Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

andreihanea
Subiect Autor

Pierderi antigel

27 Iul 2019, 20:03

Salut,

As aprecia mult sfatul vostru in urmatoarea problema. Seat Leon-ul pe care care il am de cateva saptamani are o problema pe care mi-a semnalata-o si fostul/primul propietar si anume pierde antigel. La momentul respectiv era greu sa verific gradul de pierdere si nu ma gandeam ca e atat de grav insa acum 2 saptamani nivelul era sub minim, am completat cu apa distilata pana la semn iar azi cand am reverificat era din nou sub minim. Fostul propietar mi-a spus ca totul a inceput dupa un accident usor (am primit de la el si constatarea amiabila si devizul reparatiilor facute pe Casco) accidentul a fost unul usor pe coltul stanga a masinii a spart bara, faruri, rezervorul de apa si au fost afectate niste furtunase. Dupa reparatie au aparut aceste probleme si mi-a aratat 3 fise de intrare in service la reprezentanta pentru verificare pierderi antigel insa fara succes asa ca el a renuntat sa mai caute o rezolvare si completa periodic cu antigel si apa distilata. Sincer mi se pare ca e genul acela de buba foarte greu de gasit dar ma gandesc eu ca nici sa o las asa nu este ok, imi puteti recomanda cum sa procedez si eventual un service pe care l-ati vedea capabil pentru o buba ca asta, din Bucuresti?

Multumes!
Seat Leon 5F FR 1.4 TSI ACT

Daddy

Re: Pierderi antigel

27 Iul 2019, 20:06

Du-te undeva unde se face test de presiune - la reprezentanta se face cu siguranta. La cit pierde nu e un por pe undeva, mai degraba radiator/cot/furtun fisurat sau vreo prindere slabita.
Seat Leon X-Perience 184 DSG

andreihanea
Subiect Autor

Re: Pierderi antigel

27 Iul 2019, 20:20

Merci de sfat, din pacate am 3 intrari in service in istoricul primit chiar la reprezentanta si nu au reusit sa-i dea de cap.....
Seat Leon 5F FR 1.4 TSI ACT