Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Godzzi
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 26 Noi 2019, 22:18

pisica neagra

26 Noi 2019, 22:47

Salutari, bine v-am gasit.

De cateva saptamani conduc si eu un Leon ST Style 2.0Tdi 150CP DSG din 2016. Imi place mult masina, rafinata, silentioasa si confortabila. Este masina familiei si primul break pe care il avem. Am ajuns la el deoarece tot cautam o masina mai maricica, de familie. In trecut am avut numai italience (Fiat Stilo, Alfa Romeo GT, Alfa Romeo Giulietta si un Clio dar pentru perioada foarte scurta). Este dotata destul de dubios dupa cum urmeaza:
- Editie Style
- DSG 6
- MIB 2 standard cu ecran 6.5"
- interior stofa
- Climatronic cu incalzire in scaune
- Separator plasa la portbagaj
- Led fata spate dar si la interior
- Spalatoare incalzite
- oglinzi rabatabile electric
- senzori lumini si ploaie
- senzori parcare fata-spate
- ACC cu front assist (mi-am dorit mult optiunea asta)
- jante de 16 care sunt cam URATE. Am pus niste gume de iarna pe ele si am cumparat pentru vara OZ Adrenalina pe 17"

Masina este putin calarita la interior, a fost o masina de serviciu la un cinemaplex in Germania. Are acum 160k km. De mers merge impecabil insa cum am zis....interiorul trebuie putin ingrijit.
- Am comandat o cheie noua ca e foarte deteriorata
- Pielea de pe maneta DSG la fe, foarte stearsa. Am comandat o alta maneta
- Am cumparat o camera de mers cu spatele pe care am activat-o cu VCDS insa nu am apucat inca sa o montez
- Am facut update la MIB2 pana la versiunea 346, care are icoane in meniul principal in loc de acel carusel care se invartea.
- Vreau sa-mi activez FullLink pentru Android Auto. Din cate am vazut doar delaerul poate face asta. Am sunat la Metro tehnica pe Giurgiului insa s-a intamplat o dubiosenie. I-am dat initial vin-ul mi-a zis pretul si ca se poate activa, apoi cand i-am zis sa-mi faca factura de avans, cica masina nu mai aparea ca fiind disponibila pentru activare. Ceva idei de la membri cu acte vechi? O sa mai incerc o data in zilele urmatoare.

Cam atat deocamdata.

- O sa revin cu mai multe poze cand o fi vreme mai buna.

Imagine
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 361
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: pisica neagra

27 Noi 2019, 23:03

Foarte frumoasa masina. Pune mai multe poze cu ea :D
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: pisica neagra

28 Noi 2019, 11:18

bine ai venit, frumoasa masina, multi km fara probleme! despre activarea fulllink gasesti threaduri separate, cred ca acelasi raspuns au primit si altii.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: pisica neagra

28 Noi 2019, 13:59

Felicitari pentru achizitie si da drumul la poze, chiar si alea mai ''naspa'', eventual cu piesele noi, update--urile, etc. :hi
 
Godzzi
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 26 Noi 2019, 22:18

Re: pisica neagra

02 Dec 2019, 22:03

O sa revin cu poze. Weekendul asta am terminat de montat camera care este de-a dreptul jalnica. Ma asteptam sa nu aibe cine stie ce calitate (care o cam are, se vede chiar binisor), insa nu este deloc cu unghi larg asa cum scrie pe cutie (170').
Ca si montaj, am tras curent de la stopul de pe haion, care apropo e cam de 11v si nu e bun pentru camera. Se poate cumpara un filtru pentru asa ceva sau montat un releu si tras curent separat de la bricheta din portbagaj. Eu am mers pe varianta cu releu.
Mi-au venit jantele Adrenalina care sunt chiar foarte dragute. Dimensiune 8J cu ET48, asa ca o sa stea ceva mai iesite. O sa arate chiar bine. Partea mai putin roz e ca am nevoie de prezoane noi la ele deoarece cele standard sunt prea scurte.
Cat despre FullLink, nu am mai avansat, deoarece cei de la metro tehnica nu mai raspund la mesajele mele. Am sunat la Avia si mi-au zis direct ca sa fac programare si ca pretul ar fi cam 900 Ron.
O alta chestie pe care am uitat sa o mentionez e ca mi-a fost furat cardul SD cu harta navigatiei de transportarul masinii cel mai probabil. De unde pot face rost de un card ieftin, chiar daca e o versiune mai veche de harta? Am incercat cu cineva de pe OLX care avea harti de MIB2 pentru skoda si VW, si desi initial parca dadea sa le incarce, aparea navigation unavailable.

Mersi !
 
Godzzi
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 26 Noi 2019, 22:18

Re: pisica neagra

08 Mar 2020, 15:37

Am reusit sa pun rotile de vara inainte sa vina ploaia. imi place mult cum arata.

Am facut cam 4000km de cand o am si sunt foarte multumit de ea. Consum f mic la drum lung iar in oras foarte decent. trage decent atunci cand ai nevoie de depasiri sau sa mergi putin mai alert. Este cat de poate de ok pentru o masina de familie.

LE. uitasem ceva destul de util. Masina a venit fara cardul de navigatie (cel mai probabil a fost furat in transport), si nu reusesc deloc sa ii dau de cap. Nu a mers niciun card de pe olx deoarece masina nu are mapcare. Am reusit in final cu un mic trick. Am cumparat un card normal cu ultima harta si i-am pus overall.nds-ul de la harta v3 (am presupus eu ca asta ar fi fost cardul original), si merge fara probleme.
Android auto, nu l-am activat inca.

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
iNsideR69
Mesaje: 24
Membru din: 20 Mar 2020, 20:17
Localitate: Pitesti

Re: pisica neagra

15 Apr 2020, 14:40

Salut super masina ! Sa o stapanesti sanatos fara incidente! In legatura cu Android Auto e un baiat pe facebook Ybu Garage care vad ca se pricepe la chestii de genu`. Incearca sa iei legatura cu el si vezi daca te poate ajuta :)

 
Godzzi
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 26 Noi 2019, 22:18

Re: pisica neagra

02 Iun 2020, 13:18

mersi de hint. Am vb cu el si intradevar a confirmat ca ma putea ajuta. Intre timp m-au mai contactat si altii care fac asa ceva asa ca am reusit sa-l activez. Singurul lucru care nu merge este CarPlay deoarece are nevoie de alta mufa USB.
Eu sunt user de android asa ca nu ma afecteaza.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori