Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

19 Iul 2022, 22:38

S-au întâmplat chestii de la ultima postare:
Mult dorita insonorizare a fetelor de uși, făcută cu folie de 4mm CTK pe tabla și cu burete fono-absorbant pe fata de usa. Am dat jos difuzorul de pe usa și am aplicat folia pe tabla interioară și câteva bucati pe stratul exterior de tabla. Pentru fata de usa am aplicat la fel, bucati de CTK de 4mm peste care am mai adăugat și buretele fono-absorbant tip cofrag. Aici am dat jos și mânerul cu panoul de control pentru geamuri pentru ca e un plastic foarte subțire care zornăie. Am izolat toate punctele de contact cu banda textila TESA, totul e la locul lui și au venit fix la fel când le am montat. Dacă mai e cineva interesat de treaba asta, sa și comande in caz de orice niște clipsuri pentru fetele de uși, eu am găsit doar pe olx, se cheamă model b, sau dupa cod de produs: 7L6 868 243


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Am vopsit și etrierii însă rezultatul nu mi place absolut deloc, nu știu dacă am făcut eu ceva greșit sau pur și simplu nu e ce trebuie vopseaua. Am folosit foliatec neon green, dar după ce vin din concediu, voi da jos etrierii, sablez si vopsesc iar. De la distanță nu se vede rău, culoarea in sine îmi place, dar pe măsura ce te apropii.. devine horror

Siii in final am montat și pragurile și acum kitul maxton este complet, sunt in dubii dacă sa adaug și un eleron negru, dar nu cred ca se va întâmpla anul asta oricum.

Am rezolvat și o problema cu frâna de mâna care statea un pic ridicată o lăsam trasa peste noapte, aparent trebuia cablul un pic întins, acum e all good.



Imagine.Imagine

Ce mi-as mai dori, desi nu cred ca se vor întâmpla anul asta:
Vopsit jante - negru lucios
Stage 1
Admisie / bov
Anulare intermediara??
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Seat Leon 1.8 FR

24 Iul 2022, 14:02

Jante da.
Stage 1 da.
Admisie da. bov nu.
Anulare intermediara nu.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

18 Aug 2022, 17:54

Buuun, s au mai adăugat niște km la hardughie, am avut un concediu cu vreo 2000 de km pana in Grecia, plus alte drumuri pe acolo.. totul bine și frumos, materialul de pe fetele de uși a făcut o diferența ca de la cer la pământ, raportat la anul trecut. Update uri nu prea mai sunt, doar am revopsit etrierii, de data asta a ieșit ce trebuie.
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

28 Aug 2022, 19:18

Multumesc frumos! Apreciez
Meanwhile. Am fost, pentru prima data, prezent la un meet ca si participant, Wabakiz #2 - Snagov. Urmeaza sa merg si la cel organizat de Streetmaniacs - AllStars in navodari pe 10-11 septembrie. Pana atunci sper sa mai modific cate ceva, sa se incadreze mai bine in peisaj.

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

11 Sep 2022, 16:35

Update: am vrut sa cobor un pic mașina așa ca am montat un set de arcuri eibach pro-kit, cu ajutorul căruia mașina a coborât suficient cât sa rămână in continuare practica’ish. Ma oftic ca nu am tăcut o măsurătoare de before and after, însă Per total sunt mulțumit, mai ales de felul in care arată. Alături de amortizoare am mai montat si un set de distantieri de 15mm pe fata. Per total, pe anul asta închei capitolul modificări mașina. Revin la anul cu jantele vopsite in negru lucios, eleron si stage 1
Weekendul asta am fost prezent și la evenimentul celor de la streetmaniacs - allstars. Am văzut masini tzipla, oameni mișto și vibe bun.
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
Breaksense
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: Seat Leon 1.8 FR

11 Sep 2022, 23:02

Salut

Foarte misto masina, desi e super wild paleta de culori, merge perfect. Sa ai noroc de ea!

Am și eu curiozități, cat te-a costat vopsitul de etrieri, si unde i-ai facut (dyi, vopsitorie, etc)?
Cu distantieri cum se cârmuiește masina, se simte diferenta mare fata de fără?
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp

 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

12 Sep 2022, 20:28

Breaksense scrie:
Salut

Foarte misto masina, desi e super wild paleta de culori, merge perfect. Sa ai noroc de ea!

Am și eu curiozități, cat te-a costat vopsitul de etrieri, si unde i-ai facut (dyi, vopsitorie, etc)?
Cu distantieri cum se cârmuiește masina, se simte diferenta mare fata de fără?

Mersi! Etrierii i-am facut la un prieten de familie, am platit doar materialele, dar daca esti interesat iti pot da un contact si discuti direct. Cat despre diferente cu/fara distantieri, eu unul nu am observat, in schimb arcurile au schimbat un pic tinuta de drum a masinii, pe langa ca e mai rigida, este mai stabila si fasneata in curbe.
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

20 Ian 2023, 21:10

Multă vreme de la ultimul post. Încă 9000 de km din August și pana acum, încă o revizie, schimb ulei și filtre. La urmatoarea se vor schimba și discuri/plăcute pe spate + lichidul de frâne

Viața cu arcuri e interesantă, mai ales când folosești daily mașina, pana acum am aflat in ce parcări nu pot sa intru:))))) lipul se tine bine, a atins săracul de vreo 2 ori, dar niciun semn vizibil. Forța maxton.
Sper pe anul asta sa reușesc sa schimb jantele și sa fac un stage 1.

Așa ca: de vânzare jantele din poze 18”, fără cauciucuri , una singura are o julitură vizibila, așa am cumpărat mașina. Dacă e cineva interesat, pot trimite câte poze este nevoie


Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

19 Mar 2023, 22:10

S-au mai întâmplat niște schimbări. Jantele nu au mai fost vândute, ci recondiționate și vopsite in negru lucios la băieții de la topwheels. Foarte incantat de rezultat, mai putin încântat de faptul ca nu au echilibrat cum trebuie rotile și a fost nevoie de un drum extra. Totodata am făcut și o geometrie fata-spate, dar pentru asta a fost nevoie sa schimb șuruburile de la puntea spate. Pentru a schimba șuruburile am schimbat și brațele și dacă tot am schimbat brațele am schimbat și bieletele. Curând urmeaza si un polish si o protecție ceramica, dar astept sa mai dea caldura si sa înceapă evenimentele
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

14 Mai 2023, 19:59

113.500 km and counting.
Intre timp s-au mai intamplat urmatoarele: schimb ulei cutie de viteze
Polish one step + aplicare ceramica pe toata suprafata exterioara a masinii, inclusiv lip, praguri, difusser.
Am mai facut si o mica sedinta foto plus participarea la Eurocar Rooftop Veranda, eveniment organizat de StreetManiacs / Stacs
Pot spune pana acum ca ceramica este printre cele mai bune investitii facute , timp de o saptamana am trecut prin doua ploi si un drum Bucuresti-Busteni-Bucuresti, iar daca pe bara nu erau toate insectele posibile si gainati, nu era nevoie sa o mai spal. Chiar si asa, timp de doua saptamani nu pot spala masina cu niciun fel de solutie activa, doar cu apa, iar dupa un jet de apa si o carpa, era impecabila si perfect uscata

ImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 16 Mai 2023, 09:44 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare imagini pe orizontala
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

16 Mai 2023, 09:48

Arata bine.. Cat a costat aplicarea ceramica?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

22 Mai 2023, 21:09

Ceramica a fost aplicata de prietenii mei de la LevelUp Cars de pe Vergului. Eu am avut un alt pret decat cel standard., nu stiu exact cat a fost doar ceramica, dar pentru tot tacamul am platit parca 1100 Lei. Ii recomand, au facut o treaba de nota 10 de fiecare data cand am fost la ei. In orice caz, pentru o oferta concreta, cel mai bine este sa consultati site-ul lor sau sa-i sunati direct.
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

27 Iul 2023, 23:19

A trecut ceva timp de cand nu s-a mai postat pe aici, asa ca o sa fac o scurta povestire.
~116.xxx km
Am participat cu masina in cadrul evenimentului Motorfest by Motorhome organizat la Motorpark, unde masina a luat si primul ei premiu pe zona de expo :))). Tot aici am intrat pentru prima data cu masina personala pe circuit. Am mai condus alte masini pe pista, dar niciodata la motorpark, experienta a fost una super misto, masina s-a descurcat impecabil, bine inteles, cu tur de viteza urmat mai apoi de un tur de racire si tot asa. Sesiunea a fost una scurta, de 30 de minute, arhisuficient pentru a vedea exact potentialul masinii.

Imagine ImagineImagine Imagine

Pentru ca experienta mi s-a parut foarte interesanta, o luna mai tarziu m-am inscris la trackday-ul organizat de subTURAT, tot la motorpark, de data asta sesiunea fiind mult mai scurta, de 15-20 de minute, nu am apucat prea multe ture de viteza, schema a fost aceeasi cu viteza,racire si tot asa, insa am reusit sa scot un timp de 2:18. Nu stiu daca este mult sau putin, dat fiind faptul ca experienta mea pe circuit tinde catre 0, dar totul a fost pentru fun si nu neaparat pentru timpi.



Imagine Imagine
Las si un video cu cateva minute pe pista: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=V8MMq3I00Qo[/youtube]

Ca sa mai potolim un pic caii astia mutli :)), abia m-am intors dintr-o tura de Bucuresti-Sibiu-Transfagarasan-Bucuresti. Nu mai facusem de mult un drum lung cu configuratia asta (ma refer aici la arcuri si evacuare) si pot spune ca nu a fost mai deloc afectat comfortul masinii. De drumul virajat nu are rost sa mai vorbesc, curbele de pe traseu s-au simtit usor apropiate de cele de la motorpark:))) mai ales datorita faptului ca am mers in cursul saptamanii si am prins foarte liber. Dupa multe zile de 35 de grade in bucuresti... Pot spune doar ca temperatura de 10 grade + ecou de la copaci + trapa deschisa + evacuare usor galagioasa = love.
Las cateva poze si de aici, urmeaza si un clip cu cateva cadre din drona si de pe gopro

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Stiu ca sunt multe poze, mai sunt si altele, dar cu greu am facut o selectie.

Pana acum am fost foarte incantat de:
- Manevrabilitatea in viraje, atat in mediu de circuit, cat si pe serpentine
- Faptul ca desi are doar 180 de cai, este foarte fasneata
- Insonorizarea facuta vara trecuta isi face in continuare treaba cu brio
- Sunetul in ture inalte
- Faptul ca foarte multi curiosi intorc capul dupa masina, chiar si in varf de munte :))))
- Consumul foarte decent pentru ultimul trip mentionat mai sus, ~8.0l/100km, mers preponderent legal si alergata pe serpentine.
Inca mai visez la acel stage 1 mentionat cu vreo pagina in urma, dar nu stiu daca si cand se va intampla, si mai ales, unde il voi face daca va fi cazul.
Sorry for the long post.
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon 1.8 FR

28 Iul 2023, 09:13

Te-ai dat cu baetii cu Alfele? :yah
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator