Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

20 Iun 2023, 23:45

Salutari,

Sunt și eu de ceva vreme pe aici sa urmăresc alți deținători de Leon, și ce se mai intampla cu ele.
Azi m-am decis sa îmi prezint pe "scurt" și eu mașinuța, un anume Leon FR 1.4 TSI ACT 150hp din 2016.


Imagine.Imagine

Masina e achiziționată din Iași, de la reprezentanta, fostul proprietar dând-o la buyback.
Prețul a fost 10400e, la ~118.000km. Masina a venit cu toate actele reînnoite cu o luna în urma (RCA/ITP/Rovinieta/CASCO), cu un set de Michelin Primacy 4 montate pe el, dot 2021. Acesta din păcate a venit la pachet cu doua dosare CASCO pentru tinichigerie (o grămadă de puncte pe capota/plafon/bara de la pietre, parbriz lovit). Din ce am înțeles de la reprezentanta, fostul proprietar i-a cam dat pe drumuri cu pietriș.
Cea ce m-a convins sa o iau a fost faptul ca se cunoștea tot istoricul la mașină, ea fiind servisata în reprezentata pe garanție și o singura data în afara, pentru schimburi.

Ca și dotări, nu prea are multe. E varianta FR cu scaune fata sport, cu pachet confort și faruri full LED. Aici mi-as fi dorit mai mult, dar nu prea am găsit și nu ma încadram în buget. Eram împăcat dacă aveam pachetul de iarna și senzori full :D

>>
Story time:
Am adus-o de la Iași la Cluj, unde am și băgat-o în reprezentanta pentru dosare. Pe lângă ce era acoperit de acestea am decis sa ma fac câte ceva din banii mei proprii și anume sa vopsesc usa dreapta-fata (avea data o cheie pe partea dreapta pe ambele uși, cea din spate fiind mai putin afectata), sa îmi schimb plasticele alea negre de pe lateralele parbrizului (nu știu ce naiba a făcut fostul proprietar dar zici ca le-a împuns cu șurubelnița), niște retușuri pe la uși și mânere + senzori spate. Toata treaba m-a costat încă ~1000e.
Acum vine partea nasoala: după ceva vreme a reușit sa lovească bara din fata prietena mea (neatenție în parcare), și am decis sa trec pe la un tinichigiu. La inspecția mașinii, primul lucru ce a întrebat e unde a fost făcuta mașina, ca sigur s-a mai lucrat la ea. Când i-am răspuns ca la reprezentanta, a început sa rada și mi-a spus ca și-au bătut joc de mine. Mi-a arătat mai multe zone unde vopseaua era neuniforma, pe zona lovita a sărit vopseaua prea tare, a zis ca probabil nu au chituit-o bine, poate chiar deloc. Am rămas total dezamăgit, eu nemaiavând experiența cu reprezentante am crezut ca sunt totuși serioși și dau un ban extra pentru ceva mai bun.
La fel și cu senzorii. M-a fraierit ala de la Compexit, eu l-am întrebat dacă îmi pun senzori OEM sau ca cei din fabrica, el m-a asigurat ca da. Dupa lucrare, ghici ce. Niste chinezării care nu arătau deloc ca și modelul OEM + ca mi-a legat difuzorul de la ei cu un șoricel în portbagaj de o fanta din aceea perforata. Bineînțeles ca am dat și o căruță de bani, de acum mi-e și rușine sa zic cuiva.
Dar asta e, a doua oara clar nu mai calc pe acolo, ca sunt niște neserioși ordinari.

TLDR: Nu mergeți la reprezentanta SEAT din Cluj (Compexit), ever!
<<

Trecând peste asta, eu sunt extraordinar de mulțumit de mașină. Este perfecta în ochii mei d.p.d.v. al condusului. O mașină silențioasă și sprintena, cu o ținută deosebita în curbe.
Ma bucur ca am ales-o pe asta dintre toate opțiunile pe care le aveam. Este și foarte aspectuoasa cu niște linii superbe.
Iarăși ce ma uimește e consumul: la drum lung scot sub 5, iar prin oraș intre 7.5-8.5 în funcție de trafic.

Acum eu am ajuns la ~132000km cu ea fără probleme. Am un schimb făcut de când e la mine. Ulei Motul Specific 504/507 5W30, mașina a venit cu filtru de aer K&N reutilizabil care l-am curățat cu un kit special tot de la ei. Probabil anul asta îl voi schimba, ca deja e cam rărit.

Pana acum am reușit sa-mi schimb discurile și plăcuțele fata/spate. Am decis sa-mi pun Brembo perforate cu plăcuțele tot de la ei. In rest nu prea mi-am permis altele, ca tot plin de evenimente sunt (nunti, botezuri, concedii).

Pe viitor ce am pe lista sunt un polish la faruri, niște schimburi pe la suspensie, sa-mi activezi full-link la sistemul mutimedia (care e fără navi) și niște distanțiere, iar pe termen lung as dori mult sa-i fac stage 1 + niște jenti negre (poate astea originale vopsite).
Ultima oară modificat 20 Iun 2023, 23:49 de către Breaksense, modificat 1 dată în total.
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp
 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

20 Iun 2023, 23:48

Am postat în urma cu ceva timp acest mesaj și zilele astea am și primit răspuns.

Breaksense scrie:
Salutare lume,

Am și eu o nedumerire cu 5F-ul meu. De când l-am cumpărat face o chestie ciudata și încă nu mi-am dat seama ce ar putea fi.
Când sunt intre 100-120 km/h începe sa sune ca și când ai conduce peste linia aia întreruptă 'acustica'.

Partea ce ma bagă putin în ceata e faptul ca începe exact la 100, creste în cadența iar la exact 120 dispare. Pana acum am schimbat frâne și cauciucuri (din motive diferite) dar sunetul rămâne.
A mai avut cineva problema asta? Din ce am găsit pe net s-ar putea sa fie și un rulment sau o janta îndoită?

La rulment eu știu ca ar trebui sa huruie gen, și nu la viteze asa exacte. La un Fiesta 2002 mi s-a dus un rulment dar înainte sa se spargă se auzea zici ca aveam mașina electrica (un humming noise) :D
Poate reușesc sa înregistrez când ies pe autostrada.



Am reușit într-un final sa dau pe la un service, sper eu, serios care e aproape de mine și are review-uri foarte bune, în legătura cu problema asta, care a persistat de la postarea inițiala, poate chiar s-a agravat.
M-au sunat cei de la service după jumătate de zi, și mi-au explicat ca d.p.d.v. fizic ei nu au găsit nimic stricat/uzat ce ar putea produce acel sunet. Au făcut băieții și o proba de drum și au rămas și mai nedumeriți :lol:
In schimb au fost sinceri, ei sunt de parere ca e de la rulment dar nu imi garanteaza 100%. A ramas la latitudinea mea daca fac schimbul sau nu, si am ales totusi sa pun rulmenti noi pe fata. Acum sper sa dispara sunetul pentru ca eu desi m-am obisnuit, unii pasageri se cam panicheaza :D

Acum sunt putin sceptic cu prețul oferit pentru toată lucrarea -> rulmenți roata fata - pereche dreapta/stânga + manopera + reglaj direcție. Acum sa vedem ce rulmenți îmi comanda, ca nici aia nu m-au întrebat. :?

1648 lei.
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp
 
Avatar utilizator
Ripper
Mesaje: 112
Membru din: 28 Mar 2018, 12:48
Localitate: Brașov

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

21 Iun 2023, 06:43

Salut, nu stiu daca are relevanta, dar la mine prima data au picat rulmentii pe spate. Nu sunt foarte scumpi, cam 300 lei/buc si 150 manopera. La mine prima data nu se auzea la viteze mici, doar la viteze ceva mai mari, si era clar pe spate.
Succes!
 
Callliope
Mesaje: 33
Membru din: 30 Aug 2021, 11:55

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

22 Iun 2023, 22:20

Salut, frumoasa masina!
Ce include pachetul de confort ?
Si la "toti senzorii" te referi la cei de parcare sau la lane assist / acc?

Pilotul automat este acelasi lucru cu ACC-ul sau le incurc eu ? ... Stiu ca pilotul iti tine doar viteza insa acc-ul si incetineste cand este alta masina mai lenta in fata.
 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

25 Iun 2023, 18:51

Ripper scrie:
Salut, nu stiu daca are relevanta, dar la mine prima data au picat rulmentii pe spate. Nu sunt foarte scumpi, cam 300 lei/buc si 150 manopera. La mine prima data nu se auzea la viteze mici, doar la viteze ceva mai mari, si era clar pe spate.
Succes!


Tot nu am aflat ce marca sunt, dar au fost 460 bucata. Cam scump, dar el m-a asigurat ca nu face rabat la calitate :lol:
La câți km ti-au cedat? La mine fata-dreapta a picat acum la 132k. Cel de la service spunea ca de obicei pica intre 150-200k.

Callliope scrie:
Salut, frumoasa masina!
Ce include pachetul de confort ?
Si la "toti senzorii" te referi la cei de parcare sau la lane assist / acc?

Pilotul automat este acelasi lucru cu ACC-ul sau le incurc eu ? ... Stiu ca pilotul iti tine doar viteza insa acc-ul si incetineste cand este alta masina mai lenta in fata.



Mulțumesc!
Pachetul confort conține oglinda retrovizoare interioara cu reglaj automat antiorbire, faruri cu funcție Coming Home si Leaving Home, senzor de lumina si ploaie;
La senzori mă refer la senzorii clasici (parcare fata, spate si camera marșarier + afișaj pe multimedia). Al meu e non-facelift, eu n-am LIDAR pentru asistente.
Pilot automat cred ca e cruise control, ce am eu ("pilot automat" fiind o aberație de marketing după părerea mea). Iar ACC, e adaptive cruise control, ce zici tu, din nou cu asistente date de catre senzorul LIDAR.
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp
 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

25 Iun 2023, 19:03

Breaksense scrie:
Am postat în urma cu ceva timp acest mesaj și zilele astea am și primit răspuns.

Breaksense scrie:
Salutare lume,

Am și eu o nedumerire cu 5F-ul meu. De când l-am cumpărat face o chestie ciudata și încă nu mi-am dat seama ce ar putea fi.
Când sunt intre 100-120 km/h începe sa sune ca și când ai conduce peste linia aia întreruptă 'acustica'.

Partea ce ma bagă putin în ceata e faptul ca începe exact la 100, creste în cadența iar la exact 120 dispare. Pana acum am schimbat frâne și cauciucuri (din motive diferite) dar sunetul rămâne.
A mai avut cineva problema asta? Din ce am găsit pe net s-ar putea sa fie și un rulment sau o janta îndoită?

La rulment eu știu ca ar trebui sa huruie gen, și nu la viteze asa exacte. La un Fiesta 2002 mi s-a dus un rulment dar înainte sa se spargă se auzea zici ca aveam mașina electrica (un humming noise) :D
Poate reușesc sa înregistrez când ies pe autostrada.



Am reușit într-un final sa dau pe la un service, sper eu, serios care e aproape de mine și are review-uri foarte bune, în legătura cu problema asta, care a persistat de la postarea inițiala, poate chiar s-a agravat.
M-au sunat cei de la service după jumătate de zi, și mi-au explicat ca d.p.d.v. fizic ei nu au găsit nimic stricat/uzat ce ar putea produce acel sunet. Au făcut băieții și o proba de drum și au rămas și mai nedumeriți :lol:
In schimb au fost sinceri, ei sunt de parere ca e de la rulment dar nu imi garanteaza 100%. A ramas la latitudinea mea daca fac schimbul sau nu, si am ales totusi sa pun rulmenti noi pe fata. Acum sper sa dispara sunetul pentru ca eu desi m-am obisnuit, unii pasageri se cam panicheaza :D

Acum sunt putin sceptic cu prețul oferit pentru toată lucrarea -> rulmenți roata fata - pereche dreapta/stânga + manopera + reglaj direcție. Acum sa vedem ce rulmenți îmi comanda, ca nici aia nu m-au întrebat. :?

1648 lei.



Update: Într-adevăr, asta a fost problema. Am făcut weekend-ul asta un drum de ~150km si merge lin si silențios acum. Parte mai puțin buna, e ca tot îl aud in cap pe tipul cu "scump dom'le, scump". :)
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp
 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

16 Oct 2023, 23:02

Azi mi-am făcut revizia la mașina @139.136km. Filtrele de aer/habitaclu le-am schimbat eu. Pentru ulei am apelat la același service unde am fost cu rulmenții.
Am aflat ca ei lucra cu Eneos și îl recomanda, dar puteam opta și pentru alt ulei pe barba mea ( :? ). De data asta am zis sa las asa, ca nu poate fi rău. Voi ați folosit sau ați auzit de acest producător de ulei? Ce păreri aveți?

Tot cu ocazia asta mi-am luat un set de bujii sa le schimb și pe acelea.
Din păcate mai trebuie sa fac o vizita pe la service, a început sa-mi pocnească ceva pe la direcție când virez la viteze mici <20km/h, plus alte mărunțișuri.

Am și o întrebare pentru voi: oare știți dacă pot găsi de cumpărat acele bucăți mici de cauciuc ce sunt clipsate pe aceea poliță din portbagaj pe laterale? Am pierdut una și îmi zargane foarte tare...


Imagine
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp

 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

17 Oct 2023, 17:24

salut, asta am gasit, nu stiu daca la asta te referi :
https://7zap.com/en/catalog/cars/Seat/L ... ent+shelf/
cod piesa 6J0867097
E bun site-ul asta sa mai gasesti un cod
 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

23 Oct 2023, 10:05

Dragos WKS scrie:
salut, asta am gasit, nu stiu daca la asta te referi :
https://7zap.com/en/catalog/cars/Seat/L ... ent+shelf/
cod piesa 6J0867097
E bun site-ul asta sa mai gasesti un cod



Mersi de info. Chiar ajuta acel site.
In schimb nu am găsit acele piese doar pe străinătate, și ma costa 5x transportul :shock:
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

23 Oct 2023, 10:58

Sunt 33 de lei bucata pe stoauto. Despre ce vorbim? Probabil ca si la reprezentante se gasesc in acelasi pret. Cit de ieftine ai vrea sa fie?
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Callliope
Mesaje: 33
Membru din: 30 Aug 2021, 11:55

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

14 Mar 2024, 22:21

Salut, văd că ai 140k km, ai schimbat distribuția?
Sunt un pic confuz cu intervalul schimbului, pe forumuri am găsit așa:
Dust rich countries la 120k si restul la 200k se verifică și după din 30 în 30...
Însă mi se pare extrem de vagă informația, presupun că această curea e din kevlar o parte sau vreun alt material, mi se pare puțin probabil un cauciuc să ducă 200k km.
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

15 Mar 2024, 04:38

Callliope scrie:
Salut, văd că ai 140k km, ai schimbat distribuția?
Sunt un pic confuz cu intervalul schimbului, pe forumuri am găsit așa:
Dust rich countries la 120k si restul la 200k se verifică și după din 30 în 30...
Însă mi se pare extrem de vagă informația, presupun că această curea e din kevlar o parte sau vreun alt material, mi se pare puțin probabil un cauciuc să ducă 200k km.


Daca mergi autostrada fara oprire faci 200k km...dar daca o chinui prin oras...start stop samd, n-ai un garaj si o lasi afara tot timpul...eu zic ca e indicat 5 ani 120k km sau cat scrie in carte.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

17 Mar 2024, 19:09

Callliope scrie:
Salut, văd că ai 140k km, ai schimbat distribuția?
Sunt un pic confuz cu intervalul schimbului, pe forumuri am găsit așa:
Dust rich countries la 120k si restul la 200k se verifică și după din 30 în 30...
Însă mi se pare extrem de vagă informația, presupun că această curea e din kevlar o parte sau vreun alt material, mi se pare puțin probabil un cauciuc să ducă 200k km.


Salut! La a mea încă nu a fost schimbata distribuția. Însă la fel ca tine am cercetat si așa am găsit si eu, fie e dat 200k, chiar si 240k am citit pe undeva, fie multe vorbe ca e "pe viată" (press X to doubt).
Însă eu in curând trebuie sa fac o vizita pe la service si asta e una dintre subiectele trecute pe lista de întrebări pentru mecanic. O sa revin cu ce informații primesc.
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp
 
Callliope
Mesaje: 33
Membru din: 30 Aug 2021, 11:55

Re: SEAT Leon FR 1.4 TSI ACT "JAM"

17 Mar 2024, 19:16

Breaksense scrie:
Callliope scrie:
Salut, văd că ai 140k km, ai schimbat distribuția?
Sunt un pic confuz cu intervalul schimbului, pe forumuri am găsit așa:
Dust rich countries la 120k si restul la 200k se verifică și după din 30 în 30...
Însă mi se pare extrem de vagă informația, presupun că această curea e din kevlar o parte sau vreun alt material, mi se pare puțin probabil un cauciuc să ducă 200k km.


Salut! La a mea încă nu a fost schimbata distribuția. Însă la fel ca tine am cercetat si așa am găsit si eu, fie e dat 200k, chiar si 240k am citit pe undeva, fie multe vorbe ca e "pe viată" (press X to doubt).
Însă eu in curând trebuie sa fac o vizita pe la service si asta e una dintre subiectele trecute pe lista de întrebări pentru mecanic. O sa revin cu ce informații primesc.
Aștept cu nerăbdare [emoji1360]
Sunt pe un grup cu proprietari din UK care au Leonuri și majoritatea ziceau că le au schimbat la 5 ani că așa le zicea reprezentanta dar mai erau câțiva care au comparat curelele și ziceau că nu ți dădeai seama care e nouă și care nu [emoji28][emoji28]plus că materialul cică n ar fi doar un cauciuc.

Sent from my M2102K1G using Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori