Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
digraph1618
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 23 Apr 2015, 22:33
Localitate: Cluj-Napoca

Carait marche arriere

14 Noi 2015, 19:46

Salut,

Am si eu un pitic pe creier cu cutia de viteze. Cateodata, cand bag in marche arriere, imi caraie asa ca la o raba veche. In prima instanta am crezut ca nu apas eu ambreajul pana la capat si d-aia face, dar am verificat si nu e de la asta. Mai are cineva "duda" asta?
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Carait marche arriere

14 Noi 2015, 23:28

trebuie exorcizata! clar ii sub influenta, sa nu zic in posesia unor forte malefice!.
un sobor de preotese blonde pe luna plina... :) :)

Prima chestie la care ma gandesc ar fi nivelul uleiului din cutie, apoi, chiar inlcocuit cu altul conform normelor climatice de la noi, ca daca masina a fost echipata ca pentru Africa cand vine iarna la noi uleiul din cutie ii marmelada!...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Carait marche arriere

15 Noi 2015, 01:13

Cand iti face acest sunet masina este oprita pe loc, corect ? Doar daca s-ar misca spre inainte chiar si f incet ar trebui sa auzi acel sunet
 
Avatar utilizator
digraph1618
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 23 Apr 2015, 22:33
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Carait marche arriere

15 Noi 2015, 01:41

Da, am eliminat si treaba cu schimbatul cat timp masina este in miscare, chiar si foarte putin. Nu prea obisnuiesc sa schimb asa, dar am zis sa elimin toate posibilitatile. Schimbat foarte incet, am incercat si asta, am prins-o facand schimband si asa. Nu se intampla tot timpul, sa zic din 5 incercari se intampla o singura data si daca nu cumva ma insel, se intampla cand masina sta mai mult. Si doar la marche-arriere, celelalte merg unse. O sa mai studiez problema, deocamdata n-am gasit un pattern dupa care se reproduce.

N-am facut inca legatura cu frigul, cum zicea Baltazar. S-ar putea sa fie si de la frig, in primele luni de cand am luat-o, n-am auzit-o sa faca. Luand-o la sfarsitul lui mai, a fost vara, frumos, n-au fost probleme din cate imi amintesc.

Cat despre slujbe si alte cele, daca este slujba si rugaciune pentru cutia de viteze, ma bag ! Numai sa n-o mai aud caraind a raba.
 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carait marche arriere

15 Noi 2015, 01:58

Este de mentionat faptul ca nici o cutie de viteze nu are sincron pe treapta de mers inapoi. Cu alte cuvinte daca masina se misca in fata (dupa cum a specificat si gamer), oricat de incet, sau daca se intampla sa nu se alinieze tocmai bine "rotitele" din cutie cand te-ai oprit, cutia fie nu o sa intre in treapta cum trebuie (caz in care daca tii usor de schimbator in directia treptei si ridici putin de tot amreiajul, la prgul cuplarii, o sa intre complet fara zgomote urate), fie o sa faca zgomotul acela oribil de care vorbesti (partea asta cu zgomotul de regula se intampla, ca si exemplu, daca opresti pe o panta si dai drumu la frana innainte sa alegi treapta de viteza).

Daca cutia ta face acest zgomot si nu se reproduce in niciunul din cazurile de mai sus, atunci intr-adevar e posibil sa ai o problema si ar trebuii dusa in service.

:cheers
 
Avatar utilizator
digraph1618
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 23 Apr 2015, 22:33
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Carait marche arriere

15 Noi 2015, 20:56

Mai tin sub observatie sa vedem in ce conditii face. Am sa elimin toate motivele din cauza carora ar putea face si va tin la curent. Astazi am avut niste drumuri si am incercat super finut sa cuplez si deocamdata n-a mai carait. Sanatate la toti.
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Carait marche arriere

15 Noi 2015, 21:30

Salut, stiu ca nu e Leon, dar o sa incerc sa te ajut.
Am avut exact aceeasi problema prezentata de tine la Honda mea, imediat dupa ce am luat-o, ba mai mult, corelat cu acest carait, la rece nu vroia sa intre in reverse nici impuscata din prima incercare. La a2a sau a3a incercare, dupa ce apasam ambreiajul, intra in viteza, dar caraia.
Peste tot unde am mers, toti "mecanicii" mi-au spus ca e pe duca cutia de viteze sau timoneria.
Well, am schimbat uleiul in cutie cu ulei de origine Honda, iar problema a disparut ca prin minune. De asemenea, inainte sa schimb uleiul, am vazut ca nu mai era cat ulei trebuie acolo.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

 
scuba
Mesaje: 154
Membru din: 13 Mai 2015, 16:10
Localitate: Bucuresti

Re: Carait marche arriere

13 Dec 2015, 14:00

a facut si la mine de vreo 2 ori dar parca nici n-am calcat ambreiajul cum trebuie.

ce ma deranjeaza pe mine in schimb e ca se aude transmisia cand schimb treptele, mai ales in 2 si 3. parca atunci cand dau drumul la ambreiaj un pic mai brusc se aude un soc, un zgomot pe care la alte masini parca nu l-am auzit in aceleasi conditii.
2015 Seat Leon FR 1.4 TSI 125

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori