Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
costin_barzon
Mesaje: 89
Membru din: 20 Ian 2014, 09:13
Localitate: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Infiltratie apa lampa spate

12 Feb 2016, 12:27

Am schimbat pe rand lampa centrala spate si lampa stanga spate. Ambele la Alto-Syncro Pantelimon.
Lampa centrala spate a durat 3 sapt. Aceeasi treaba cu lichid de parbriz neconform ... Era vara asa ca le-am spus ca eu folosesc doar apa :). Au luat un esantion de apa pura. :):)
Lampa stanga spate a fost mai complicat:
Am fost lovit in spate stanga in bara de catre cineva care nu a franat la trecere pietoni. S-a schimbat bara spate. Inainte de incident nu am avut problema cu apa. Dupa incident am mers cu bara lovita cam 6 sapt (am plecat in concediu) si nu a aparut apa, nici macar la spalarea masinii in spalatorie. Dupa ce masina a stat 4 zile in service si s-a schimbat bara a inceput sa se stranga apa in interior.
M-am intors la service. Au recunoscut ca au dat jos stopul in timpul reparatiei. Stopul era spart in interior. Stopurile au 3 puncte de prindere: 2 bulbi metalici spre lateralul masinii si un surub spre portbagaj. Se pare ca ideea constructiva nu e foarte desteapta. Ai 2 bulbi metalici care se fixeaza in stop prin insurubare in plastic, iar in caroserie prin impingere intr-un manson de cauciuc.
La mine era sparta zona dintre acesti 2 bulbi. Ing de service spunea ca e foarte usor sa spargi stopul pe interior cand il scoti de pe masina.

Dupa multe discutii si o incercare ratata de lipire cu silicon, stopul a fost schimbat pe garantie.

IMPORTANT: la montare se vor unge cu vaselina din belsug cei doi bumbi .... altfel exista posibilitatea sa-l spargi la montaj

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP
 
Avatar utilizator
clinlin
Subiect Autor
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

15 Feb 2016, 13:59

Asta cu atentionarea de la sfarsit ar trebui sa ajunga la service-uri. Curg apele de pe mine uneori, cand ii vad cum lucreaza.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

18 Feb 2016, 09:34

Am reclamant telefonic la PBN ... prima reactie e usor dezamagitoare: n-am auzit in viata noastra de asemenea probleme dar aduceti masina sa o vedem.
Baieti, urla toate forumurile despre problema, cei din UK zic ca exista si TPI pe subiect (dar nu ar fi prima oara cind ocoleste Romania, cel putin niste ani, cum a fost cu injectoarele PD), toate lampile infloresc aproximativ in acelasi loc ... ce mai, zona crepusculara.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

19 Feb 2016, 13:29

Am facut constatarea la problema de mai sus la PBN si am ramas cu convingerea ca, desi e o problema generalizata si importatorul si dealerii stiu de ea, fabrica nu vrea sa faca rechemare, probabil din cauza costurilor. Cine se prinde de problema, se prinde si reclama; cine nu - la revedere, mai ales ca la constatare se uita sa nu fi umblat la ele, sa nu aiba urme de lovituri etc.
Nu mi s-a aprobat inca schimbarea - au trimis pozele la fabrica, desi stopurile pe fata lor (cea cu sticla colorata) aveau sparturi vizibile, iar la demontare, in dos unul avea piciorusele metalice smulse (au ramas in caroserie la demontare) iar la celalalt ambele au fost fisurate si probabil se vor reteza.
Ca sa ma conving ca nu sunt paranoic, m-am dus vis a vis la Seat si m-am uitat in showroom - din trei masini de acolo doua avea ambele lampi sparte in acelasi loc, nu la fel de rau ca la mine dar vizibil. Deci daca nu se aproba schimbarea pe garantie, stiu sigur unde duc OPC -ul in vizita :)
Lasind gluma la o parte, oamenii au fost amabili si mi-au si spalat masina moca, problema e ca asteapta de la fabrica aprobarea, plus ca nu au stopuri pe led pe stoc. Va tin la curent.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

19 Feb 2016, 15:29

LE: m-au sunat, se inlocuiesc pe garantie.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
pollo1991
Mesaje: 159
Membru din: 17 Dec 2015, 08:45
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

22 Feb 2016, 14:37

Am patit si eu [emoji85][emoji85]Imagine


Sent from my iPhone using Tapatalk
Seat Leon 5F
B-647-CBF
 
Avatar utilizator
cganghel
Mesaje: 38
Membru din: 13 Ian 2016, 12:12
Localitate: Constanta

Re: Infiltratie apa lampa spate

23 Feb 2016, 12:25

Asa cum s-a mai scris in paginile acestui forum, baietii de la Exclusiv - Constanta par picati din luna. Sa te fereasca Dumnezeu sa ii intrebi ceva despre masini, in afara de caracteristicile scride "pe foaie', ca i-ai facut fazan!
Acelasi lucru a fost valabil si atunci cand m-am dus la ei cu lampa spate plina cu apa. Ba ca ei nu au auzit de asa ceva, ba ca nu trebuia sa umblu la lampa (ba, esti prost? de ce as fi facut asta???). Intr-un final, dupa ce am insistat si le-am spus ca problema este des intalnita si ca ar fi cazul sa se mai intereseze si ei de problemele care apar la masinile pe care ar trebui sa stie "pe de rost", au inregistrat cererea si au promis ca ma suna atunci cand vor avea un raspuns.
Dar zau ca ar trebui sa ii scuture cineva! Pacat, ptr ca am mai colaborat cu firma (am avut un Hyundai cumparat de la Exclusiv) si chiar au fost OK.

 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Infiltratie apa lampa spate

23 Feb 2016, 21:41

Confirm si eu ca la domeniul informații cei dela Exclusiv sunt in urma de tot , cand am cumpărat mașina mai multe știam eu despre mașina decat ei :)) cea mai tare faza cand le-am spus ca la Toledo 1,6 TDI euro 6 bateriea este situată in spate , au ramas mirați : cum sa fie in spate :)) pe partea de servis nu am avut contact cu ei decat pentru activare full link si completare antigel ....
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
Avatar utilizator
d a n
Mesaje: 34
Membru din: 23 Feb 2016, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

23 Feb 2016, 22:15

Si eu aceleasi probleme la un FR 2.0 TDI din 2013.
Masina tocmai ce a iesit din garantie, pentru ca am depasit cei 120000 km, asa ca a inceput distractia fix la cateva zile dupa ultima revizie in garantie:
- stop stanga a devenit acvariu cu pestisori (absolut nimic vizibil ca fisura)
- butonul SEAT ce deschide portbagajul a cedat si a trebuit sa il schimb (pe bani, logic)
- pedala de la ambreiaj a reinceput sa scartaie mai ceva ca Lada 1200 ce am avut-o in tinerete - asta a fost remediata fara cost suplimentar prin inlocuirea unei bucse din cate am fost informat. Dar sa ne intelegem, problema cu pedala de ambreiaj ce scartaie si ce ramane blocata la podea o am de 100000 km....nu e ceva nou.
- ca in prima zi, plierea oglinzilor din interior este la noroc, foarte rar se intampla sa cupleze (chiar daca butonul a fost inlocuit pe garantie).

Btw, am inlocuit si lampa din haion pe garantie acum ceva vreme.

Una peste alta, suficient de multumit din moment ce tocmai iau si un FR 1.4 TSI.... :)
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

24 Feb 2016, 14:31

S-au inlocuit triplele astazi, fara programare, PBN s-a miscat exemplar.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Victor.VR
Mesaje: 72
Membru din: 08 Feb 2015, 15:33

Re: Infiltratie apa lampa spate

26 Feb 2016, 11:42

Nu pot să cred că PBN a făcut asta. :))

Pe mine mă trimiseseră la plimbare vara trecută. Probabil nu avuseseră suficiente cazuri, dar tot încercau să mă scoată pe mine prost.
Leon FR 2015
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Infiltratie apa lampa spate

26 Feb 2016, 13:03

Convingerea mea este ca, desi nu au oficial TPI sau rechemare pe masina, se stie exact de problema si exista informari de uz intern, pentru ca la primirea reclamatiei, consilierul a trebaluit vreo 5 minute prin calculator, a scos o fisa cu o poza mare cu un stop de Leon pe care erau facute niste desene si mi-a zis ca trebuie sa bage masina in atelier pentru 30 de minute. Nu pare a fi o decizie luata pe loc.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Infiltratie apa lampa spate

27 Feb 2016, 10:57

De altfel noi ne plangem de mici zgomote in usi, stalpi , bord etc, dar am intrat un pic la aria Passat B8 la vwforum si a trebuit sa observ cu stupoare ca este plin de nemultumiri si acolo. Si problemele sunt cel putin la fel de suparatoare ca la noi... la masini care in unele cazuri costa de doua ori mai mult, foarte multi zic ca B7 era mai reusit... deci cam asta ar fi tendinta VW in momentul actual, reduceri de costuri acolo unde nu se vede si rezultatele se vad si se simt. Deci nu putem sa zicem ca Seatul ar fi copilasul sarac al marcii, chiar nu stam cu nimic mai rau. Eu zic ca in momentul de fata la seat primesti o calitate absolut rezonabila in familia VW. Ca alte marci poate ca au inceput sa iasa in evidenta fata de VW sau ca VW traieste deocamdata din renumele facut in anii 9O-2OO5, asta este alta poveste...
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
cganghel
Mesaje: 38
Membru din: 13 Ian 2016, 12:12
Localitate: Constanta

Re: Infiltratie apa lampa spate

12 Mar 2016, 13:42

Dupa ce Exclusiv Cta mi-a spus ca cererea de inlocuire a lampii spate mi-a fost respinsa (pe motiv ca ar fi prezentat urme de lovituri - urme pe care nu au putut sa mi le si arate), ieri am ajuns la Alto Syncro si le-am spus despre problema. Din fericie aveau pe stoc o lampa, asa ca totul s-a rezolvat in 30 minute. Greu cu romanismele astea...
 
baspri
Mesaje: 31
Membru din: 04 Aug 2014, 15:21

Re: Infiltratie apa lampa spate

17 Iun 2016, 11:12

Am schimbat si eu lampa spate dreapta pe garantie, fara probleme, la Metrotehnica.
Am aflat insa ca au primit o informare recenta, prin care li se comunica faptul ca nu se mai schimba lampile de pe haion pe garantie.
Se pare ca fabrica a decis ca este vorba de folosire necorespunzatoare a masinii (spalare cu jet, lichid de parbriz neconform etc.).

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori