Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

28 Feb 2022, 18:25

Gata și colantarea. Sunt super încântat de cum a ieșit. Am montat și difusserul pentru bara spate, am pus înapoi șoșonii de vara (ca sa ningă fix azi in București). Sper sa țină colantul și pe praguri, mi au spus băieții de la DCM ca pe teroson de regula nu se aplica colantul pentru ca nu sta. Acum sa vedem cum se comporta. As mai vrea distantierele pe spate și apoi cred ca o sa apun piua cel puțin pana la vara. Mâine merg la rar și drpciv sa rezolv cu talonul, iar le Weekend urmeaza ședința foto :drive

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
Ripper
Mesaje: 112
Membru din: 28 Mar 2018, 12:48
Localitate: Brașov

Re: Seat Leon 1.8 FR

01 Mar 2022, 11:31

Arata super bine. Dar trebuie musai arcuri si distantiere.
Poate si alte jante :D
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

01 Mar 2022, 14:22

Multumesc! Distantierele si arcurile sunt pe lista, jantele imi plac, poate sa le vopsesc negre sau un gri inchis
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

16 Mar 2022, 00:19

Update: Prima ședința foto cu noul colant, las câteva cadre și aici
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Și ca update la update, au venit și distantierele pentru rotile pe spate, de 20mm. Revin cu before and after după ce le montez:

Imagine
 
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

16 Mar 2022, 20:15

@gamer Multumesc frumos! Mai apare câte o privire curioasa, dar e și normal între atâtea mașini albe/negre/crem :))
Am montat și distantierele, parca cere niște arcuri. In poza de before and after pare cam cocoțată, dar uitându ma la ea in parcare nu mi se pare asa grav

Imagine.Imagine.Imagine
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon 1.8 FR

17 Mar 2022, 08:25

Cu arcuri o sa stea mai jos dar o sa ai gapuri inegale sub curburile aripilor, pentru ca masina e deja lasata din fabrica.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

10 Apr 2022, 17:16

Am renunțat momentan la ideea de arcuri, parca nu ma mai deranjează. In schimb va trebui sa schimb parbrizul ca abia ce m am ales cu o piatra de pe autostrada.
Updates, am făcut și polish la ramele geamurilor, au ieșit impecabil
Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

22 Apr 2022, 11:04

Am schimbat parbrizul, am colaborat cu cineva care a venit si l a schimbat la mine la munca, in parcarea subterana, mașina a rămas nemișcată mai bine de 24 de ore si totul e ok. Am ales ACG, băieții au lucrat super curat, per total mulțumit. Am cumpărat si un set nou de stergatoare, tot Boch, precum cele de pe mașina. Am dat între timp comanda si de pragurile maxton însă astea ajung in aproximativ 3-4 săptămâni, iar când nu o sa mai ploua in fiecare zi, schimb si culoarea etrierilor + insonorizarea fețelor de uși :D


Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

17 Mai 2022, 18:52

Updates. Încă nu au venit pragurile… dar tot am găsit ceva de făcut cât astept, am scăpat de finala stock și am pus una de cupra 280, sunetul a rămas in mare parte la fel, poate un pic mai gros in idle și ture joase, dar overall e la fel, posibil sa scap și de intermediara, dar mai diger un pic ideea. Las o poza, sper sa revin cât mai curând și cu pragurile. Urmeaza insonorizarea pe fetele de uși și vopsirea etrierilor și sper ca închei pe anul asta

Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

23 Mai 2022, 16:29

Mi am mai făcut de treaba și am frecat tipsurile pana au ajuns iar cromate.
Întrebare: recomanda cineva un loc unde sa fac o întreținere la trapa? Ma refer aici la curățare și ungere, a început sa scârțâie când o închid/deschid


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon 1.8 FR

24 Mai 2022, 07:27

La un service Webasto sau chiar la reprezentanta (e vreo 400 de lei operatia). Sau daca urmaresti tutorialele de pe Youtube, poti face singur. Problema e ca daca s-a largit cadrul, cam trebuie sa dai cu smac la 3-4 luni sa nu scartaie.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

10 Iun 2022, 15:56

Am rezolvat cu întreținerea trapei la AutoInu, in București. 350 de lei a costat operațiunea, a durat cam doua ore, Per total mulțumit de cum au lucrat băieții, se putea mai multă grija ca tot plafonul și stâlpii erau mânjiți de vaselină cred, dar am rezolvat cu o tura la self wash. M a bucurat faptul ca băieții mi au confirmat ca trapa a mai fost curățata in urma cu maxim un an jumătate doi, după cum arată vaselina. In alta ordine de idei am comandat și ulei și filtre pentru revizie, au trecut ~11k de la ultima revizie din vara +un posibil upgrade la frâne. Pragurile sunt și ele in drum spre mine, revin cu update după Weekend :D
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

23 Iun 2022, 23:49

Jurnal de bord :))
Am făcut revizia (schimb ulei plus toate filtrele) + upgrade la frânele fata, discuri+plăcute brembo, am ținut neaparat sa fie perforate, nu pentru ventilație, ca nu ma dau pe pista, cât pentru aspect. Pe spate mai merg cele actuale. Am cumpărat și materiale pentru izolare fonică pe ușile fata momentan. Sper mâine sa apuc sa montez și pragurile iar pe săptămâna viitoare sa fac insonorizarea. Urmeaza sa vopsesc si etrierii, iar aici sunt un pic in dubii dacă sa i fac verzi sau roșii.. roșu mai am doar la interior, in schimb verde e destul de prezent pe mașina. Astept oricum niște păreri dacă e cineva dispus sa si exprime opinia. :D acum chiar cred ca voi spune stop pe anul asta :)) please stop.


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
Ripper
Mesaje: 112
Membru din: 28 Mar 2018, 12:48
Localitate: Brașov

Re: Seat Leon 1.8 FR

24 Iun 2022, 08:08

Eu zic sa mergi pe rosu. Vor fi mereu la moda.
Eu inca imi fac "curaj" sa schimb culoarea la ai mei, din verde sa-i fac rosii

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori