Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

16 Ian 2018, 23:31

De facut schimbari in configuratie nu mai am cum. Comanda a fost lansata deja de cateva saptamani. Plus ca ar trebui facute modificari si in actele de leasing..Ceea ce ar fi calvar avand in vedere cat de greu s-au miscat din start...
Jantele pe 18" sigur imi vor creea probleme. La 1P am avut pe 17" si tot le echilibram intr-una. Plus ceva indreptari si 2 anvelope compromise. La Skoda am pe 16" si a fost parfum. Zero batai de cap cu ele. La Leon as fi optat tot pt 16" daca ar fi existat posibilitatea asta la FR :). Am ajuns la 18" din cauza pachetului Enjoy FR care le continea obligatoriu. Daca puneam separat optionalele din acel pachet doar ca sa scap de jantele pe 18, costul se ducea binisor in sus.
Oricum, pt iarna ii voi lua alt set de jante, cel mai probabil pe 16" si daca or sa imi dea batai de cap prea multe cele pe 18" cu care vine masina, le schimb cu unele pe 16-17.
La drive test mi-a placut suspensia FR-ului..si tot fara Dcc era (jantele erau pe 17). In general nu prea imi plac suapensiile moi.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Felina alba cu 184 de vieti

01 Feb 2018, 14:27

cowboy scrie:
De facut schimbari in configuratie nu mai am cum. Comanda a fost lansata deja de cateva saptamani. Plus ca ar trebui facute modificari si in actele de leasing..Ceea ce ar fi calvar avand in vedere cat de greu s-au miscat din start...
Jantele pe 18" sigur imi vor creea probleme. La 1P am avut pe 17" si tot le echilibram intr-una. Plus ceva indreptari si 2 anvelope compromise. La Skoda am pe 16" si a fost parfum. Zero batai de cap cu ele. La Leon as fi optat tot pt 16" daca ar fi existat posibilitatea asta la FR :). Am ajuns la 18" din cauza pachetului Enjoy FR care le continea obligatoriu. Daca puneam separat optionalele din acel pachet doar ca sa scap de jantele pe 18, costul se ducea binisor in sus.
Oricum, pt. iarna ii voi lua alt set de jante, cel mai probabil pe 16" si daca or sa imi dea batai de cap prea multe cele pe 18" cu care vine masina, le schimb cu unele pe 16-17.
La drive test mi-a placut suspensia FR-ului..si tot fara Dcc era (jantele erau pe 17). In general nu prea imi plac suapensiile moi.


Jantele originale pe 17 FR rezista foarte bine la tavaleala, eu am masina de 2 ani, si nu au necesitat nici un pic de roluire sau alte feluri de reparatii, desi masina vede si drumuri rele, si bune desi lunar vede viteze mult peste limitele legale, unde problemele de genul ar iesi imediat. Te felicit pentru alegere, si eu am trecut de pe Octavia (2FL) pe Leon ST... sincer mie imi lipseste acel portbagaj urias, imi lipseste roata de rezerva normala ( da deja a trebuit sa folosesc acea prostie ingusta, pe care pe deasupra nu il poti pune pe fata, doar pe spate ca sa nu distrugi cutia de viteze...) . In rest intr-adevar masina asta se tine mai bine in curbe ca un octavia, si in cazul tau ai norocul sa ai multilink si pe spate, cea ce la mine nu este si masina este rigida ca o caruta . Din pacate telescoapele dupa 50 000 km incep sa se inmoaie si masina pierde din pozitia teapana cu care intra in curbe ( pe tester totusi ies bine) asa ca diferenta intre timp a devenit mai mica fata de octavia. Totusi din rigiditate nu pierde din cauza acelui tren de rulare primitiv pe spate. (nu si in cazul tau)
Leon ST imi place si mie ca si look si fasnete, se misca binisor chiar si cu motorul de 150 CP si frumos cu cel de 184 CP fara sa te omoare la consum, portbagajul este destul de incapator daca pui podeaua in pozitia joasa ( dar asa este exclus sa gasesti tavita portbagaj care sa si intre - toate sunt facute pentru pozitia de sus - cea ce la mine este exclus folosind capacitatea portbagajului pe deplin in fiecare saptamana.) Asteptare usoara iti doresc, ai ales bine ( eu personal nu o sa imi iert niciodata ca nu am ales aceasta motorizare) , scaunele si volanul dupa mine sunt mai OK ca la O3 RS, oricum masina este bine echipata, iar micile scartaituri o sa fie uitate de placerea cu care o sa il conduci pe drumuri bune calitativ ( pe cele denivelate este alta poveste in schimb) .
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

01 Feb 2018, 15:44

Sunt obisnuit de la O3 cu supsensia foarte rigida...Venind de la 1P la Octavia am fost socat cat de rigida poate sa fie suspensia standard de la O3 in comparatie cu ce stiam de la fostul 1P. Rigida, dar nu mai stabila decat 1P-ul..nici pe departe. In O3 daca mai ai si rotile bine umflate simti orice denivelare, orice gropita cat de mica (si atentie, am roti pe 16" la O3..Imi imaginez cum o fi pe 17" sau 18" cu suspensia asta standard..).
Scaunele in O3 sunt aproape horror din pct meu de vedere...daca nu folosesc suportul lombar stau cu spatele ca intr-o punga; daca folosesc suportul ma impunge in zona media a coloanei destul de incomod. Il tin actionat pe la jumatate dar tot ma deranjaza. Nu au nici o legatura cu cele de pe Leon.
Iar look-ul Leonului este intr-adevar aparte...Alt aspect pozitiv este acela ca nu prea vezi prea multe pe strada. pe cand Octaviile au ajuns sa mearga singure pe strada...
Multumesc pt gandurile bune si nu uita: diferenta intre 150 si 184CP este doar la un Stage 1 distanta! :D
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Ionut T.
Mesaje: 8
Membru din: 25 Oct 2014, 19:17
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

07 Feb 2018, 20:56

Sunt diferente de insonorizare intre cele 2? (Octavia si Leon)
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

08 Feb 2018, 12:56

Depinde in primul rand de motor..pt ca 2.0 TDI este mai zgomotos pe ambele. Eu pe Octavia am avut 1.6 TDI si este foarte silentios; sensibil mai silentios decat 2.0 TDI de pe acelasi model de Octavia si de asemenea un pic mai silentios decat 1.6 TDI de pe Leon.
Din ce am observat, Octiava e ceva mai bine insonorizata decat Leonul indiferent de motorizare. Nu sunt diferente mega majore, dar sunt..
Un alt aspect tine de forme...la Leon, probabil din cauza formei oglinzilor, la viteze mai mari se aude un pic mai pronuntat "vajul" de afara :D Dar nu deranjant.
Overall, da, Octavia e mai bine insonorizata.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

16 Mar 2018, 13:53

Hai sa va povestesc ce am patit azi...ma suna dealer-ul ca a sosit masina un pic mai devreme si sa ma duc sa o vad daca vreau. Si m-am dus dimineata. Imi arata un Leon, dar hatchback, nu ST. Eu credeam ca glumeste cu mine si ca urmeaza sa imi arate apoi masina. Nu...nu glumea; a gresit comanda si l-a adus hatch in loc de ST...In rest toate la locul lor, optionalele, culoare, tot, doar ca nu ST. Actele de leasing toate sunt facute corect,pt ST, la fel ca si oferta si bonul de comanda de le leasing. Doar ca a fost adus hatch...Am simtit cum mi se stramba gura...dar ce naiba sa mai fac? Faptul e consumat. Counterul s-a dat inapoi la zero si mai am de asteptat alte 2.5-3 luni. Da, a verificat stocurile prin toata tara, nu exista niciun ST asemanator. Exista doar vreo 2-3 Xperience-uri care oricum nu m-ar fi interesat..Intre timp societatea de leasing o sa imi faca rost de o alta masina cu care sa ma dau cat astept din nou dupa Leon.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Felina alba cu 184 de vieti

16 Mar 2018, 14:47

Asta-i din categoria filme cu prosti, sincer faceam spume la gura... asa ceva nu am mai auzit in viata mea, am mai vazut cu mici diferente la echipare, dar comanzi hatchback in loc de combi ca si dealer... Imi pare rau de patanie si nervi de otel sa mai astepti iarasi 3 luni....woooooaaaaaahhhh
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011

 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

16 Mar 2018, 15:14

Ce sa fac...dealerul imi e prieten..n-am cum sa-l urc pe garduri :D Si asa l-au incalecat aia de la leasing instant. Totusi, e si vina alora intr-o mica masura..pt ca in bonul de comanda au scris "Seat Leon FR 184CV DSG6" cand in oferta si contract era trecut "Seat Leon ST FR 184CV DSG6". Ce-i drept undeva mai jos pe bonu de comanda de le lesing era o rubrica numita "Caroserie" si acolo era trecut "Wagon". Totusi detaliile astea nu au nici o importanta pentru mine atata timp cat amicul meu de acolo stia foarte bine ce masina am vrut eu de la bun inceput. A fost o gresala survenita fix din neatentie la prelucrarea comenzii. Da..o iau d ela capat cu asteptarea. Dar faptul e consumat; nu ma mai gandesc la asta ca ma ia durerea de ceafa :D
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Felina alba cu 184 de vieti

17 Mar 2018, 14:00

Aici in oferta ai mereu poza randata cu masina, gen cum o sa arate. Las' ca si la mine in certificat inmatriculare scrie ca e albastra :)
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Felina alba cu 184 de vieti

19 Mar 2018, 09:29

Ma gandeam la problema ta, oare nu a fost un semn divin ca trebuie sa adaugi suspensia DCC ? :)
In orice caz, sa stii ca si eu am avut emotii in ziua livrarii pentru chestii gen optiuni lipsa (la forma caroserie nu se putea pt ca doar STul era 4drive :P)
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

19 Mar 2018, 13:19

Fix la asta ma gandeam acum :D Ca as putea sa o adaug. Oricum, mi-au dat si ei deja un bonus pentru incurcatura asta. SI anume Virtual Cockpit, care la momentul comenzii mele initiale nu exista in configurator.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

19 Mar 2018, 18:05

Adaugat :D Intre timp o sa ma pricopsesc cu o alta Octavia de la dealer cat astept dupa Leon (din nou)..Deci tot nu scap de Skode :D
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

20 Mar 2018, 15:42

Pai..pt .inca 2-3 luni pierdute m-am ales cu DCC si Vrtual Cockpit..Da, ies pe plus in final :D
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator