Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Problema trapa panoramica

25 Sep 2017, 20:59

Multumesc de incurajari.!!! La cat a costat nu ma asteptam,sincer.
Cupra 290
 
CostiMMC
Mesaje: 4
Membru din: 04 Oct 2021, 09:50
Localitate: Pitesti

Re: Problema trapa panoramica

19 Noi 2021, 12:08

Salutare.

A facut cineva "revizia" la panoramic la reprezentanta?

Imi scoate niste zgomote oribile, parca bate cineva in ea si scartaie la cea mai mica denivelare.

Sunt curios daca fac treaba cei de la reprezentanta, am gasit si tutorial sa o fac singur dar nu ma stiu foarte indemanatic :)))))
2015 Seat Leon ST FR 2.0 TDI 184
 
Daddy
Mesaje: 442
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Problema trapa panoramica

19 Noi 2021, 13:08

Eu am facut de mai multe ori (bine acum nu mai am masina). Exista trei nivele de revizie: gresare chedere cu krytox (250 de lei sau pe acolo), curatare sine si gresare plus chedere (4 sute si ceva) si curatare hard (demontare trapa, curatare completa, inlocuire piese uzate - 12 ore de manopera). Eu am facut doar 1 si 2, 2 nu tine mai mult de 6 luni si zgomotele reapar, pe urma am gresat doar cauciucurile cu krytox din cind in cind pe cont propriu, rezolva dar pe perioade mai scurte. Curatarea si gresarea nu rezolva miscarile cadrului, care la Seat e din plastic si nici uzura culiselor, surse de scartaieli si pocnituri mai ales cind e rece.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
MagicUser
Mesaje: 1
Membru din: 30 Ian 2022, 22:26

Re: Problema trapa panoramica

30 Ian 2022, 22:31

CostiMMC scrie:
Salutare.

A facut cineva "revizia" la panoramic la reprezentanta?

Imi scoate niste zgomote oribile, parca bate cineva in ea si scartaie la cea mai mica denivelare.

Sunt curios daca fac treaba cei de la reprezentanta, am gasit si tutorial sa o fac singur dar nu ma stiu foarte indemanatic :)))))


Salut, ai rezolvat in vreun fel? Si a mea scoate zgomote destul de deranjante la denivelari.
 
CostiMMC
Mesaje: 4
Membru din: 04 Oct 2021, 09:50
Localitate: Pitesti

Re: Problema trapa panoramica

07 Feb 2022, 15:17

@Daddy multumesc pentru raspuns :-)
@MagicUser inca nu am rezolvat din cauza frigului. Am ascultat atent si la mine zgomotele vin de la imbinarea geamului din fata cu cel din spate, unde este si foarte multa mizerie. Am cumparat o solutie pentru chedere, o sa curat si o sa folosesc solutia. Daca se rezolva iti las mesaj privat.
La mine se aud zgomotele doar cand este inchisa, daca o deschid nu se mai aude deloc.
2015 Seat Leon ST FR 2.0 TDI 184
 
Daddy
Mesaje: 442
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Problema trapa panoramica

07 Feb 2022, 15:47

Trebuie curatat bine chederul de imbinare dintre foi si dat cu krytox sau cu vaselina siliconica transparenta, de asemenea trebuie gresata bine pe dedesubt marginea foii mobile de sticla care vine peste chederul de imbinare dintre foi.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori