Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
GtSport
Subiect Autor
Mesaje: 352
Membru din: 30 Mai 2009, 10:54
Localitate: Bucuresti

LEON FR 1.8 DSG RED

09 Noi 2018, 11:42

Hello,

M-am gandit sa prezint si FR-ul meu, every-day car. Aveam nevoie de o masina, petnru ca batranul meu A-Classe 1.4 incepuse sa aiba cate o problema lunar, mai ales pe partea electrica.

Criteriile de selectie au fost: exclus trapa, DSG, 170-180CP, benzina, nevasta mi-a transmis ca dieselul iese din discutie. Asa ca pusesem ochii pe un A3 8V 1.8 TSI DSG prin firma Onroadcar, care mi-ar fi adus-o din Germania. Pentru ca nu am fost foarte hotarat, acea masina s-a dat in cateva ore iar noi am ramas cu un gust amar de regret.
Dar jumatatea mea mai buna a insistat cu cautarile si a gasit acest FR, destul de basic, cu senzori de parcare fata spate, 1.8TSI, DSG, jante 18", piele alcantara, final de 2014, 117000km, fara trapa (foarte important ptr mine, stiu cat am muncit la Cupra sa scap de ea, kg in plus in varful masinii). Un singur aspect nu mi-a placut, nu avea faruri LED.

Asa ca am ramas fidel marcii. Am cumparat masina prin Onroadcar, si dupa aproximativ 10 zile a ajuns la Sibiu de unde am luat-o personal pe 1 sept 2018.

Imagine Imagine
Imagine Imagine

Pe 25 septembrie veneam de la Delta Speed Solutions (cei care s-au ocupat de inmatriculare) cu numerle definitive in portbagaj.
Am ales B265EAT, 26 este ziua nevestei, data nuntii noastre si numarul meu de concurs in time-attack.

Din pacate nu am prea avut noroc cu masina pana acum, cu 300 de metri inainte sa ajung acasa sa montez numerele, s-a intamplat asta:

Imagine Imagine
Imagine Imagine

Cu toate ca am tras stanga cat am putut fara sa ating pe cineva din contrasens si oprisem pe loc, tipul se uita in partea cealalta crezand ca e o singura banda pe sens si accelera spre mine.

A urmat multa munca, masina fiind destul de serios avariata in partea frontala:

Imagine Imagine
Imagine Imagine

Dar m-am hotarat ca e momentul sa fac si primele modificari, conversie faruri full LED, grila si bara negru lucios:

Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine

Dupa tutorialul lui Silviu (dzraider), caruia ii multumesc mult si aici pentru tot ajutorul, am reusit conversia. Au trebuit inlocuite modulele CAN si BCM cu cele highline, montat modul autoleveling, senzor de autoleveling si tras cabluri. Cu toate ca am cumparat o mare parte din cablaje, la farul stang au trebuit trase inca 3 din modului de autoleveling. Impreuna cu Silviu, am refacut adaptarile si acum ma bucur din plin de reusita.

Masina in acest moment arata in halul urmator: :D :bounce:

Imagine Imagine
Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: LEON FR 1.8 DSG RED

09 Noi 2018, 12:20

frumoasa pereche 1P - 5F, iar dupa ghinionul pe care l-ai avut macar te-ai ales cu un upgrade frumos de tot cu farurile. cu trapa m-a amuzat textul, pentru ca atunci cand mi-am luat FRul in 2014 eram singurul nebun care cerea de la dealer greutatea in kilograme a trapei, de se scarpinau aia mirati. comparam masa din CoC la masina cu si fara, etc, tocmai ca sa stiu cu cat ma trage in jos pe ring. bine, la mine e vorba de alte tinte si participat la chestii friendly, trackdays si public days, nu curse, asadar am ales ca o iau pt look si functionalitate.

dupa vreo 30 ture pe ring si alte circuite facute cu ea incepuse se scartaie, mai ales ca m-am dat si cu ea semi deschisa de multe ori. la cupra nu sufera de treaba asta dar fiind si mai mare sticla e clar balast in plus care se cunoaste.
 
Avatar utilizator
GtSport
Subiect Autor
Mesaje: 352
Membru din: 30 Mai 2009, 10:54
Localitate: Bucuresti

Re: LEON FR 1.8 DSG RED

09 Noi 2018, 12:23

Hahahaa! Deci suntem 2 nebuni...la mine s-a cam dus totul la extrem, m-am dereglat, mai ales ca pe la noi se poarta masini de 700 cp sa fie declarate stock si atunci ma uit si cat de greu e masticul sub covorase. :yh
 
Avatar utilizator
GtSport
Subiect Autor
Mesaje: 352
Membru din: 30 Mai 2009, 10:54
Localitate: Bucuresti

Re: LEON FR 1.8 DSG RED

10 Noi 2018, 10:06

Imagine
Imagine
Imagine
 
Avatar utilizator
GtSport
Subiect Autor
Mesaje: 352
Membru din: 30 Mai 2009, 10:54
Localitate: Bucuresti

Re: LEON FR 1.8 DSG RED

16 Dec 2018, 10:16

O poza in care nu se vad jantele de tabla pentru iarna... :lol:

Imagine

Cand se vor termina aceste anvelope de iarna voi folosi jantele performance 18" pentru iarna iar pentru vara, voi lua OZ Ultraleggera de pe cealalta, oricum le folosesc doar ca jante de transport si se invechesc degeaba.
 
Avatar utilizator
florineatza
de_vis
Mesaje: 1067
Membru din: 27 Iun 2009, 18:18
Localitate: BUCURESTI RAHOVA CITY
Contact:

Re: LEON FR 1.8 DSG RED

09 Feb 2019, 09:12

hmmmm si am vazut de cateva ori masina... Frumi, frumi!
Bine ca stiu ca esti si aici. data viitoare dau un BLITZ de salutare ;)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori