Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
r@d00
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 15 Oct 2018, 14:15

Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

11 Aug 2019, 19:30

Salut,

Am o problema cu nivelul antigelului in vasul de expansiune, care a scazut treptat in timp. La un moment dat ajunsese aproape de minim si am vrut sa completez; cum am deschis capacul a iesit aer sub presiune si nivelul a revenit la normal.

Problema s-a amplificat in ultima vreme, se intampla mai des si de doua ori am primit chiar mesaj in bord de nivel antigel prea scazut (era destul de mult sub minim). De fiecare data la slabirea capacului antigelul revine la nivelul normal, deci de pierdut nu pierde pe nicaieri...

Sa fie o problema la vreo valva care ar trebui sa lase presiunea suplimentara sa iasa (capacul vasului)?

Masina este o Cupra ST 2019, 8 luni, 17.000 km, deci destul de noua.

Pana la urma o sa merg cu ea la service, insa m-am gandit ca poate e o problema cunoscuta cu o rezolvare simpla. V-ati mai intalnit cu asa ceva?
 
Spinu
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

11 Aug 2019, 20:10

Încearcă un nou capac la vas.. N-am mai întâlnit dar merita încercat..

Trimis de pe al meu CLT-L09 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

11 Aug 2019, 20:39

Si eu m-am plans de treaba asta ( cupra 300- 2017, cjxc), doar ca la mine nu se intampla nimic daca deschid capacul. Am completat de doua ori cu apa distilata, nivelul fiind sub jumatate, spre minim. Nu au gasit nimic in neregula la revizia de anul trecut. De la ultima completare nu a mai scazut asa mult. Acum are 20.000 km.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

12 Aug 2019, 08:14

Presiune pe traseul lichidului de racire in principiu nu prea indica un lucru prea bun. Furtunele de racire care intra in radiatior cum sunt la strangere cu mana? Moi sau tari?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
r@d00
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 15 Oct 2018, 14:15

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

12 Aug 2019, 11:16

Multumesc pentru raspunsuri!

Am verificat acum furtunurile care intra si ies din radiator, mi s-au parut destul de moi la strangere. Le-am verificat si inainte si dupa depresurizarea capacului si nu am observat diferente.

De data asta nivelul nu a mai revenit la normal. A iesit ceva aer din vas la deschiderea capacului, nivelul a urcat de sub nivelul minim unde era in urma drumului prin oras de azi dimineata pana putin peste nivelul minim, nu a mai ajuns la jumatatea intervalului min-max ca pana acum. Deci a pierdut niste antigel pe undeva... Lichidul arata curat (roz), nu si-a schimbat culoarea.

M-am mai uitat daca sunt pete de antigel uscat pe undeva, nu am observat nimic...

Cred ca o sa completez deocamdata cu antigel si apa distilata, iar saptamana viitoare incerc sa fac o programare la service. Poate o sa schimb si capacul...
 
Spinu
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

12 Aug 2019, 14:07

Problema ta o întâmpină un prieten cu o dacie Solenza. La ceva timp completează cu antigel. Pierderile nu se vad iar el ma omoară cu teoria ca masina lucrează sub presiune și arunca afară când desface capacul chiar și cu motorul oprit. Posibil ca ție să-ți bage la pistoane câte puțin și sa nu observi daca scurgerile nu se vad. La Solenza doar a fost schimbata garnitura de chiulasa insa, acel mecanic din câte am auzit nu e mecanic și e posibil sa nu i-o fi montat-o bine. Verifica și tu lucrul acesta.

Trimis de pe al meu CLT-L09 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

13 Aug 2019, 08:06

Ce garnitura montata aiurea sa verifice? Nu ai citit ca masina e 2019?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
r@d00
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 15 Oct 2018, 14:15

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

13 Aug 2019, 10:40

Am completat pana aproape de maxim si o sa urmaresc in perioada urmatoare cu atentie ce se intampla.
 
Spinu
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

13 Aug 2019, 12:35

Cosmin scrie:
Ce garnitura montata aiurea sa verifice? Nu ai citit ca masina e 2019?
Am dat exemplu. Poate va vin idei. Cine poate ajuta prin distanta la mașinile 2017-2019? Sunt atat de prost făcute și de computerizate încât presupusul este degeaba

Trimis de pe al meu CLT-L09 folosind Tapatalk
 
r@d00
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 15 Oct 2018, 14:15

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

20 Aug 2019, 11:02

Dupa ce am completat nu am mai deschis capacul ca sa eliberez presiunea si nivelul s-a stabilizat in felul urmator:
- Cu motorul rece este cam la 1/3 de max si 2/3 de min;
- Cu motorul fierbinte iemdiat dupa ce am oprit este cam la jumatate intre min si max.

Deocamdata ma declar multumit, nivelul nu a mai scazut, o las asa. Luna viitoare cred ca schimb si capacul.

Ce m-a surprins cand am completat este cat de putin a trebuit sa torn ca sa urce de la min la max, eu ma asteptam la peste o jumatate de litru, ca la ulei. Cred ca nu am pus mai mult de 150 ml in total...
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Scade nivel antigel / reapare la depresurizare.

20 Aug 2019, 17:51

Recomandare - nivelul la lichidul de racire sa-l faci mereu cu motorul rece. Niciodata nu se deschide busonul cu motorul cald, decat daca in caz de urgenta (nu mai ai lichid deloc, etc).
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori