Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
dan.nistor
Subiect Autor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Experienta cu service-uri din B?

17 Dec 2020, 16:21

Pana acum am fost doar la PBN pt revizii si reparatii (destul de mici, nu am avut nicio problema majora) dar masina are o varsta si m-am cam saturat de piesele hiperscumpe si in general de serviciile PBN care duhneste de autosuficienta si la orice moment transmite clar mesajul ca nu ei au nevoie de tine ci invers, tu esti dependent de ei.

As aprecia orice informatie despre serviceuri din B unde poti duce cu o oarecare incredere un 5F.

Va rog specificati grosier cam pt ce operatii considerati OK serviceul pe care-l mentionati sau macar specificati daca doar pt operatii de baza (schimbat ulei, lichid de frana, placute, etc.) vs. avansate (tinichigerie, mecanica, electronica, etc.). In treacat fie spus, si operatiile de baza pot fi facute prost cu consecinte foarte urate la masinile astea noi.

Incep eu despre PBN (Porsche Bucuresti Nord) (ma astept sa fie aplicabil si pt PBV (Porsche Bucuresti Vest)):
  • Preturile pt piese sunt de 2-3 ori mai mari decat in comertul liber, inclusiv pt lame de stergator, ulei, lichide de orice fel, etc. ce se gasesc absolut identice, de la aceeasi producatori originali si cu aceleasi specificatii ca variantele OE vandute de service. Nu te accepta cu piesele tale pt a te forta sa cumperi de la ei la preturi obscene.
  • Serviciile sunt executate extrem de obscur, in sensul ca nu stii efectiv ce au facut intr-o interventie. Nu am avut timp sa stau acolo sa observ si nici nu stiu daca ar permite dar in rapoartele pe care le-am primit dupa revizii (mult spus, sunt 2 foi din care o factura pe care sunt trecute consumabile si fara servicii detaliate) nu pot determina efectiv ce s-a facut. Nu stiu daca au verificat franele, placutele, etc. efectiv nu stiu pe ce am dat banii.
  • Datorita felului in care vad ca se face serviceul pt modelele cum e al meu, au un stil deosebit de toxic de a ascunde costurile pe care le vei suporta. Mai intai prin faptul ca masina nu are un plan de service clar, de fiecare data cand te duci mermelesc ei ceva in aplicatiile VAG si scuipa o lista de chestii inventata pe loc pt ce trebuie facut. Apoi se mentioneaza ca daca mai apare ceva in timpul reviziei te suna sa confirmi daca vrei sau nu. Este o combinatie extrem de neplacuta care nu-ti permite sa-ti planifici costurile iar PBN in particular este extrem de ostil oricarei estimari si incearca sa te forteze sa ajungi cu masina acolo moment in care te strang cu usa sa faci orice zice "sistemul" ca oricum alte variante nu prea ai. Daca-ti face placere sa te tiganesti pe email, poti obtine pana la urma o estimare inainte de a ajunge acolo dar cu mare chin.
  • Calitatea lucrarilor este OK dar nu pot sa spun ca e senzationala. Singurul avantaj este ca fiind service autorizat, au acces la aplicatiile informatice VAG pt service si sunt sanse mai mici sa faca prostii, sanse ce sunt neplacut de mari in general la masinile noi unde nici macar schimbul de ulei nu se poate face fara sa citesti manualul ca sa vezi exact cum se face.

As vrea sa nu ma mai duc la PBN pt mentenanta curenta dar imi este mare teama de habarnisti chiar si pt operatii simple. Vad f. clar cum VAG a construit atent un mecanism prin care ascunde informatiile esentiale pt service OK in spatele unor aplicatii practic imposibil de accesat de serviceuri neautorizate iar in momentul in care serviceul e autorizat, foloseste acelasi supply chain ca restul pt piese (deci preturi la fel de mari) si e practic in general obligat sa fie in linie cu restul serviceurilor, lucru ce duce la preturi care au ca unic obiectiv jupuirea maximala a clientilor.

As mai vrea sa fac si 2 operatii ceva mai necomune: diagnostic si probabil inlocuire pt senzori de autonivelare faruri si inlocuirea parbrizului desi pt acesta din urma am deja o solutie la Pilkington Romania.

Nota: Postez aici pt ca as vrea o sansa maxima ca cineva sa-mi raspunda. Sectiunea Service si Dealer Autorizat SEAT este complet lipsita de activitate de 1+ an.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Horace993
Mesaje: 1
Membru din: 28 Iul 2023, 13:58

Re: Experienta cu service-uri din B?

28 Iul 2023, 14:07

Optiune de service in București de la cineva?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori