Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Subiect Autor
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

19 Apr 2013, 08:17

Ce parere aveti?

Ce ati alege ? Lasand la o parte subiectivismul si pasiunea pt. modelul Seat.. :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

19 Apr 2013, 08:29

Sincer golf VII iese castigator clar parerea mea, materiale mai bune la interior si un design mai atragator la exterior fata de leon si octavia, cu toate ca cine doreste spatiu mult octavia este alegerea, iar leonul sincer de data asta nu are un design asa uau incat sa te faca sa nu iei golf, poate doar diferenta de pret.
Parerea mea :hi
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

19 Apr 2013, 08:39

Sincer pentru spatiu si ca masura de protest pentru tratamentul bun din reprezentantele Seat in cazul reparatiilor as alege Octavia.
La motorizare cred ca as alege un motor de 2l, asta in perspectiva tractarii unei rulote mici, sa pot pleca fara sa depind de cazarea pe cine stie unde.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

19 Apr 2013, 10:14

e foarte posibil sa fiu influentat, dar eu prefer leonul. am fost din ianuarie in showroomuri sa compar noul golf, noul leon (octavia nu aparuse, dar oricum e neinteresanta pt mine). la exterior golful mi se pare.. golf, adica conservator, cuminte, pare doar un facelift fata de golf VI. iar la interior, nu sunt impresionat de cocalareli gen piano black pe volan sau pe consola centrala... vorbim de golf nu de bentley, etc. insa m-am speriat cu adevarat de preturi. daca la seat stramb din nas la un FR motorizare maxima si dotat pe la 31-32 mii euro (foarte mult), echivalentul la golf costa cu multe mii in plus. raman la parerea ca este un golf, care nu reprezinta varf in nimic. e doar o masina corecta si atat (si nu ma refer la pret :P). daca tot ar fi sa scot 45000 euro pt masina noua, macar iau subaru wrx sti, sa stiu ca mananc asfaltul.
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

19 Apr 2013, 10:45

daca ar fi dupa mine, as lua leonul la felul cum arata si ca pret(cu cei 10% discount care il poti obtine la un seat), un 2.0tdi 150cp. dar, avand in vedere ca imi trebuie spatiu, avand un copil, as tinde spre o octavia. desi pana acum in leon nu am avut problema cu spatiul.

golful nu intra in discutie din cauza pretului, desi e cel mai calitativ din cele 3. poate un golf variant, da. dar tot scump ramane.

daca apare leon st, ar fi urmatoarea mea masina.
Ultima oară modificat 19 Apr 2013, 10:48 de către sandman, modificat 1 dată în total.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

19 Apr 2013, 10:46

Pt spatiu ar fi octavia.
Pt aspect ar fi golful.
In ambele cazuri sa aiba 4x4.

De acord cu tine Cristi privind gheisele :wink:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

24 Apr 2013, 11:44

Recent am fost pus in dilema asta : golf 7 sau leon 5f.
Dupa indelungi tatonari cu Golf 7 si reconfigurat de 100 de ori, am preferat sa astept noul Leon. Bine am facut deoarece in aceeasi bani luam un Golf 7 nu foarte dotat si banal la exterior. Ce e drept nu ma asteptam sa fie o noua revolutie in design noul Golf dar totusi.
In 2007 cand am luat Golf 5le am fost in aceeasi dilema dar atunci am mers pe Golf din cauza interiorului , pur si simplu nu m-am putut impaca cu interiorul de la Leon. Acum , ca si atunci, exteriorul este cu mult peste Golf , iar interiorul este in sfarsit cum ar fi trebuit sa fie.
Nu ma pronunt in cazul Octaviei deoarece nu este pe gustul meu, cel putin la varsta asta. Oricum va fi un succes daca va merge pe urmele Octaviei 2 (am avut 2 in familie).
Cat despre comparatia Golf - Leon, la Golf cam totul in materie de optionale este aproape sau chiar dublu fata de Leon. De la culoare pana la faruri LED si navi (ce e drept navi-ul mare de la Golf e cat o tableta aproape).
'18 Golf 7.5R

 
ktalin
Mesaje: 5
Membru din: 08 Ian 2008, 11:41
Localitate: iasi
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

16 Ian 2014, 17:21

Salut,

Readuc in discutie, dupa o perioada de "somn", intrebarea initiala a acestui topic: Ce ati alege?
Am si eu aceeasi dilema in momentul de fata. Subiectivismul se intretaie si intrepatrunde cu obiectivismul si nu pot lua o decizie: care sa fie pe primul loc?
Da, e timpul sa-mi schimb Ibiza acum ca am si un copil.

De motoare nu are sens sa amintim pentru ca avem aproximativ aceleasi motoare pe cele 3 modele. Cum sunt puse in valoare pe fiecare model in parte in combinatie cu anumite cutii de viteze este alta adiscutie.

Sa le luam pe rand (nu sariti pe mine, parerile sunt strict personale):
Leon
- consola de bord are un plus de la mine. Imi place ca au pozitionat display-ul media sus pe acelasi nivel cu turometrul si tahometrul, si nu trebuie sa-ti cobori ochii prea mult ca sa te uiti la el.
- interiorul arata bine
- farurile LED, cu forma lor, dau o nota de agresivitate.
- exteriorul nu e wow, dar se putea si mai bine
- tinuta de drum specifica SEAT, stabilia in curbe.
- ca si pret comparativ cu G7 (aproximativ aceleasi dotari ) pare sa fie mai mic cu cateva sute de euro.

Golf VII
- conservator si la interior si la exterior
- bordul clasic de la VW. Are un minus de la mine display-ul media care e pozitionat destul de jos.
- interiorul mai calitativ
- pretul mai mare
- climatronicul nu e inclus nici macar in highline ( mare minus pt VW daca a ajuns la altfel de strategii de marketing )

Octavia 3
- primul pe lista ar fi spatiul, si pentru pasagerii din spate dar si portbagajul care e imens: e mai mare decat Leon si G7
- interiorul destul de conservator, nimic nou in plansa de bord
- si aici am de obiectat despre pozitia display-ului media.
- la exterior cam duc lipsa de creativitate: are aceleasi forme ca Rapid-ul, doar ca e mai mare ... tre sa cunosti cele doua modele foarte bine ca sa le poti distinge, iar daca nu, astepti sa treaca pe langa tine si te uiti ce scrie pe ea :).
- pretul ... intre Leon si Golf

Ca familist ce sunt topul ar fi: Octavia, Leon, Golf (da, Golf-ul e ultimul si ca nu ma atrage, si din cauza pretului )
Daca ar fi sa votez cu inima: Leon (fara discutie), Octavia, Golf

Cu alte cuvinte, daca ar fi sa merg maine sa cumpar ceva as alege intre: Octavia 3 (dpdv practic) si Leon 5F ( dpdv emotional :) ).
Acum, mai in gluma mai in serios, aparitia lui Leon ST, face sa incline balanta si mai mult in favoarea Leonului.

Dar inca nu pot spune, da: vreau masina asta. Ideal ar fi sa iau un Leon de la reprezentanta si sa ma duc la cei de la Skoda sa pe pun una langa alta si sa-mi dau cu parerea :).
Poate se dueleaza si ei in ceva discounturi, ar fi o idee, nu ? :)

Drum intins.
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

16 Ian 2014, 17:52

Cum ai spus si tu...daca e sa alegi cu capul, octavia ; e masina ideala..raport calitate / pret foarte bun, spatiu mult mai mare...daca vrei si putina sportivitate si lumea sa intoarca capul dupa tine -> leon ; G7 nu prea ma incanta cu nimic..cel putin pt mine..e clasic ; imi place interiorul mai mult decat la toate 3..si imi plac foarte mult si "cocalarismele" gen piano black ; btw, daca unora nu le plac, nu vad de ce ar fi cocalarisme...daca ne-am da astfel cu parerea, am ajunge sa injuram fiecare masina in parte ;
O3 1.2 TSI ar fi cea mai echilibrata alegere...m-a impresionat consumul ei foarte mic :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

16 Ian 2014, 18:20

"unii" doar incearca sa judece lucrurile din punct de vedere practic. personal fel pot spune despre insertiile de carbon din audi RS4 din interior. ce rol functional au ? poate doar sa incerce sa explice pretul extra mega umflat de 94.000 euro, cand de fapt masina e tot un A4 cu imbunatatiri, adica ceva foarte departe de un supercar de 100.000 euro.

revenind la piano black, care este rolul lui functional ? ca arata mai scump decat un plastic normal ? asta o numesc eu cocalareala. nu e ca si cum ma gadila daca il ating sau scade greutatea masinii cu XX grame, e pus acolo doar ca sa te faca sa crezi ca un amarat de golf echipat chiar face 40.000 euro (ahhaaahha). si daca scopul acelui lucru e fix 'etalarea valorii', de ce sa nu il numesc cocalareala ??

daca eu mi-as sufla grila de la leon in aur, ar fi cocalareala, dar daca o inlocuiesc cu una din plastic piano black, sunt cool, sau cum ?
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

16 Ian 2014, 19:13

Nu..sunt chestii de gusturi ; nu te obliga nimeni sa alegi acel pachet..este un optional ; facut sa iti incante ochiul..nu ar trebui sa jignim gusturile altora...daca ar fi sa o luam asa, de ce nu ne luam toti masini albe ? de ce alegem culoarea? de ce optam pt alt model de jante ? de ce majoritatea de aici visam la kituri de cupra ? de ce incercam cu totii sa ne facem masinile sa fie cat mai frumoase? Eu personal ma bucur de orice chichitza cocalareasca si fara sens practic am pus la masina mea ; oglinzile infoliate, bara fata, plafonul, toate imi incanta ochiul si imi creste inima cand stau si o admir; Fiecare alege ce ii place..nu e nimeni obligat sa isi ia G7 cu piano black..practic ar fi sa ne plimbam toti cu bicicleta in oras, sau matizul, si cu loganul DCI afara ; :hi

p.s : nu trebuie sa gandesti despre ce le place altora ; daca tie ti-ar place cu grila suflata cu aur, de ce nu ai face-o ? ca sa nu zica altii ca e cocalarism ? important e sa faci ceea ce iti place tie si ceea ce iti aduce o satisfactie cat de mica ; viata e cam scurta si ar fi pacat sa nu ne bucuram de cat mai multe ; nu ar trebui sa avem retineri despre ce gandesc altii sau ca vor rade altii de noi ; fiecare are gusturi diferite ; daca am fi toti la fel, nu am mai avea ce sa discutam acum ;
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

16 Ian 2014, 19:20

Salut Ktalin
Aceeasi dilemä am avut-o si eu.sä aleg intre g7,leon .....
Sugestia mea este sä alegi Leon. fie cel normal sau cel ST.
A doua variantä ,dacä tot iti place octavia. vezi noul octavia spaceback .
In locul täu as alege Seat Leon ST. nu doar odata, de 10 ori.
(eu cänd am dat si cu banul intre golf7 si Leon SC , a iesit tot Leon :-) )
baftä in elegerea ta, si sper sä ajungi pe foum la noi cu un superb Leon ST super dotat ,care garantat iti va pläcea si pe interior si pe exterior. '' leonul are feelingul acela.. restul sunt doar masini :-) :-)
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

16 Ian 2014, 19:28

Acum ai si varianta 4x4 la leon st [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND SMILING EYES]


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

17 Ian 2014, 10:13

Alege leon St sau octavia break. personal as alege leonul din cauza interiorului la skoda, care mi se pare banal. ca si motorizare, daca nu mergi peste 20.000km pe an, nu merita diesel. benzina, 1.2tsi. am facut drive test si se misca la fel de bine ca leonul meu 1.4 tsi.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

17 Ian 2014, 11:41

Si daca faci mai mult de 20.000 nu se merita diesel ; doar daca mergi 100% extraurban, atunci e ok
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori