Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
florineatza
de_vis
Subiect Autor
Mesaje: 1067
Membru din: 27 Iun 2009, 18:18
Localitate: BUCURESTI RAHOVA CITY
Contact:

LEON ST FR (AFD)

09 Feb 2019, 08:55

Hei,

Am revenit cu al treilea leon din viata mea :D De aceasta data este vorba de 5F ST. Masina este una de echipare medie (zic eu) si de care sunt multumit pana acum. Este o mare diferenta fata de 1M si 1P. Defapt fiecare in felul lor sunt unice! !m sa pun niste poze pentru cine nu stie care a fost evolutia LEON din viata mea:

1M
Imagine Imagine

1P
Imagine Imagine

Actualul si proaspatul Leon din viata mea 5F ST FR
Imagine Imagine Imagine

Acum sa vorbesc putin despre masina...! In primul rand masina este un Seat Leon ST echipare FR, motor 2.0TDI de 150 cai EURO 6. Ca si optiuni, faruri si stopuri led, climatronic, senzori ploaie si lumini, navigatie cu android auto si apple carplay, geamuri ionizate de fabrica. Ca si mari lipsuri din punctul meu de vedere, sunt incalzirea in scaune si poate cutia automata. dar pot trai si asa cum este masina acum... aaa si lipsa trapei panormaicepe care mi-as fi dorit sa o am.
Daca nu am spus totul este probabil ca inca nu le-am descoperit intrucat masina in momentul de fata o am de doar 3 zile.
Sper sa va placa alegerea mea!
 
Avatar utilizator
Mirciuliqa
Mesaje: 928
Membru din: 17 Sep 2009, 15:21
Localitate: Bucuresti, Metalurgiei
Contact:

Re: LEON ST FR (AFD)

09 Feb 2019, 10:52

Bravo Florineatza!!!
Sa va bucurati de ea si de drumuri frumoase!!
CUPRA LEON 2022 1.5 eTSI - B 293 EGO
SEAT Leon 5F FR 2018 1.8 TSI - B 293 MIC
EX - SEAT Leon 1P FR 2008 2.0 TDI
EX - SEAT Leon 5F 2013 1.6 TDI - IF 16 EGO
EX - SEAT Leon 1M 2003 1.8 20V - IL 03 BDA
EX - VOLKSWAGEN Passat B6 2006 1.9 TDI - B 48 MMT
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: LEON ST FR (AFD)

09 Feb 2019, 11:46

Bravos, tati! Ce an e?
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: LEON ST FR (AFD)

09 Feb 2019, 20:22

2016 ;)

Felicitări pt mașină! Nu vrei sa parasesti clubul, bravo :)
Masina are dotari ok, cu navi si mai ales full link, LED, senzori parcare fata spate. Daca aveai si pachet iarna si trapa era miez de miez.

Hai cu pedalierul Cupra, in rest arata f bine
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: LEON ST FR (AFD)

09 Feb 2019, 23:23

Am eu trapa panoramica dar m-am plictisit destul de repede de ea. Acum o consider o greutate suplimentara adaugata masinii :D Plus ca mai ales la frig mai scartaie pe ici colo. Data viitoare o sa pun altceva de banii aia. Deci nu-ti bate capul; bucura-te de ea asa cum e :D
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
florineatza
de_vis
Subiect Autor
Mesaje: 1067
Membru din: 27 Iun 2009, 18:18
Localitate: BUCURESTI RAHOVA CITY
Contact:

Re: LEON ST FR (AFD)

10 Feb 2019, 22:27

Mirciuliqa scrie:
Bravo Florineatza!!!
Sa va bucurati de ea si de drumuri frumoase!!


Mersi frumos, deja am facut primul drum, si am fost pana acum platut impresionat!

gamer555 scrie:
Hai cu pedalierul Cupra, in rest arata f bine


Sincer as fi vrut si eu pachetul iarna, dar nu am gasit nimic care sa-mi placa si sa aiba si pachet iarna... Asta e, poate data viitoare!
Hai ca am uitat de pedalier, la 1p il schimbasem, am sa caut sa-l shimb si la 5f

Roger scrie:
Bravos, tati! Ce an e?


Mersi frumos Roger, am cam asteptat ceva pana s-o iau pe asta mica :)
2016, a raspuns si Gamer

cowboy scrie:
Am eu trapa panoramica dar m-am plictisit destul de repede de ea. Acum o consider o greutate suplimentara adaugata masinii :D Plus ca mai ales la frig mai scartaie pe ici colo. Data viitoare o sa pun altceva de banii aia. Deci nu-ti bate capul; bucura-te de ea asa cum e :D


As fi vrut si eu trapa, mia ales pentru semafoare pentru a nu ma mai chinui sa caut semafostul, sa ma aplec de cele maI multe ori peste pasagerul din dreapta... Banuiesc ca este nu este perfecta si probabil se mai misca. Sincer ce as fi preferat mai mult ar fi fost ACC si camera pentru Lane assist. Oricum eu zic ca este ok masina, acum ramane de vazut cum se comporta in timp!
 
Avatar utilizator
florineatza
de_vis
Subiect Autor
Mesaje: 1067
Membru din: 27 Iun 2009, 18:18
Localitate: BUCURESTI RAHOVA CITY
Contact:

Re: LEON ST FR (AFD)

16 Feb 2019, 11:33

Ma tot gandesc daca si cum as putea monta subwoofer si boxa centrala din bord. Am cautat pe internet si se pare ca ar exista un kit care nu stiu daca se gaseste la noi, asa ca mai caut sa vad ce si cum. Daca cineva si-a montat asa ceva, ma poate ajuta si pe mine cu ceva indicatii si de unde a cumparat toate cele!?

 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: LEON ST FR (AFD)

18 Feb 2019, 14:40

133
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
florineatza
de_vis
Subiect Autor
Mesaje: 1067
Membru din: 27 Iun 2009, 18:18
Localitate: BUCURESTI RAHOVA CITY
Contact:

Re: LEON ST FR (AFD)

19 Feb 2019, 21:34

Narcisila scrie:
133


:) :) :) :)
 
Avatar utilizator
florineatza
de_vis
Subiect Autor
Mesaje: 1067
Membru din: 27 Iun 2009, 18:18
Localitate: BUCURESTI RAHOVA CITY
Contact:

Re: LEON ST FR (AFD)

11 Apr 2019, 06:53

Hehe... am reusit sa fac update la sistemul multimedia al masinii si intentionez sa fac update si la harti! Da stiu am mirror link cu android auto si apple car play dar nu cred ca strica si un update de harti ;)
Imagine
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: LEON ST FR (AFD)

11 Apr 2019, 12:19

Salut. Imi poti zice daca update-ul a adus ceva pe partea de functionalitate/features ? Sau e vorba doar de acel home screen care pe noua versiune seama cu cele de pe iOS ?
 
Avatar utilizator
florineatza
de_vis
Subiect Autor
Mesaje: 1067
Membru din: 27 Iun 2009, 18:18
Localitate: BUCURESTI RAHOVA CITY
Contact:

Re: LEON ST FR (AFD)

11 Apr 2019, 12:52

ovi_ice scrie:
Salut. Imi poti zice daca update-ul a adus ceva pe partea de functionalitate/features ? Sau e vorba doar de acel home screen care pe noua versiune seama cu cele de pe iOS ?


Salut,
nu am apucat sa butonez prea mult sistemul, dar am observat ca la conectarea cu android auto, acesta se face mai repede, pare mai stabil (cel putin pana acum). Noua interfata adaugata pe langa cea veche, este mai usor de accesat, gasesti mai repede ceea ce te intereseaza desi ai si butoanele adiacente.
Mie personal imi place mai mult cum arata acum dar trebuie sa mai ma "joc" cu ea si sa mai descopar eventualele noi functii adaugate :) Per total cel mai important lucru descoperit este faptul ca este mai rapida si mai ales a disparut acel bip-ait cand apasai ceva pe ecran care era deranjant si enervant, a fost inlocuit de un sunet mult mai discret precum sunetul tastelor la telefoanele mobile.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: LEON ST FR (AFD)

11 Apr 2019, 17:07

mestere, oricum puteai jongla intre cele doua interfete, exista setare sa alegi intre pictograme si carusel.
 
Avatar utilizator
florineatza
de_vis
Subiect Autor
Mesaje: 1067
Membru din: 27 Iun 2009, 18:18
Localitate: BUCURESTI RAHOVA CITY
Contact:

Re: LEON ST FR (AFD)

12 Apr 2019, 12:52

gamer555 scrie:
mestere, oricum puteai jongla intre cele doua interfete, exista setare sa alegi intre pictograme si carusel.

Sincer eu nu am gasit inainte de update. posibil ca la o versiune relativ mai noua decat ce aveam eu sa fi mers, dar la mine nu mergea. Stiu ca am cautat. Tibi are acelas soft pe care il aveam eu si daca nu apuca sa-si faca update, poate apuc sa-l butonez!
 
Avatar utilizator
sebastalian
Mesaje: 176
Membru din: 16 Iun 2009, 18:33
Localitate: Manchester/Brasov

Re: LEON ST FR (AFD)

12 Apr 2019, 15:52

Pot confirma ca versiunea 0245 avea doar carusel.
Seat Leon FR 2016 1.4 TSI 150CP Red Emocion http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=23089
Seat Ibiza Sport Rider 2008 1,4 86CP Red Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori