Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
clinlin
Subiect Autor
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Infiltratie apa lampa spate

30 Apr 2015, 12:21

Azi fiind ziua reviziei, m-am ocupat si de o problema oarecum recenta anume infiltratie de apa in lampa spate dreapta. La service s-a facut o constatare si se va schimba pe garantie. Pe un forum britanic am vazut ca au mai avut cativa problema asta si banuiesc ca intra in categoria plastice proaste precum lampa centrale care se fisureaza destul de frecvent la Leon 5F. Si care am constatat dupa ce am iesit de la service ca este fisurata si la mine.

Termen de remediere, aproximativ 7 zile pentru livrarea noii lampi si evident o noua programare.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
tao980
Mesaje: 6
Membru din: 13 Mai 2011, 22:11

Re: Infiltratie apa lampa spate

30 Apr 2015, 12:31

Am si eu exact aceeasi problema, pe aceeasi parte. Am citit si pe forumul britanic, si chiar ma gandeam cum de in Romania nu mai are nimeni problema asta. Si pe un forum din Spania am vazut ca sunt cativa care au probleme.
 
Avatar utilizator
clinlin
Subiect Autor
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

30 Apr 2015, 12:47

Atunci fuga la dealer.

Nu ne prezinti si noua 5F-ul tau? :)
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
Victor.VR
Mesaje: 72
Membru din: 08 Feb 2015, 15:33

Re: Infiltratie apa lampa spate

03 Aug 2015, 11:42

Aceeasi problema si la mine (vad ca postarea e din aprilie).

Intai a inceput cu stop aburit, si apoi am vazut ca s-a si fisurat.

La PBN m-au trimis la plimbare, insa fara o constatare tehnica scrisa. Incerc la Metrotehnica.
Leon FR 2015
 
Avatar utilizator
Litalgion
Mesaje: 6
Membru din: 13 Sep 2013, 09:56
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

05 Aug 2015, 06:42

La fel si la mine. Constatat pe garantie la Alto Syncro, facut comanda, in cateva zile ma duc sa il schimbe.
Seat Leon 5F FR 2013 1.4 TSI 122 hp
Ex Seat Cordoba 6L 2006 1.4 85 hp
 
Avatar utilizator
clinlin
Subiect Autor
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

05 Aug 2015, 07:39

Foarte interesant ca Alto, Metrotehnica nu au nici o problema in a schimba piesa, in schimb PBN te trimite sa plimbi ursul.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
Victor.VR
Mesaje: 72
Membru din: 08 Feb 2015, 15:33

Re: Infiltratie apa lampa spate

05 Aug 2015, 08:43

Mie mi-au zis sec faptul ca a fost un soc extern (dar fara urma). Si mai ciudat e ca nu mi-au dat nici o hartie de constatare cand mi-au returnat masina, deci practic e ca si cum nu ar fi intrat in service. Le-am facut reclamatie la ANPC, scris la Porsche si Seat Martorell.

Iar cu service-ul cred ca ma voi muta la Metrotehnica, caci vad lumea multumita.
Leon FR 2015

 
Avatar utilizator
Victor.VR
Mesaje: 72
Membru din: 08 Feb 2015, 15:33

Re: Infiltratie apa lampa spate

05 Aug 2015, 16:18

Ok, revin cu update.

Nu am apucat sa merg la Metrotehnica inca, dar celor de la Porsche:

- le-am facut sesizare la ANPC (Nimic inca)
- sesizare lor (nimic inca)

Si in plus, am scris catre Seat, iar azi am primit raspuns:

SEAT AFTER SALES
INTERNATIONAL CUSTOMER CARE

Dear Mr. ______,

We thank you for your e-mail addressed to our Brand, which we have taken into consideration.

With regard to your case, we would like to inform you that we immediately contacted our Importer in your country, Porsche Romania Srl, responsible for sales and after sales matters in Romania, and that we will undertake a joint investigation of your case along with them.

Thus, please wait to be contacted with further information by International Customer Care SEAT, S.A. or Porsche Romania Srl.

Yours sincerely,

International Customer Care, SEAT S.A.




Sa vedem ce-o iesi.
Leon FR 2015
 
Avatar utilizator
Litalgion
Mesaje: 6
Membru din: 13 Sep 2013, 09:56
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

05 Aug 2015, 16:59

Ca idee, asa arata plasticul ala crapat la mine:
Imagine

Si bonus, lampa din luneta:
Imagine

Cu lampa din luneta sunt la a doua incercare de schimbare pe garantie, prima data (acum 6 luni) mi-au spus ca e din cauza lichidului de spalare neconform :shock:
Acum am mai facut o sesizare, dupa ce am vazut ca nu sunt singurul cu problema asta, era deja trimisa la expertiza lampa altui "norocos", sa vedem ce raspund cei de la fabrica.
Seat Leon 5F FR 2013 1.4 TSI 122 hp
Ex Seat Cordoba 6L 2006 1.4 85 hp
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Infiltratie apa lampa spate

05 Aug 2015, 20:16

Imi dau si eu cu parerea, dar la 1M, 1P nu am auzit sa crape singure lampile de stop da la un "soc" ...lol.
....sa ma trimita cineva la plimbare in timpul garantiei, este deja o lipsa de respect fata de client...
din cate incerc eu sa inteleg, pare sa fie o slabiciune a lampilor din turnare, poate au o tensiune interna ridicata asupra materialului.
Oricum, de apa la spalator ""neconforma"" nu am mai auzit.... :roll: :roll:
Dar na, mai avem de invatat in ale miciunilor fara pereche... :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
Victor.VR
Mesaje: 72
Membru din: 08 Feb 2015, 15:33

Re: Infiltratie apa lampa spate

06 Aug 2015, 01:10

Deci identic ca la mine:

Imagine
Leon FR 2015
 
Avatar utilizator
Litalgion
Mesaje: 6
Membru din: 13 Sep 2013, 09:56
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

06 Aug 2015, 05:27

Dap, identic.
Legat de lampa centrala si faza cu lichidul de spalat parbrizul "neconform", a fost ca in filmele cu prosti.
Ma pufnea rasul si pe mine si pe consilierul de service cand mi-a aratat mailul de la constatari garantii.
Recomandarea producatorului era sa folosesc lichid numai de la ei, le-am zis ca nu-s zdraveni la cap.
De aia mi-au si recomandat baietii de la Alto (foarte de treaba de altfel) sa mai astept ca sa apara alte claim-uri pe acelasi subiect si sa mai fac o sesizare.
Piesa nu costa foarte mult, e vreo 200 de lei daca nu ma insel, dar ideea de a plati ceva ce nu cred ca e vina mea ma enerveaza.
Nu mi se pare normal sa nu recunosti ca ai o problema cu plasticele astea.
Seat Leon 5F FR 2013 1.4 TSI 122 hp
Ex Seat Cordoba 6L 2006 1.4 85 hp
 
Avatar utilizator
matraguna
Mesaje: 72
Membru din: 28 Mar 2013, 11:47
Localitate: Cluj Napoca

Re: Infiltratie apa lampa spate

06 Aug 2015, 09:21

Litalgion scrie:
Cu lampa din luneta sunt la a doua incercare de schimbare pe garantie, prima data (acum 6 luni) mi-au spus ca e din cauza lichidului de spalare neconform :shock:
Acum am mai facut o sesizare, dupa ce am vazut ca nu sunt singurul cu problema asta, era deja trimisa la expertiza lampa altui "norocos", sa vedem ce raspund cei de la fabrica.



Se stie de problema, se schimba lejer pe garantie. Eu n-am avut nicio problema la service-ul din Cluj. Dar m-am dus hotarat si le-am zis ca sunt n-spe cazuri cu aceasta problema, si la noi, si in afara,
si sa verifice fain frumos ce zice producatorul de aceasta problema.
Ideea e ca noul stop pare altfel, si in sensul ca pulverizarea lichidului se face total diferit, imprastie jetul pe o raza mai mare. La cel de dinainte pur si simplu lichidul curgea pe luneta.

Deci cei cu probleme, eu unul le recomand sa insiste, sa ceara dealer-ilor care le refuza schimbarea sa-si consulte colegii de la alte reprezentante, ca deh, de ce altii pot? . Si CLAR sa nu plece pana nu au ceva raspuns oficial, in scris, ca nu se schimba pe garantie pentru ca ... Sunt obligati sa dea, mai ales daca ati si lasat masina la ei, exista foaie de intrare cu problema raportata, si concluzii/operatiuni ce s-au facut.


Bafta
Seat Leon FR 1.8 TSI DSG 180CP Universo Black, 2013
viewtopic.php?f=206&t=15969

Seat Leon Style 1.4 TSI 125 CP Black, 2010-2013
 
Avatar utilizator
Litalgion
Mesaje: 6
Membru din: 13 Sep 2013, 09:56
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

13 Aug 2015, 12:41

Multam frumos de sfat matraguna, dar nu a mai fost nevoie, a venit raspunsul normal de la Seat si s-a schimbat pe garantie fara problema de data asta.
Confirm si eu, e diferit jetul de lichid, se potriveste de minune cu stropitorile de parbriz de tip "perdea de apa" pe care le-am pus pe fata :bounce:
Seat Leon 5F FR 2013 1.4 TSI 122 hp
Ex Seat Cordoba 6L 2006 1.4 85 hp
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

11 Feb 2016, 14:56

Confirm si eu problema la ambele stopuri spate, la masina din semnatura care este MY 2016 ... se pare ca nu este o problema de calitate a stopurilor ci o problema de montaj, stopul se monteaza pin presiune pentru ca niste bolturi sa intre in niste locasuri cauciucate ... pentru asta se apasa prea tare pe coltul cu pricina si se fisureaza stopul, la inceput doar pe lipitura, deci invizibil, apoi se extinde, ca la parbriz, probabil de la vibratii, diferente de temperatura. In zilele cu zapada multa am observat condens si in lampile de pe hayon, alea nu par sparte dar cine stie ...
O sa reclam pe garantie, sper sa nu fie discutii.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori