteles ca luminile incluse in portiere ( rosu cand se alege modul sportiv, alb cand se alege Normal sau Eco ) sunt de efect si da bine interiorului de FR. Eu unul nu am vazut, fiind ziua afara, dar ii cred pe cuvant :).


Ca si concluzii, masina e frumoasa, are un pic de personalitate, "mosteneste" un pic Leon-ul anterior la liniile laterale, si este potrivit celor cu spiritul tanar.
Chiar si asa, ramane in picioare afirmatia anterioara (chiar daca spiritul meu este inca tanar :P ): "daca ar fi sa merg maine sa cumpar ceva as alege intre: Octavia 3 (dpdv practic) si Leon 5F ( dpdv emotional :) )".
Trebuie sa ma gandesc si la pasagerii din spate ( aici Leon Style are o bila neagra ), dar si la rinichii mei, care din cand in cand mai "scuipa" cate o piatra :).
Asta face, momentan sa inclin balanta mai mult spre Octavia 3. Insa trebuie sa fac un drive test si cu O3 sa-mi fac o parere si despre ea (mai mult tinuta la drum si interiorul m-ar interesa, ca motoarele deja le stiu :) ). Sper sa gasesc ceva timp saptamana viitoare pentru asta.

Numai bine!
 
ktalin
Mesaje: 5
Membru din: 08 Ian 2008, 11:41
Localitate: iasi
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

17 Ian 2014, 22:59

bgd_b92 scrie:
Si daca faci mai mult de 20.000 nu se merita diesel ; doar daca mergi 100% extraurban, atunci e ok


Cam asa e.

Eu nu m-as putea numi fan benzinar, pentru ca singurele motoare benzinare conduse au fost 2 aspirate: 1.4 85 CP si un 1.6 102 CP, dar cu siguranta urmatoarea masina o sa fie tot un benzinar.

Am mai condus diesel-uri: 1.9 115 CP si 2.0 TDI 140CP. Ok, au cuplu mare, consum redus, dar din punctul meu de vedere, in ziua de azi iti iei un diesel doar pentru cuplu. Motivul "consum redus" cam sare din chema, pentru ca in ziua de azi nu-ti mai scoti diferenta de 2000 de euro la pretul de achizitie, la masini noi, din economia de conbustibil ( in conditii normale de mers ), decat daca faci 100.000 km pe an ca agent de vanzari sau nu stiu ce alt job similar.

Revenind la benzinar vs diesel parerea mea subiectiva este ca un benzinar "stie sa cante pe mai multe tonuri", e mai melodios, stiu sigur ca Ibiza mea se da in spectacol pe la 4000 rpm, si da, eu am loc in primul rand :) ( ok, poate ca exagerez un pic, dar intotdeauna un benzinar se aude mai bine :) ). Pe cand un diesel e cam monoton si morocanos tot drumul.

Drumuri bune!
 
Avatar utilizator
samson
Mesaje: 1697
Membru din: 29 Ian 2009, 21:30
Localitate: Onesti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

18 Ian 2014, 19:48

Octavia as compara-o cu Toledo mai degraba, ca si clasa, volum, nu cu leon si golf.
Octavia ar fi si alegerea mea daca este vorba de spatiu, ca design as merge pe leon sau octavia, iar golf-ul nu este pe placul meu.
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486
 
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

19 Ian 2014, 09:04

gamer555 scrie:
personal fel pot spune despre insertiile de carbon din audi RS4 din interior.


S-au gandit sa puna ei din fabrica ca nu cumva sa puna vreun romnas folie carbon look :tongue
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
ktalin
Mesaje: 5
Membru din: 08 Ian 2008, 11:41
Localitate: iasi
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

19 Ian 2014, 18:00

gamer555 scrie:
toledo se compara cu rapid, nu cu octavia care este un pic peste la dimensiuni

Asa este.
Toledo este fratele geaman, dar nu identic, a lui Rapid, este "desenat" si produs in Cehia, chiar in aceeasi fabrica cu Rapid.
Diferenta intre cele doua modele, pe langa design, consta in dotari.
Unele guri spun ca cei de la Skoda au fost cam zgarciti cu dotarile cand a fost vorba de Toledo.
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

07 Feb 2014, 18:51

Ca sa nu mai creez alt topic doresc sa va supun atentiei un mic versus aici intre noul Leon ST si Skoda Octavia 3 (varianta sedan). Ideea este in felul urmator: cei de la firma vor sa imi schimbe actualul 1P cu una din aceste 2 variante. Pretul obtinut pt cele 2 masini este identic, deci pretul nu este un criteriu in comparatia de fata. Ambele masini sunt cu motorizare 1.6TDI +DSG7

Leonul este de culoare Rosu (Emocion) si echipare Style plus cateva optionale:
-pachet Full LED (faruri/stopuri/iluminare placuta inmatriculare/lumini de zi),
-airbaguri laterale spate,
-pachet oglinzi electrice; oglinda exterioara dreapta cu functie de inclinare la cuplare marsarier

Octavia este de culoare albastru pacific (cea standard cum sunt masinile de la Petrom sau proTv), este echipare Elegance (care vine si ea din standard destul de bine) si are in plus urmatoarele optionale:
-Elemente suplimentare protectie sasiu
-Faruri Bi-Xenon / Day Light cu tehnologie LED
-Imuminare pt picioare fata/spate (asta la Leon e in standard la Style)
-Oglinzi exterioare pliabile electric
-Proiectoare de ceata fumurii (astea vin incluse intr-un pachet)
-Volan multifunctional (comenzi radio si padele selectare trepte de viteza cutie DSG) in 3 spite imbracat in piele incl. pachet sumar piele (schimbator viteze, maneta frana de mana) (toate asta la Leon sunt in standard; mai putin padelele)

Ideea este in felul urmator: masina va fi folosita pentru naveta Bucuresti-Ploiesti, spatiul interior mai generos nu reprezinta o conditie/necesitate, deorece mai am un Megane Sedan si am spatiu arhisuficient in el. Daca nu ar fi existat acasa Megane-ul poate as fi inclinat din start catre Octavia, insa nu am o necesitate de masina cu spatiu mai mare la acest moment. Avand in ultimii 4 ani un 1P, sunt subiectiv si as inclina catre Leon, insa vreau sa aud si impresiile voastre din exterior :) Octavia fara dar si poate este o masina eleganta, fiabila, corecta, dar parca un pic cam prea masiva si ma duce cu gandul mai degraba spre zona business, eu fiind mai pe stilul sport de felul meu...
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

07 Feb 2014, 19:22

Daca vrei sa calatoresti cu stil, mergi pe leon :glasses singurul lucru care m-ar face sa optez pt skoda este spatiu mai mare ; si cum nu ai nevoie de asa ceva, nu vad niciun plus in favoarea skodei, deci alegerea ar trebui sa fie foarte usoara :D
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

07 Feb 2014, 19:57

avand in vedere ca ai avut 1P, nu te poti plange chiar deloc de spatiul din ST, iti garantez. in rest, luand in considerare si masinile de fata, sunt practic identice. ramane doar sa faci alegerea in functie de gust si preferinte... mie unul nu imi plac ceasurile de la skoda, mi se pare un design vechi si rasuflat (stiu, e traditie...)

cat despre probleme de design si calitate, posibili greierasi, probabil apar si la seat si la skoda. am citit pe net despre chestii de genul.

alege ST, eventual pacaleste-i pe cei de la firma sa bage trapa panoramica, e cat tot plafonul :)
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

10 Feb 2014, 16:47

Da, Leonul e o masina mai inedita ce-i drept..te scoate din marea oala dominata de clasice :D
Eu trebuie sa ma gandesc la scopul ei principal: naveta...care ar fi mai utila/confortabila pentru asta..
@Gamer: as pune imediat trapa aia frumoasa insa nu am loc sa mai pun altceva pe ea...si asa, desi Seatul a iest cu vreo 400 eur mai ieftin decat Octavia, rata la leasingul operational este cu 50 eur/luna mai mare la Seat..asta pt ca, spun ei, Seatul nu are aceeiasi valoare de revanzare precum Skoda.
Cat despre greierasi, aici chiar nu am vreo problema cu Seatul; in 4 ani si 135.000km nu am auzit nici un greieras in el never ever.

va atasez mai jos si lista cu optionalele celor 2 masini:

Leon:
PA8 Airbag-uri laterale spate
PXX Faruri full LED
Lumini de zi cu tehnologie LED
Blocuri optice spate cu tehnologie LED
Iluminare placuta inmatriculare spate cu LED
Highway Assist
Anulare functie Cornering pentru proiectoare ce ceata

PFB Oglinzi exterioare pliabile electric.
Oglinda exterioara dreapta cu functie de inclinare la cuplare marsarier.


Octavia:
$03 PK9 ***Pachet Tehnic Elegance***
- Faruri Bi-Xenon, Adaptive Frontlight
System, controlul dinamic al unghiului
de iluminare, instalatie spalare faruri,
Day Light cu tehnologie LED
9T1 Duze stropitoare parbriz incalzite
1SL Elemente suplimentare protectie sasiu
6T2 Iluminare spatiu pentru picioare
fata/spate
PJ0 Jante aliaj usor Minoris 6.5x16"
PDE KESSY - sistem access keyless
PH5 Parbriz incalzit
PW8 Proiectoare de ceata fumurii
RAC Radio-CD & MP3-player Bolero MIB
cu touch screen, afisaj color
si SD card slot
PW0 Scaune fata incalzite,
cu reglaj termic separat
7X1 Senzori parcare spate
PKC Simply Clever:
protectie podea portbagaj cu fata dubla
(cauciuc/textil), recipient resturi in
capitonaj portiera, suport multimedia in
consola mediana
PLC Spatare scaune fata
imbracate in piele artificiala
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
 
lungubogdan
Mesaje: 59
Membru din: 09 Mar 2011, 14:16

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

23 Aug 2014, 19:38

Cowboy si eu am un ST si tot asa am avut dileme la configurare. Dupa ce m-am urcat intr-unul cu plafon panoramic nici nu m-au mai interesat farurile cu led (trebuia sa mă încadrez in buget). Masina de drive test avea si higway assist si nu m-a impresionat prea mult. Ce îmi pare rau acum este dupa media system plus. Si bineinteles oglinda cu inclinare. In schimb îmi place mult interiorul si ceasurile cu acele la ora 6. Asa ca sfatul meu uita de orice optionale inutile si ia plafon panoramic.
leon 5f ST - 1.2 tsi DSG7 - B59GAE
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

03 Sep 2014, 17:19

Ala cu Highway Assist nu mai stiu cum era dar mai mult ca sigur venea inclus in pachet cu altceva, ca sigur nu l-as fi bifat eu separat...
La mine s-a finalizat cu Octavia pana la urma oarecum fortat de imprejurari...acum am momente si cand regret si momente cand nu-mi pare rau..Asa pe scurt regret forma frumoasa, sportivitatea Leonului si pozitia de condus mult mai confortabila...In Octavia oricum as regla scaunele si volanul tot nu-mi gasesc pozitia optima si tot ma trezesc cu dureri de spate la drum lung. In 5F-urie cu care am mai mers pana acum imi gaseam pozitia din start si mi se parea foarte buna si confortabila. Regret ca nu am pus scaune sport fata la Octavia..pt ca sigur erau mai confortabile la drum lung decat cele standard pe care le-au facut praf pe modelul asta; nu-mi plac sub nici o forma...muult prea moi; pana si sustinerile laterale sunt flescaite..Scaunele pe care le aveam la fostul 1P erau "bomboane cubaneze"..stateam ca imparatul in alea...
Plusurile Octaviei sunt dotarile mult mai multe in aceeiasi bani, spatiul, in special cel din spate care place foarte mult familiei si pt care ma tot criticau la Leon, si parca si insonorizarea e ceva mai buna decat in 5F...am tot mers cu 2 5F-uri diferite in drive teste cu acelasi motor pe care-l am si pe O3 si in Leon auzeam motorul binisor pe cand in asta nu prea..spre deloc..Un alt plus la O3 ar fi bi-xenonul...desi initial m-au fascinat farurile led de pe Leon, compartiv mi se par mai eficiente cele cu xenon
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
floricelu71
Mesaje: 2
Membru din: 06 Dec 2014, 11:05

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

06 Dec 2014, 11:24

Salutare,

Asa cum spune titlul topicului, sunt si eu in aceasta dilema.
Imi place Leon ST de mor, doar ca antifonarea, scaunele de pe Style nu ma lasa sa o iau cu inima deschisa.
Next level, care ar rezolva cele 2 probleme de mai sus e FR dar aici dau de alta problema...rigiditatea in oras. Cum Bucurestiul este plin de gropi, denivelari, sine de tramvai, borduri, ma gandesc ca un FR va fi un mic cosmar care probabil va fi si tocat repede pe partea de tren de rulare si asta ar implica costuri de intretinere maricele.

Va rog pe voi cei care aveti asa ceva sa impartasiti experientele voastre.

Legat de celelate 2 masini, la Octavia nu-mi place bordul plus ca am inteles ca are ruliu maricel pe viraje.
Golf variant imi place dar e semnificativ mai scump decat Leon ST si parca nu are aceeasi alura frumoasa si sportive ca si Leonul.
Multumesc.
 
GEOge
Mesaje: 15
Membru din: 28 Mai 2013, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

07 Dec 2014, 18:43

Eu am mers in test drive si cu Leon FR si cu O3 si pot spune cu mana pe inima ca suspensia de pe Leon e superioara ca sportivitate dar si confort celei de pe O3. Plus ca este si mult mai putin zgomotoasa mai ales pe spate (nu am avut ocazia sa incerc una cu multilink, vorbim de motorizari sub 150 cp). Este mai confortabila ca cea de pe Leon 1P. Daca iti iei si cu pachet dinamic nu ai termen de comparatie intre cele 2 (vezi si in posturile lui gamer). Despre Golf pot doar sa iti spun ca e ceva mai scump si nu m-a interesat pentru ca personal il gasesc prea comun la exterior. Sfat : mergi pe Leon FR cu DCC. :wink:
Seat Leon 1p 1.9 tdi 77kw style

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori