Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Cupra 5F fara alarma?!

21 Sep 2022, 09:16

Dupa 2 ani avand masina, am realizat si eu in fine ca nici nu stiu cum imi suna alarma, poate nici nu m-as duce la geam, daca urla, din cauza ca as crede ca e a altcuiva. Asa ca m-am pus pe treaba: am lasat geamul fata jos, am inchis din telecomanda, am asteptat un minut, am bagat mana pe usa si am deschis din interior usa. NIMIC.

Am cautat modalitatile cum se poate declansa alarma, aici: https://www.manualslib.com/manual/82750 ... =95#manual.
Am incercat aproape toate. NIMIC.

Pana la urma am conectat OBD11 si am gasit o aplicatie ce poate activa alarma, daca nu era activa din fabrica. Verific, a mea NU ERA ACTIVAT.
Bun, o activez, incerc scenariul de mai sus, se activeaza alarma, ca au inceput sa clipaceasca becurile de semnalizare, dar sunet nimic.
Citesc codurile de eroare, gasesc una, gen nu poate comunica cu sirena. Eu optimist, zic poate trebuie doar sa bag siguranta si va merge, nu a mers. Deci probabil nu am sirena.

Intrebare: se poate configura cumva sa-mi urle prin claxon? Sau trebuie sa-mi iau si sa-mi montez o sirena (am cautat, nu e scump piesa)?
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra 5F fara alarma?!

21 Sep 2022, 12:02

Ce te face sa crezi ca ai alarma de fabrica? Ai butonul de activare/dezactivare pe stalpul central de pe partea soferului? Ai buton de activare/dezactivare in meniul HU?
Daca nu il ai si ai folosit appul "Alarm activation/deactivation", ti-ai pierdut vremea pentru ca ai codat masina dar sirena si alarma nu cresc singure sub capota. Trebuia folosit appul Anti-Theft Alarm System care activeaza declansarea claxonului la deschiderea neautorizata a portierelor/capotei.
Daca ai butonul pe stalp si totusi alarma nu functioneaza (greu de crezut), trebuie sa te duci la cineva care se pricepe sa vada ce-i lipseste.
Si la final, un Viper pe CAN e vreo 600 de lei ... cred ca iesi mai ieftin decit retrofitul de alarma OE si face acelasi lucru. Retrofitul la alarma full OE nu presupune doar instalarea sirenei si a codarilor, mai sunt ceva senzori/cablaje, e si multa manopera.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra 5F fara alarma?!

21 Sep 2022, 18:17

Am verificat, am folosit aplicația "Anti-theft Alarm System", cel simplu, care se activează doar la deschis uși.
Dacă s-ar putea configura să sune prin claxon, cred că mi-ar ajunge, sau măcar să adaug sirena, dacă se poate.
Dacă nu, atunci clar îmi iau ceva aftermarket.

Edit: din câte știu 5F nu are buton la portieră, se dezactivează senzorii interni apăsând dublu butonul, când se închide ușa
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra 5F fara alarma?!

21 Sep 2022, 19:11

Mai jos ai codarile pentru alarma pe claxon:
Module 09 (Central Electrics)

Security access -> 31347

Extended coding (bytes)

- Byte 12 -> Activate Bit 0 (Anti-theft system installed / active)


Adaptation

Submenu - Anti-theft device

- DWA Alarmverzoegerung -> Driver door contact thatcham

- DWA Camper Modus -> active

- Ueberwachung Innenentriegelungshelbel -> active

- Akustischer Alarm Signalhorn -> active

- Diebstahlwarnanlage -> active


Adaptation

Submenu - Acknowledgement Signals

- Akustische Rueckmeldung global -> active

- Akustische Rueckmeldung Signalhorn -> active
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra 5F fara alarma?!

21 Sep 2022, 20:04

Din ce m-am uitat eu, alea le-a făcut deja aplicația.
Până la urmă am găsit problema, aplicația (probabil) a setat și bitul 4 din octetul 12, cu text ceva de genul sirena este instalată. Am șters bitul, șters eroarea de sirena nu a fost găsită și tada! Îmi merge alarma prin claxon.
Merci oricum de info!
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cupra 5F fara alarma?!

22 Sep 2022, 07:22

Din punctul meu de vedere, alarma e inutila. Si eu sunt ala care a facut retrofit la alarma de fabrica, cu buton dezactivare senzor de interior, cu senzor de inclinatie si tot tacamul.

Ideea e ca daca cineva vrea sa fure masina cu totul, oricum o fura cu tot cu alarma. Daca vrea sa fure ceva din ea, degeaba suna alarma, cu o paguba tot te alegi (geam spart plus evantual bunuri furate - o sirena nu opreste pe nimeni, dureaza 15 secunde ca un hot sa plece cu eventualele bunuri din masina).

Daca ti-e frica de hoti, un blocaj fizic intre volan si pedala e cea mai safe solutie.. Exista intr-o vreme o tija telescopica ce lega volanul de pedala..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra 5F fara alarma?!

22 Sep 2022, 08:41

De acord, ca daca cineva chiar vrea sa te fure, probabil va reusi. Ideea insa e, sa-i fac treaba mai grea, ca pana acum daca-mi spargea geamul si deschidea usa, nici macar claxonul nu suna, sa atraga atentia cat de cat...
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori