Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
b23840
Subiect Autor
Mesaje: 148
Membru din: 15 Mai 2017, 13:40
Localitate: Ploiesti

Volan + schimbator + frana de mana 5F FR

07 Ian 2023, 22:13

Salut,

Probabil ati observat si voi ca "pielea" de pe volan, schimbator si frana de mana nu este de cea mai buna calitate ca si rezistenta in timp (am 170k km).

Eu am volanul zgariat destul de tare de la verigheta/inel, iar nuca de la schimbator si imbracamintea levierului de la frana de mana sunt si ele cam uzate si tare as vrea sa le inlocuiesc.

A incercat cineva sa gaseasca un volan de 5F FR la un pret cat de cat accesibil? Variantele Facebook Marketplace si OLX nu m-au ajutat prea mult (cel mai ieftin pe OLX e 1500 lei cu tot cu airbag si respectivul nu vinde fara).

Nuca de la schimbator stiti cumva daca se desface separat de imbracamintea de piele cu acea cusatura rosie?

George
Imagine
Seat Leon FR 2.0 TDI 184 CP
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Volan + schimbator + frana de mana 5F FR

08 Ian 2023, 11:15

Toate componentele din piele se pot reface/inlocui. Nuca e separata de sacul de piele si se poate cumpara separat, OE, aftermarket de calitate sau aftermaket de proasta calitate :). Oricum cele de pe masina, daca au tinut 170k km, au fost bune …
Am remarcat si eu ca pielea VAG, fata de de conduc eu acum, s-a zgariat foarte repede si a prins si luciu, dar pare mai degraba o chestie de textura/aspect, pielea proasta se roade/cojeste.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori