Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

23 Oct 2023, 22:33

Da,da, ne-am alergat un pic pe la adancata. NImic nou la masina, doar o noua revizie, 119.xxx and counting. Inca n-am niciun plan sa vand masina, spre norocul meu, in afara de benzina nu cere de niciunele. Planuiesc pentru la anu' o excursie cu ea pana la Nürburgring, pe la inceputul sezonului. Poate poate un stage 1 pana atunci :))))
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

24 Noi 2023, 08:46

Updates. De ceva vreme tot pomenesc pe aici de un Stage1 , intr un final l-am facut la Sebastian de la Racing Code și am obtinut următoarele:
Stock declarat: 180hp cu 250Nm
Stock măsurat: 188hp cu 256Nm
Stage 1 măsurat: 222hp cu 378Nm

Nu am avut ocazia să mă bucur la maxim de schimbare, dat fiind traficul din București, dar pot spune ca e altă mașină. Am făcut și un mic artificiu pentru câteva popsuri timide pe evacuare, dar din păcate se opresc în catalizator, am sperat totuși ca se vor auzi câteva pe la 4500 de ture (cum au fost programate). În altă ordine de idei, recomand oricui să discute cu domnul Sebastian, eu sunt mai mult decât mulțumit de cum se prezintă acum mașina.

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

28 Feb 2024, 21:35

Updates: 123.476 KM - schimbat bujii + bobine cu unele NGK.
Am aplicat si o ceramica pe jantele de vara care sper ca va favoriza curatarea si nu va mai permite mizeriei sa se depuna atat de rau
Urmeaza pe 8 martie sa ajunga si noile cauciucuri pentru fata (cele de pe spate mai duc, am ales sa le pastrez si anul asta pentru ca sunt cu dot august-2021 si s-au tinut mai bine decat cele pe fata)
In urma unei mici neplaceri am fost nevoit sa revin pe softul stock, dar voi reveni si aici candva.
Las si o poza caci am scapat in sfarsit de cipicii de iarna
Imagine
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Seat Leon 1.8 FR

29 Feb 2024, 22:31

Probleme la un simplu stage1?
Foarte ciudat.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

21 Mar 2024, 10:37

Bun, s au întâmplat mai multe de la ultimele postări. După ce am făcut softul la RacingCode mașina a început să afișeze epc în bord, lucru care până atunci nu se întâmpla. Se manifestă la viteze mari (230+) fără să afecteze în vreun fel mersul, doar se aprindea. Ocazional se mai aprindea și la cold start. După ce am semnalat problema către Sebi, am fost și am trecut înapoi pe soft original, timp de o săptămână , am recreat fix aceeași factori ce duceau la aprinderea epc ului, însă nu se mai întâmpla. Am decis să nu mai pun înapoi softul și aici apreciez foarte mult înțelegerea lui Sebi care e un om de nota 10. El mi a spus ca eroarea nu e dată de soft ci de o problemă a mașinii, dar faptul ca fără soft nu se mai aprindea.. am decis să renunț. Temporar. Două sau trei săptămâni mai târziu am vorbit cu cei de la DOP, am făcut o prgramare și am realizat și la ei un stage 1 de unde mașina a scos 260hp și 388nm. Prima ieșire la autostradă, totul pare în regulă, până ce după mai multe ture de test, într un final a apărut iar martorul vieții. După mai multe investigații, am schimbat bujii/bobine-ngk /pcv oem și am făcut un reglaj la actuatorul turbinei - mult spus eu, băieții de la dop. Acum totul e ok, nu se mai aprinde nimic și mașina merge impecabil. Ca și diferențe între cele două softuri, mi se pare ca, cu cel făcut de DOP, mașina e mai fâșneață și accelerația mai responsive. Se manevrează impecabil și sunt super încântat de cum se comportă overall. De unde mă bătea gândul ca anul ăsta să vând mașina, cred ca va mai sta la mine o perioada. Între timp am mai schimbat și cauciucurile pe față, am ales să merg pe aceleași hankookuri cu care a venit masina pentru ca m am înțeles super bine cu ele. Până să montez rotile de vară le am aplicat și o ceramică și sper să nu se mai facă varză la primul mers pe ploaie
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

21 Mar 2024, 12:17

nu sunt cam mari diferentele de putere masurate intre cele doua softuri ? legat de faptul ca se simte mai fasneata tine de cum sunt curbele de cuplu. dat si masina a fost masurata pe doua dyno diferite, si se stie ca RC are un dyno mai putin optimist decat altele. la soft DOP se pare ca iti tine cuplul mai sus pe plaja mai mare, de aici si puterea mai mare, dar nu se poate sa scoata 40 de cai in plus din acelasi setup...

in fine, ai intrat pe un teren minat in momentul in care compari tunerii intre ei, fiecare are parerea lui si approachul lui, si parerea despre celalalt va fi mereu... diferita. sper sa nu fii prins la mijloc pt ca nu e un loc placut :)
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

21 Mar 2024, 16:13

Nu știu de unde diferența, într adevăr, două dyno uri diferite, unu poate mai optimist ca altul, dar oricum nu mă interesează așa tare cifrele, ci ca mașina sa fie echilibrată și plăcută la condus . Intenția nu a fost să i compar, dar indirect asta am făcut :)). Dacă problema cu epc ul nu apărea, nu aș fi schimbat softul, însă la seby nu aveam suport direct pe mecanica, având în vedere ca din păcate a și închis, mai ales ca în perioada aia eram convins ca softul era cel ce declanșa problema. Nu știu exact la ce te ai referit prin a fi prins la mijloc, nu am zis nimic de rău de nimeni, din contră.

 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Seat Leon 1.8 FR

21 Mar 2024, 16:38

Aici e vina ta...nu a tunerului. Si daca la 230 da missfire( ca aia e EPC ala) vezi intai bobine bujii nu dai vina pe soft.
Vazusem un filmulet acu ceva timp parca la garaj si zicea ca lumea vrea power unde ? in zona medie..asa ti-a dat si tie ...de unde si "fasneata".
A ta a scos 205 cai stock de la 180...nu exista asa ceva. Eu m-am lasat de faza cu caii.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

21 Mar 2024, 18:51

Vina mea pentru ca ce? Nu dădea niciun missfire. Cu soft făcea, fără soft nu făcea. De aici decizia. Nici la RC nu au ieșit 180 stock, ci 186.
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

26 Apr 2024, 22:18

Updates: 125.250 km - reivize noua, placute de frana noi, am mers tot pe brembo xtra line + cauciucuri noi pe fata, la fel, ce am avut si pana acum, anume hankook ventus evo 3 + o verificare super amanuntita la masina pentru ca a urmat un drum foarte lung pana la Nurburgring. Ca sa arunc mai repede cifra, consumul in 4500 de km a fost de 7.5. Acum partea interesanta, masina s-a comportat exemplar, atat la drum intins cat si pe circuit. Din pacate pe pista am trecut prin toate cele 4 anotimpuri, inceputul de tura a fost cu zapada/ploaie inghetata, dupa care dadea semne de o primavara, vara si dupa toamna cu ploaie torentiala :)). Lasand vremea la o parte, nu am mers sa fac spectacol, nu impresionezi oricum pe nimeni, am fost doar pentru a ma distra, iar cele 7 ture pe circuit, m-au distrat la maxim. Senzatia este una ireala, chiar si la viteze ceva mai mici, nestiind circuitul 100% am preferat sa fiu mai safe, mai ales ca pe pista erau deja formate balti de apa iar masina arata 3-4 grade. Nu are rost sa povestesc pe plan personal parerea mea despre destinatie, o sa ma rezum la un simplu "as repeta an de an, daca as putea", iar daca e cineva interesat de experienta full, ii pot detalia in privat. Pana atunci las cateva poze facute de baieti:
Imagine.Imagine.Imagine


Imagine.Imagine.Imagine


Imagine.Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori