Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
b23840
Subiect Autor
Mesaje: 148
Membru din: 15 Mai 2017, 13:40
Localitate: Ploiesti

Problema miros urat in masina (in conditii diverse)

15 Apr 2019, 10:24

Salut,

Am o problema de cateva luni la 5F FR-ul meu, 2.0, 2016 (asta insemnand ca s-a manifestat si iarna pe frig si pe caldura din toamna trecuta, dar si acum) cu faptul ca in masina intra un miros destul de neplacut prin fantele aerului conditionat. Mirosul se poate asemana cu al unui animal ud :( sau al unei carpe care a stat intr-un loc inchis, fara sa se usuce (apa "statuta").

Am incercat sa depistez de unde vine mirosul, am directionat arerul prin toate fantele dar si separat selectand diferite zone, insa prin toate mirosul este acelasi.
Am schimbat asta toamna filtrele de polen si aer, la circa o luna dupa ce a inceput sa miroasa urat, dar fara rezultat.
In februarie, la sfarsit, am dus masina la Porsche pentru o igienizare completa a tubulaturii AC, dar tot nu am rezolvat nimic, iar conductele (din ce mi-au spus baieti) erau chiar foarte curate.

Problema se manifesta in special dupa ce masina sta oprita o perioada de timp de cateva ora sau peste noapte si mirosul dispare pe masura ce AC este folosit in timpul zilei.
In circa doua saptamani merg cu masina la inspectia anuala si vor mai face verficari si atunci, plus schimbatul filtrelor (la cererea mea), dar nu stiu daca rezolv ceva.

Daca aveti idee ce as mai putea sa verific sau daca ati patit asa ceva, va rog un sfat.

Ms,
George
Imagine
Seat Leon FR 2.0 TDI 184 CP
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema miros urat in masina (in conditii diverse)

15 Apr 2019, 12:21

Verifica daca mocheta e uda (scoate presurile).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Yoodinamo
Mesaje: 7
Membru din: 27 Mai 2019, 15:36
Localitate: Remetea
Contact:

Re: Problema miros urat in masina (in conditii diverse)

27 Mai 2019, 15:47

Am si eu aceeasi problema,dar la mine nu curge nici o picatura de condens ,sub masina,maine merg sa mi verifice.
 
Avatar utilizator
b23840
Subiect Autor
Mesaje: 148
Membru din: 15 Mai 2017, 13:40
Localitate: Ploiesti

Re: Problema miros urat in masina (in conditii diverse)

28 Mai 2019, 10:13

Nici la mine nu curge nimic sub masina.
Am asteptat sa mai ploua sa vad daca se uda vreo mocheta, dar toate sunt uscate...

Yoo,
Revino cu detalii dupa control, te rog.
Imagine
Seat Leon FR 2.0 TDI 184 CP
 
Spinu
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Problema miros urat in masina (in conditii diverse)

28 Mai 2019, 18:11

Filtrul de colectare l-a verificat cineva?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori