Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon 1.8 FR

11 Iul 2021, 19:40

Incearca cu spray Mafra de gudroane sau cere degresare la spalatorie.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

15 Iul 2021, 17:56

Am reușit să scap de pete in urma unei degresări la o spălătorie din Voluntari, a stat băiatul de acolo și a luat fiecare pata la frecat și Intr un final au ieșit mai toate. Au mai rămas câteva foarte mici și care se vor duce eventual la următoarele spalari
Imagine


Imagine
 
dodieisonfire”
Mesaje: 16
Membru din: 13 Iun 2021, 20:47

Re: Seat Leon 1.8 FR

15 Iul 2021, 21:09

Salut! Super mașină și la un preț destul de bun!
Să te bucuri de ea cât mai mult și fără să îți ceară alți bani în afară de consumabile, carburant și asigurare! :D
Posibil să fie de la o ploaie care a spălat poluarea din București. Nu a plouat suficient de mult cât să o spele bine, ci numai câțiva picuri suficienți cât să o mozolească.
Cred că orice spălătorie din București își face treaba dacă bagi și o degresare înainte, dar pot recomanda una în Panelimon, lângă Gara de Est. Acum 2 ani erau acolo niște nepalezi foarte simpatici și extrem de minuțioși în spălarea mașinii. :)
Succes și bine ai venit pe forum!!!
 
RazvR
Mesaje: 10
Membru din: 17 Aug 2018, 16:37

Re: Seat Leon 1.8 FR

16 Iul 2021, 00:42

Salut,

Sa o stapanesti sanatos. Personal bag motul 504/507 5w30.... distributia cand o incepe sa se auda. Teoretic la km tai ... o sa mai dureze :).
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

02 Aug 2021, 21:00

Multumesc baieti!
Long time no post. Am cerut, prin intermediul firmei, o oferta de piese la autonet si autotoal pentru a face schimbul de filtre si ulei, dar si al bujiilor. Nu stiu inca starea lor, insa urmeaza sa i dau un drum pana in grecia si inapoi si as vrea sa fiu sigur ca este totul in regula. So far so good, masinuta merge impecabil, mai sunt cativa greieri pe care as dori sa stiu unde ii pot rezolva. Stiti ceva daca o insonorizare ajuta? Am gasit in bucuresti doar un atelier care ar face asta, BeLoud, dar nu stiu ce sa zic. Astept sa vad daca aveti si voi propuneri. Also, are cineva un cod de piesa pentru polita aceea de la portbagaj? cat sa nu se mai vada in portabaj prin geamul haionului? Lipsea de cand am cumparat masina (erau rotile de iarna in portbagaj si cred ca au uitat sa o puna la loc)...sau vinde cineva?
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

07 Aug 2021, 12:43

Am montat între timp o camera de trafic de la bluelens , mai mult pentru funcția de parcare ai senzorul G , m.am plictisit cate uși am găsit deschise în toate mașinile. Băieții sunt super Profi. Te sfătuiesc cu alegerea modelului, iar pe București este un singur băiat pe care ei îl recomandă pentru montaj, Ionuț, băiat pe care și eu la randul meu îl recomand.
Toate că toate, dacă totuși are cineva un cod pentru acea polița de la haion, dau un mythos.
Imagine


Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Seat Leon 1.8 FR

08 Aug 2021, 23:01

OrosanuAlex scrie:
dacă totuși are cineva un cod pentru acea polița de la haion, dau un mythos.


Imagine
5F3867769 6E8
ps: sa fie rece :cheers

 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

16 Aug 2021, 21:22

Sa-ti dea dumnezeu numai sanatate!
Am dat comanda de polita si astept sa vina, din cate am inteles nu este in stoc pe nicaieri si astept comanda de la fabrica, in 5-7 zile ar trebui sa vina. Intre timp am facut si revizia, s-au schimbat toate filtrele cu cele de la MANN si uleiul cu 5w-30-ul cu care a mers si pana acum, de la Castrol. O chestie, in unitatea multimedia, la rubrica service nu s-au resetat cele doua intervale, pentru inspectie si ulei. Ma gandeam ca se intampla totul automat. Se reseteaza manual? daca da, de unde?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

19 Aug 2021, 10:30

Doar schimbul de ulei se poate reseta manual (insa nu la toate modelele). Inspectia de service doar cu tester.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

19 Aug 2021, 20:25

Am găsit până la urmă și le am resetat pe amândouă din butonul set de la ceasuri in combinație cu contact și avarii. Daca e cineva interesat pot detalia. Intre timp, am ajuns și în Grecia cu micuța. 800 de km făcuți, mers legal și uneori sub limita maxima din cauza drumurilor absolut execrabile din Bulgaria, consum 6.2, autostrăzile merse și cu 120 și cu 170, în funcție de trafic. Super mulțumit, mă așteptam la mult mai mult. Mașina s-a comportat exemplar, mai puțin pe drumurile proaste din Bulgaria unde zornăiau toate plasticele posibile și imposibile, însă sper sa rezolv problema asta in urma unei insonorizări ale fetelor de ușa și a bordului.
Las o poza din prima zi, sper sa mai fie și altele
Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

14 Sep 2021, 21:49

De mult n am mai postat aici, a venit vremea sa schimb și bateria care sincer cred că e cea originala, cu care a venit mașina din fabrica, deci a deservit bine niste ani sănătoși așa că am ales sa o schimb cu una exact la fel. Urmează cat de curând o retapitare a volanului din cauza soarelui care toată vara mi a bătut fix în parbriz și s a decojit un pic in partea de sus, și sper că pe finele anului, o colantare.
Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

23 Sep 2021, 19:48

Cum era aia...când nu ai treaba...îți faci. M am apucat și am vopsit scrisurile de pe cauciucuri, știu ,puțin ricer, dar mie mi plac...și am făcut o mică curățare in compartimentul motorului, evident, fara jet. Doar cu mix de apa cu detergent și cârpe uscate . Mie mi place ce a ieșit,chiar daca mergea curățat mai in detaliu, nu am avut un compresor de aer sa mai suflu pe la colțuri..

Imagine


Imagine



Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

04 Noi 2021, 01:02

Mai ștergem praful pe aici
92.000 de km , doar probleme cu greierașii, urmează sper cat mai curând o izolare antifonica a fetelor de uși. In afara de asta, mașina e fix ce trebuie.
Între timp am retapitat volanul, foarte incantat de alegerea făcută, piele nappa, perforata pe margini, cusatura roșie si ring pe mijloc, evident roșu. Pe lângă volan, am montat recent și un lip de la maxton care mi place tare mult cum se vede.

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

24 Ian 2022, 12:13

Updates pe 2022:
Centuri roșii + semnalizari progresive in oglinzi + alte pistoane la portbagaj pentru a se deschide complet din telecomanda

94.000 km și încă se tine bine. Simt in continuare marea nevoie de a antifona fetele de uși și bordul, dar astept caldura pentru asta.
Fără alte poze ca am montat rotile de iarna de ceva timp și arată ca un Matiz încălțat :))

Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Seat Leon 1.8 FR

25 Feb 2022, 12:44

Updates. Scapam de negru pe masina. Revin cu o poza color cand e gata :D + Difusser pe spate.
Urmatoarele pe lista: insonorizarea fetelor de usi, admisie, distantiere pe spate (pe astea sper sa le rezolv anul asta)
Ce as mai vrea, desi nu cred ca rezolv prea curand, inlocuirea textilului de pe scaune si bancheta cu alcantara, evacuare dubla, fara a anula finala, stage 1
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori