Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
b23840
Subiect Autor
Mesaje: 148
Membru din: 15 Mai 2017, 13:40
Localitate: Ploiesti

Clapeta evacuare gaze - scartaie

04 Aug 2023, 08:46

Salut,

La masina mea (Leon 2.0 TDI 184 HP, 2016) am sesizat ca de cand a venit caldura intensa se aude un scartait metalic de sub masina.

Am fost la reprezentanta, au ridicat masina pe elevator si au observat ca scartaitul se aude de la un fel de clapeta de evacuare care se inchide/deschide cand apesi/dai drumul la acceleratie.
Aceasta clapeta este localizata sub masina, in exterior, undeva intre scaunele fata/sub schimbator, pe teava de evacuare care merge din motor spre tobe.

Mecanicii au zis ca aceasta piesa/clapeta are o componenta electrica (care functioneaza fara probleme) si una mecanica (un fel de reductor si un melc - care ar produce scartaitul).
Au dat cu un spary de gresare, dar s-a evaporat imediat, iar apoi am cumparat niste vasilina de temperatura mare (pana la 1400 grade) cu care s-au uns elemetele mecanice.

Cu toate astea zgomotul nu a disparut, e doar ceva mai rar.
A mai patit cineva asa? Aveti vreo solutie sa nu mai scrataie?

Mecanicii au ramas surprinsi de existenta acestei clapete (nu mai vazusera), iar ca piesa noua costa undeva la 1200 lei, la ei.

Multumesc,
George
Imagine
Seat Leon FR 2.0 TDI 184 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator