Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
musicman
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 22 Iun 2014, 22:24

1.4 tsi manuala comportament ciudat in treptele superioare

13 Mai 2017, 23:47

Salut am sa incerc sa fiu scurt.Acum doua saptamani in timp ce incercam sa depasesc linistit in treapta a 4 a pe la 2.7 k de ture masina a inceput sa se tureze ciudat ,indicatorul din bord a inceput sa mi arate ca sunt in treapta a 3a desi eram in a 4 a .Turometrul urca brusc pana in 4 k de ture dupa care revenea la turatia initiala si masina tragea in continuare.Treaba asta s a repetat aproape tot drumul pana la Focsani si in treptele 5 si 6.La intoarcere mi a mai facut o singura data in treapta a 4 a.Am fost la Metrotehnica au vazut si oamenii ce se intampka de fapt (initial au zis ca este ambreiajul insa le am spus din start ca nu sunt simptome de ambreiaj pt ca masina tragea chiar daca se tura aiurea,Mai degraba parea o problema de Ecu care pare ca a luat o razna.)Si au dat seama ca aveam dreptate.Au pus o pe tester si nu a aparut nici o eroare.Masina din pacate face din cand in cand in treapta a 4 a din nou la fel.Ce e drept mai rar dar face.Nu am cum sa testez daca face si in treapta a 5 a si a 6 a pt ca in oras nu prea am cum sa ajung in aceste trepte la 2800 plus turatii ca sa vad cum reactioneaza,Ar insemna sa merg mult prea tare in oras ceea ce este imposibil.Deocamdata nu am drumuri in afara orasului O varianta pe care mi au spus o cei de la service ar fi faptul ca este posibil ca din cauza ca am alimentat pana in buza sa fi trecut ceva picaturi de benzina de filtrul de carbon de pe circuitul din rezervor catre motor si in loc sa ajunga vapori de benzina ajung stropi,ECu nu stie ce se intampla si reactioneaza ciudat.Orice parere sugestie sau daca cineva s a mai confruntat cu asa ceva va rog postati.Multumesc frumos
 
xtreme4TI
Mesaje: 12
Membru din: 21 Dec 2016, 09:36

Re: 1.4 tsi manuala comportament ciudat in treptele superioare

15 Mai 2017, 09:54

Salut!
Mie, unul, mi se pare ciudat raspunsul cu picaturile de benzina care ajung din rezervor catre motor... Eu stiu ca exista un singur circuit de tur catre motor, pe acesta existand si un filtru, si unul de retur de la motor catre rezervor. Plus de asta, benzina ajunge in stare lichida la motor, si de acolo e transmisa catre injectoare si acestea isi fac treaba lor...
Cel mai probabil este vreun senzor defect sau orice altceva de natura electrica, care se manifesta doar in anumite situatii, si de obicei cel mai greu de depistat...
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: 1.4 tsi manuala comportament ciudat in treptele superioare

26 Mai 2017, 03:49

Ar spune orice doar sa nu trebuiasca sa faca absolut nimic. Sa vedeti ce povesti baga si cum imi rastalmacesc cuvintele mele cand le pomenesc de problema climei mele.... mai nou cateodata raceste si cand este decuplat de la butonul.fizic din bord... dar nu Domle...nu are nimica...efectiv ma lupt cu morile de vant
La ce sa ma astept daca la tine au vazut live problema si tot baga povestile cu Harap Alb...???
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
musicman
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 22 Iun 2014, 22:24

Re: 1.4 tsi manuala comportament ciudat in treptele superioare

29 Mai 2017, 20:49

S-a rezolvat.Si este totul ok.De fapt era un semering de la cutia de viteze care din cauza ca avea fisuri lasa sa se scurga picaturi de ulei din cutie pe discul de ambreiaj care in timp s-a uzat mai mult decat trebuia. Schimbat totul si acum este in regula.Am facut 200 de km de cand am luat masina si pare ca e ok.Am sa va tin la curent.Sper sa nu mai fie nimic
 
Avatar utilizator
pollo1991
Mesaje: 159
Membru din: 17 Dec 2015, 08:45
Localitate: Bucuresti

Re: 1.4 tsi manuala comportament ciudat in treptele superioare

12 Iun 2017, 14:52

bine ca ai rezolvat... Eu dupa mai bine de un an jumatate tot am o problema "de natura electrica" ( cum zic cei de la alto syncro ) asta in cazul in care au schimbat o gramada de piese pe ea si problema tot reapare..Cei drept intre ultima data si sapt trecuta cand mi-a aparut iar eroarea in bord au trecut 6 luni..Pt mai multe detalii in postul deschis de mine in sectiunea Probleme ...
Seat Leon 5F
B-647-CBF

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator