Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Cupra 5F: opiniile mele

27 Mai 2022, 22:15

Sunt mandru proprietar de Cupra 5F 280, 2015, FWD, manual, de cam 2 ani jumate. O sa-mi descriu experienta cu ea, comparativ cu masina mea anterioara, un Golf 5 GTI (Stage 2, 270 CP). E folosita zilnic (fiind singura mea masina) dar condusa mai cu pasiune, l-am dus si pe circuit (Transilvania Motor Ring).

O sa incep cu partile negative, ca asa sunt eu, IT-st :P
1. Se observa unele masuri de a reduce pretul de productie:
- stropitoarele de parbriz, aruncau apa ca o Dacie 1300, gen pistol de apa, mi s-a parut ieftineala. Noroc ca se potrivesc cele de pe Golf 5/6/7, care stropesc in stil cortina si se schimba in 5 minute. Codul piesei e 5M0955986C9B9, pt cea incalzita electric (am pachet de iarna)
- capota nu are telescoape, are un bat metalic ce o infigi acolo, ca la un Renault... Brr... Am gasit set telescoape pe eBay, destul de usor de montat, dar a trebuit sa fac loc (taiat) in buretele acela, de pe cele 2 parti a capotei
- in portbagaj sunt mai putine carlige, pt plase, nu este loc dedicat pt triunghiuri/etc, in cabina nu este loc dedicat pt ochelari (sus pe plafon, la lumini)
2. Nu am versiunea Sub8, deci am franele standard, daca o alergi bine pe serpentine, la vale, se pot supraincalzi si sa pierzi din forta de franare. Aici am optat pt placute Ferodo DS2500, furtune ranforsate HEL si lichid de frana Motul RBF 600. Pana acum pare sa-mi ajunga
3. Tot din cauza ca nu am Sub8, am scaunele standard, care la un condus mai agresiv, nu te tin in scaun deloc. Ma refer ca in curbe, trebuie sa te tii tare de volan, sa impingi cu genunchiul si cu cotul in lateral, unde apuci, sa nu aluneci afara din scaun. Asta e in curs de rezolvare, scaune Recaro si pt circuit, centura in 4 puncte Schroth QuickFit ASM.
4. Wheel-hop: mai ales daca e mai frig si asfaltul ud, daca accelerezi agresiv, in trepte inferioare, rotile incep sa sara pe asfalt, suna groaznic, m-a speriat ca lumea cand am patit-o prima data. Se rezolva (partial) cu bucsa Powerflex Hybrid, vine sub motor, intre cele 2 roti din fata. Modurile Sport si Cupra, aditional ESP in Sport mai reduc si ele din problema.
5. Sunetul din toba... Nu am avut eu pretentii mari, dar nu suna deloc ca masina de performanta. Asa ca am scos toba finala, acum e un pic mai agresiv sunetul, dar nu foarte tare sa trezesc vecinii dimineata. Cateodata la schimbare viteze in ture, in modul Sport/Cupra, mai si pusca cate una. Cool!
6. Urmatoarea a devenit mai evidenta dupa schimbarea tobei, dar tot din cauza bugetarii cred ca e: lipsa izolatiei fonice. Nu vroiam eu liniste ca intr-un Rolls Royce, dar nici sa-mi rezoneze tabla in portbagaj de la toba, sau usile de la muzica. S-a rezolvat cu izolare fonica.
7. Rotile de 19" sunt foarte sensibile. La prima groapa intalnita, mica/medie, am crezut ca mi se rupe suspensia (bine, eram si in modul Sport). Am trecut la jante de 18" (Sparco Assetto Gara), avantaj aditional sunt cauciucurile un pic mai ieftine.

Sa zic si de partile pozitive totusi:
1. Diferentialul autoblocant e suuuuperrr! Cand accelerez mai agresiv in curba, in loc sa se invarta o singura roata si sa alunec spre exteriorul curbei, acum intra si cea exterioara in actiune si te trage spre interior. Super senzatia, dupa ce incepi sa te obisnuiesti cu ea.
2. Suspensia reglabila electronic e foarte utila. Pe drumuri mai rele, setez Comfort si e ca o masina normala. Pt un condus mai sportiv, Sport sau Cupra, ofera mai multa stabilitate in curbe.
3. Seat Sound suna foarte bine, are subwoofer in portbagaj, sistemul multimedia suporta USB si SD-Card cu MP3, chiar merita.
4. Sistemul multimedia e mai sus amplasat in bord, decat la Golf 5 de exemplu, imi place mai mult asa. Dar totusi nu e prea sus, urasc cele care par ca o tableta lipita de bord, de exemplu.
5. E foarte distractiv de condus, agila, motorul trage bine, aderenta buna, sistemul ESP se poate seta in modul Sport si-ti permite un pic mai multa miscare a spatelui.
6. Arata un pic mai incognito, nu atrage atentia la fel de mult cum ar face-o un Civic Type R sau un Mercedes AMG A35/45, de exemplu. Al meu e gri, am fost oprit o singura data de politie, avertisment (pt viteza, bineinteles...)
7. Oglinda se pliaza complet, nu doar partial ca la Golf.
8. Motorul raspunde foarte bine la tuning (inca nu m-am aruncat), cica ajunge la 350-370 de cai cu o simpla resoftare (Stage 1). Am inteles insa, ca pt asta ar trebui sa-mi schimb ambreiajul, multi proprietari se plang ca ii lasa ambreiajul si la puterea normala.

Cam atat mi-a venit in minte, colegii dati si voi cu opinia despre ale voastre, daca mi-a scapat ceva.
Drumuri bune!
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra 5F: opiniile mele

28 Mai 2022, 18:54

Mi-am mai amintit:
- consumă un pic de ulei (dar am înțeles că asta e problemă cam cu toate motoarele moderne)
+ sistemul multimedia suportă Android Auto (Waze) și hărțile se pot actualiza
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra 5F: opiniile mele

30 Mai 2022, 09:33

hello, nu pot decat sa iti dau dreptate cam la toate punctele de mai sus, cam asta ai fi gasit si pe forum scris de la alti proprietari de cupra 5f. doar la punctul 5 cu minus te-as corecta, cupra 5F 280 e gatuita de intermediare (parca ai 2 in loc de 1 singura cum s-a pus la 290), nu de finala. cel mai ieftin mod ca sa ai sunet e sa pui teava dreapta in loc de intermediara si sa tii finala, o sa faca pops and bangs si ai un sunet mult mai misto. este cel mai popular mod pt modelul asta.

multi km fara probleme, bucura-te de ea!
 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra 5F: opiniile mele

30 Mai 2022, 14:56

@gamer555 zici de cea triunghiulara, lunga? Mi-a fost frica sa-l scot pe ala, ca cica cauzeaza "droning" pe la 2-3k rotatii. Dar cu finala scoasa, tot problema de genul am avut :D Acum mi-e frica s-o scot si pe aia, poate e prea mult, la drum lung.
Si merci!
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Cupra 5F: opiniile mele

11 Sep 2022, 13:19

mBardos76 scrie:
Mi-am mai amintit:
- consumă un pic de ulei (dar am înțeles că asta e problemă cam cu toate motoarele moderne)
+ sistemul multimedia suportă Android Auto (Waze) și hărțile se pot actualiza


Consuma ulei daca sunt birjarite fara cap si cu revizii la 15.000km. Eu la stage3 si ultima revizie la 7500 mers doar daily si frumos a mancat 300-400 ml adica nesemnificativ pentru mine.
Doar daca o alergi 50- bordu... de cateva ori mananca 300ml pe seara. Dar nu il mananca pe tot, o parte il gasesc in catch can pe care-l golesc de condens si sludge.
La stock sau stage1...daca incepe sa manance rau e clar ca motorul nu a fost intretinut corespunzator.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra 5F: opiniile mele

12 Sep 2022, 11:00

.VZL. scrie:
Consuma ulei daca sunt birjarite fara cap si cu revizii la 15.000km. Eu la stage3 si ultima revizie la 7500 mers doar daily si frumos a mancat 300-400 ml adica nesemnificativ pentru mine.


Eu cu "consuma un pic de ulei" m-am referit ca in jur de 1L intre schimburile de ulei.
Eu schimb uleiul la 15 mii km, dar folosesc uleiul Long Life.
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Cupra 5F: opiniile mele

12 Sep 2022, 11:12

mBardos76 scrie:
.VZL. scrie:
Consuma ulei daca sunt birjarite fara cap si cu revizii la 15.000km. Eu la stage3 si ultima revizie la 7500 mers doar daily si frumos a mancat 300-400 ml adica nesemnificativ pentru mine.


Eu cu "consuma un pic de ulei" m-am referit ca in jur de 1L intre schimburile de ulei.
Eu schimb uleiul la 15 mii km, dar folosesc uleiul Long Life.


15.000 km revizie la o masina de fuga e foarte mult, o mai si alergi pe circuit. Nu o vad bine pe termen lung.
Consumul mai e si in functie de ulei. Mie cu 300v 5w40 imi consuma ulei, acuma cu Specific e perfect , pentru daily vorbesc.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.

 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra 5F: opiniile mele

12 Sep 2022, 11:23

.VZL. scrie:
15.000 km revizie la o masina de fuga e foarte mult, o mai si alergi pe circuit. Nu o vad bine pe termen lung.
Consumul mai e si in functie de ulei. Mie cu 300v 5w40 imi consuma ulei, acuma cu Specific e perfect , pentru daily vorbesc.


Apoi din fabrica a venit cu programul adaptiv, adica 2 ani sau max 30 mii de km. Presupun ca totusi stie cine l-a facut cum trebuie schimbat uleiul.
Eu am cerut sa fie trecut la 1 an/15 mii care vine mai repede, eu nu fac 15 mii pe an niciodata, deci schimb la an.
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Cupra 5F: opiniile mele

12 Sep 2022, 11:49

mBardos76 scrie:
.VZL. scrie:
15.000 km revizie la o masina de fuga e foarte mult, o mai si alergi pe circuit. Nu o vad bine pe termen lung.
Consumul mai e si in functie de ulei. Mie cu 300v 5w40 imi consuma ulei, acuma cu Specific e perfect , pentru daily vorbesc.


Apoi din fabrica a venit cu programul adaptiv, adica 2 ani sau max 30 mii de km. Presupun ca totusi stie cine l-a facut cum trebuie schimbat uleiul.
Eu am cerut sa fie trecut la 1 an/15 mii care vine mai repede, eu nu fac 15 mii pe an niciodata, deci schimb la an.


Ma repet, e foarte mult 15k km , de 2 ani si 30k nu zic. Au facut 2 ani si 30k ca sa ajungi cu ea in service mai tarziu.
Fiecare intretine masina cum considera si in functie de cum e exploatata.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra 5F: opiniile mele

12 Sep 2022, 12:23

.VZL. scrie:
Ma repet, e foarte mult 15k km , de 2 ani si 30k nu zic. Au facut 2 ani si 30k ca sa ajungi cu ea in service mai tarziu.
Fiecare intretine masina cum considera si in functie de cum e exploatata.


Am inteles, ca in opinia ta, 15 mii e mult. Dar la reprezentanta mi-au zis la fel, am intrebat si ceva amici mecanici, un ulei LongLife care rezista si 30 mii km/2ani, schimbat la 15 mii/1 an e indeajuns, chiar daca faci un track day, doua pe an. La 7500 mie chiar mi se pare paranoia deja :P
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Cupra 5F: opiniile mele

12 Sep 2022, 13:12

mBardos76 scrie:
.VZL. scrie:
Ma repet, e foarte mult 15k km , de 2 ani si 30k nu zic. Au facut 2 ani si 30k ca sa ajungi cu ea in service mai tarziu.
Fiecare intretine masina cum considera si in functie de cum e exploatata.


Am inteles, ca in opinia ta, 15 mii e mult. Dar la reprezentanta mi-au zis la fel, am intrebat si ceva amici mecanici, un ulei LongLife care rezista si 30 mii km/2ani, schimbat la 15 mii/1 an e indeajuns, chiar daca faci un track day, doua pe an. La 7500 mie chiar mi se pare paranoia deja :P


Cand alergi masina pe circuit sau o modifici uiti de ce zice fabrica. Eu am dus masina la baieti de reprezentanta si erau out, mi-au recomandat schimbat axa came sau motorul e praf, boala lor si alte vorbe dastea ca nu stiau ce are. Pana am schimbat eu magnetul de la axa admisie. Diagnosticarea e marea problema la noi.
Sa stii ca sunt unii care schimba si la 5000 uleiul.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra 5F: opiniile mele

12 Sep 2022, 13:18

probabil daca vrei sa o tii 50 de ani ca masina de epoca, o sa simti diferenta incepand cu anul 25 spre 30 daca ai facut revizii la 5000 mii in loc de 15000 km :)

daca mergi la full trackdays etc, atunci da, trebuie alta atentie, dar pentru doua reprize de acceleratie pe ici colo nu e nevoie de schimb de ulei lunar... daca esti cu ochii in temp ulei, daca ai grija de masina cand e motorul rece, daca ai grija sa o racesti cand o opresti si daca in principiu nu iti bati joc de ea, atunci totul o sa fie bine :)
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Cupra 5F: opiniile mele

12 Sep 2022, 13:37

gamer555 scrie:
probabil daca vrei sa o tii 50 de ani ca masina de epoca, o sa simti diferenta incepand cu anul 25 spre 30 daca ai facut revizii la 5000 mii in loc de 15000 km :)

daca mergi la full trackdays etc, atunci da, trebuie alta atentie, dar pentru doua reprize de acceleratie pe ici colo nu e nevoie de schimb de ulei lunar... daca esti cu ochii in temp ulei, daca ai grija de masina cand e motorul rece, daca ai grija sa o racesti cand o opresti si daca in principiu nu iti bati joc de ea, atunci totul o sa fie bine :)


De ce nu gasesti TFSI ok pe piata? pentru ca toti si au batut joc de ele. Asa o sa fie si cu masinile mai noi.
2 reprize de aceelerare pe ici pe colo zici ? La gtd nu eram acasa la revizia de anul trecut si s-a dus tata cu ea. I-au pus 5w30 castrol. Pe autostrada ii dau eu cateva pedale si urca uleiul la 125 imediat. O sa pun 5w40 cum a avut pana acuma.
Eu tot ce zic e din propria experienta. Fiecare pana la urma face ce vrea dar dupa ma amuza multi pe fb sau forum cand zic gen ""TFSI e varza, consuma ulei, am avut eu tfsi stiu eu da el a avut 1,4tsi""
Dupa 2 cupre r 1p1 si actuala 5F mai pot sa imi dau cu parerea...zic si eu.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
mBardos76
Subiect Autor
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cupra 5F: opiniile mele

13 Sep 2022, 09:11

.VZL. scrie:
I-au pus 5w30 castrol. Pe autostrada ii dau eu cateva pedale si urca uleiul la 125 imediat.

Hmmm, nu vreau sa te sperii, dar nu cred ca aia e normal, daca masina e stock.... Poate ai si altceva cu ea, decat viscozitatea uleiului.
Eu cu 5F-ul meu (stock) am fost pe circuit, doar dupa 5 ture mers tare am ajuns la 120 grade uleiul... Si erau 28 grade afara.
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Cupra 5F: opiniile mele

13 Sep 2022, 11:04

La prima cupra 1p1 dupa revizia de la reprezentanta cu castrol 5w30 din butoi pe autostrada s a aprind becul. Am pus motul 5w40 si a fost perfect. Castrolul e puscarie de ulei, mai e si 5w30. Gtd nu e stock, are aproape 250cai.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori