Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
raladi
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 20 Feb 2016, 20:11
Localitate: Bucuresti

Zgomot ritmic puternic la franare, proportional cu viteza

17 Dec 2019, 19:37

Salut colegi,

O alta problema la leon-ul meu. Am folosit masina sambata vreo 20 km totul era normal. Duminica incepand de la prima franare, un zgomot puternic ritmic la franare, care ca sunet seamana cu sunetul produs de un ciocan lovind o nicovala. Pedala vibreaza din ce in ce mai puternic odata cu cresterea vitezei. La fel si intensitatea zgomotului. Masina franeaza ok si isi mentine directia la franare. Dupa parcurgerea a vreo 250 km cati am avut de facut duminica, spre intoarcere parca sa zic ca problema s-a mai amplificat. Ma gandesc ca discurile nu se pot ovaliza lasata in parcare dupa cateva cumparaturi prin oras sambata. Ceva idei?

Multumesc.
Seat Leon X-Perience 1.8 TSI - fara faruri led :roll:
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomot ritmic puternic la franare, proportional cu viteza

17 Dec 2019, 23:01

La Ateca e o actiune de rechemare pentru batai la frinare, vin de la placute, li se monteaza niste benzi pe spate sa elimine zgomotul.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Spinu
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Zgomot ritmic puternic la franare, proportional cu viteza

17 Dec 2019, 23:33

Eu am avut aceasta bătaie la frânare din cauza culiselor de la etrier. Acum nu știu starea alor tale sau când au fost înlocuite ultima data.. Ce intervenție a avut în ultimile 6 luni etc. Dacă poți detalia ar fi super. Eu asta am întâlnit. Posibil sa mai fie și din susținerea plăcuțelor sau a discurilor. Trebuie verificat urgent.

Trimis de pe al meu CLT-L09 folosind Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori