Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
D_T_Z
Subiect Autor
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Diverse probleme

25 Sep 2013, 13:12

Salutare tuturor, a venit momentul sa postez si eu problemele pentru care am dus masina astazi in service.
O sa le enumar mai jos si o data ce iau masina inapoi o sa postez si rezultatul final.

1) Apa sub covorasul de la pasager. Din ce am vazut, a pus cineva pe forum un comunicat de presa dat in afara ca ar fi problema comuna si la Golf 7. Se manifesta prin faptul ca aproape mereu sub covorasul de la pasager e mereu ud.

2)Faza scurta prea scurta. Sunt de parere ca faza scurta mai poate fi "lungita" putin. Drept urmare am pus si problema asta in service daca pot regla farurile sa le mai ridice putin.

3)Scartait trapa. Nu se manifesta constant dar uneori este. Din ce am inteles de la colegul de pe forum , e vorba de un surub care trebuie stans bine.

4)Greieras la usa sofer sau sub bord. Se manifesta atunci cand se accelereaza si vibreaza putin.

5)Condens parbriz pe exterior pe centru jos. Atunci cand temperaturile sunt mai scazute sau sunt diferente de temperatura se face o pelicula pe exterior de condens , mereu in acelasi loc si mereu de aceeasi forma. Tind sa cred ca are legatura cu clima si astept rezolvare si in acest sens.

6)Urme de lichid de parbriz pe luneta. Am mai vorbit cu un prieten cu un Golf7,si e vorba de o valva la sistemul de spalare a lunetei. Acesta problema se manifesta prin faptul ca din cand in cand mai picura pe luneta, nu vizibil dar se vad urmele de scurgere a lichidului de luneta care se scurg pe luneta.

Azi am lasat masina in service si astept rezolvarea problemelor. O sa revin cu un update o data ce o iau inapoi.

De asemenea am aflat ca este o actiune Seat pentru unele modele cu privire la stergatoarele de parbriz. Acestea nu "calca" cum trebuie si drept urmare nu curata uniform. Asa ca va puteti interesa daca este o actiune pentru Leon-ul vostru.
'18 Golf 7.5R
 
Avatar utilizator
Miky&Bogdan
Mesaje: 508
Membru din: 15 Oct 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti

Re: Diverse probleme

27 Sep 2013, 13:17

Salut,
Punctul 5 nu as zice ca e o problema a leonului 5F. Mi s-a intamplat la mare sa las clima pe low spre parbriz si din cauza caldurii si umiditatii de afara sa se faca pe parbriz condens (s-a aburit rau pe exterior fix unde batea aerul conditionat). Se rezolva setand clima la 20-22 grade pentru a creste putin temperatura parbrizului. Acum daca la 5F apare constant poate fi deranjant.
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
 
GEOge
Mesaje: 15
Membru din: 28 Mai 2013, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Diverse probleme

04 Oct 2013, 18:44

Nu ne tine in suspans, cum ai rezolvat problemele? :D
Seat Leon 1p 1.9 tdi 77kw style
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Subiect Autor
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diverse probleme

04 Oct 2013, 22:14

GEOrge: : Nu va tin in suspans doar ca nu prea am avut timp :)
Da, problemele s-au remediat in felul urmator :
La problema cu balta de la pasager , era un furtunas de la clima ciupit/rupt si pe acolo venea apa.
Greieraii i-au rezolvat.
La luneta aparent era stopul de frana un pic crapat si pe acolo se prelingea apa. S-a schimbat pe garantie.
Farurile le-au mai ridicat si acum sunt cum trebuiau sa fie de la bun inceput. Asa ca daca vi se par ca bat prea jos, va puteti duce in service sa le mai ridice.
Condesul la parbriz e "normal" din cauza amplasarii gurii de aerisire care e fix acolo unde se face si condensul.
Si cam astea au fost rezolvarile.
Cei din service au fost foarte prompti si foarte ok.

PS. Totul s-a rezolvat pe garantie.
PS2. Informativ am intrebat cat o sa fie o revizie pentru masina din semnatura si mi s-a comunicat pretul estimativ de 1400ron.
'18 Golf 7.5R
 
GEOge
Mesaje: 15
Membru din: 28 Mai 2013, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Diverse probleme

07 Oct 2013, 18:20

D_T_Z esti multumit de lumina produsa de faza scurta acum? Este comparabila cu a unor xenoane AFS? Te intreb pt ca am tot citit pe diverse forumuri si parerile sunt impartite.
Seat Leon 1p 1.9 tdi 77kw style
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Subiect Autor
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diverse probleme

07 Oct 2013, 19:44

Acum,dupa ridicarea lor,da sunt multumit. E mai buna decat xenonul dpmdv. Putem testa daca vrei si daca ai o masina cu xenon disponibila :)

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
'18 Golf 7.5R
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Diverse probleme

07 Oct 2013, 19:56

1400?????? :shock: frate ce jepcari.....pe distributie cat ar cere? 4000?
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )

 
GEOge
Mesaje: 15
Membru din: 28 Mai 2013, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Diverse probleme

07 Oct 2013, 20:44

Din pacate nu am, leul meu are halogene. Am mers cu o octavia 3 cu faruri xenon si diferenta fata de halogen e destul de (foarte) mare.

In 2010 cand trebuia sa fac revizia de 90k km deci automat si distributie pretul reviziei complete era 4500 ron la dealer. Dar la motoarele astea noi nu se mai pune problema de schimbat distributia.
Seat Leon 1p 1.9 tdi 77kw style
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Subiect Autor
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diverse probleme

07 Oct 2013, 21:56

@bgd_b92: Stiu,si mie mi se pare exagerat. La golf plateam, cand era in garantie, 7-9mil pe rezivie. Depindea de mult de service-ul unde ma duceam. Aparent daca te duci prin tara la alt service/dealer vw e mai ieftin. Iar dupa ce a iesit din garantie plateam 4-5mil pe o revizie normala.
'18 Golf 7.5R
 
StefanV
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diverse probleme

08 Oct 2013, 01:11

Am comparat si eu lumina de la LED-urile de pe 5F cu lumina de la un EOS cu bi-xenon. Din pacate Leon-ul a pierdut. Lumina de la LED-uri era mai slaba (si pe lungime si pe latime). Chiar sunt curios daca mai testeaza cineva ca sa vedem daca observa acelasi lucru.
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Diverse probleme

08 Oct 2013, 02:17

Si mie mi se pare mai slaba cantitativ lumina data de full-led-ul de pe Leon-ul nou, cel putin fata de a doua masina din semnatura mea si fata de Octavia II care dupa parerea mea are printre cele mai calitative faruri cu xenon de pe piata.
Din pacate (am vazut acelasi lucru si la un A6), farurile cu tehnologie full-led nu creeaza acel spectru perfect delimitat pe sosea, lucru care se intampla la farurile cu xenon "simplu".
Am scris "simplu" pentru ca am mai amintit in trecut intr-un topic dedicat farurilor tot aici pe CS, si tin pe aceasta cale sa subliniez ideea: Un far xenon AFS simplu va lumina INTOTDEAUNA mai bine si mai "cantitativ"" ca si lumina comparativ cu un far bi-xenon AFS! Am avut ocazia sa compar si lucrurile sunt destul de clare, dar si logice in acelasi timp, pentru ca intr-un far bi-xenon spatiul prin care iese fasciculul de lumina este delimitat de sistemul rabatabil care permite trecerea de la faza scurta la faza lunga... toate masinile cu xenon AFS testate de mine au luminat ireprosabil!
Deasemenea, o tehnologie de laudat este cea reusita de Honda pe modelul Civic, unul dintre singurele modele de pe piata care functioneaza cu faruri tehnologie xenon montate pe un far fara lupe!
Nu mai e nevoie sa amintesc ca spectrul de lumina asezat pe strada de acest model este perfect, chiar daca sursa de lumina nu se afla in spatele unei lupe!
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Diverse probleme

05 Mar 2014, 22:16

Mai adaug si eu la lista asta:

1) Un zornait in bord, partea dreapta. Apare si dispare cand vrea el, dar l-am remarcat imediat ce am iesit cu masina de pe poarta dealer-ului.

2) Cu ocazia ploilor de zilele astea mi-a aparut problema cu farurile aburite. Stiam deja despre chestia asta si faptul ca raspunsul producatorului e ca "asa face toate". Oricum, mi se pare cam dubioasa situatia.

Cand ma duc sa imi iau numerele definitive ii voi ruga sa investigheze ce e cu greierasul ala.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Subiect Autor
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diverse probleme

22 Mar 2014, 00:25

Imagine

Mai adaug inca o problema care apare uneori. Nu se mai rabateaza oglinda dreapta. O sa o duc in service sa vad ce are.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
'18 Golf 7.5R
 
Avatar utilizator
dexter1973
Mesaje: 164
Membru din: 23 Mai 2011, 13:29
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Diverse probleme

22 Mar 2014, 09:18

frumoasa masina...
da pe capota ce is cu urmele alea ? s-au intalnit vreo 2 pisici pe acolo ? :))
Seat Leon 1p, 1.6 MPI, 102 HP
- kit aero Linea-R; - kit admisie K&N; - suspensie sport AP reglabila;
- bari stabilizatoare KW; - resoftare RBN; - evacuare Remus.
 

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori