Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

21 Aug 2018, 07:33

Ele se stramba pe interior...unde nu mai conteaza spitele :D
Nu stiu..o fi si din cauza anvelopelor Bridgestone Potenza care sunt tari ca piatra..Nu-mi.plac neam! Sunt bune pt mers sportiv, dar la capitolul confort nu sunt ce trebuie.

In alta ordine de idei, dupa aproape 7000km se pare ca am reusit sa o "imblanzesc". Consumul de mai jos inregistrat la un mers pe autostrada, in intervalul 130-140km/, AC On.


Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

13 Sep 2018, 12:39

Am revenit dupa un concediu prin Thassos. Am plecat cu oaresce emotii..deh..Bulgaria vs jante pe 18" = not love :D Dar ne-am descurcat. In afara de cateva portiuni de drum pe la bulgari cu o griblura oribila si ceva polmbe aruncate ca din avion, am mers ok; Portbagajul a fost incarcat la refuz si cu toate asta nu imi venea sa cred cat de putin s-a lasat masina de spate.. Mai nasol a fost la destinatie unde pana la locatie a trebuit sa urc o panta nenorocita rau; o inclinatie groaznica si un ciment pe jos de am crezut ca acolo imi las primul strat din avelope.


Imagine.Imagine.Imagine

Acum reveind la oile noastre, vreau neaparat sa ii schimb duzele de parbriz. Ma scot din sarite..le-am reglat de vreo 2 ori si tot aiurea bat. Mi-au spus baietii de la Alto Syncro ca ar merge puse din acelea de Audi care au si perdea si stropitor clasic; adica astea:


Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

19 Feb 2019, 23:13

Am ajuns la 20.000km si acum dau dreptate tuturor celor care pe la inceputul topicului spuneau de DCC...Da..am ajuns sa-l regret. Deja la 20.000km spatele meu nu prea se mai impaca cu suspensia FR-ului. Fie ea si cu Multilink.
Asa ca de cateva zile am discutat cu cei de la Koni (care apropo, au un client service de nota 10) si m-am decis sa fac un upgrade catre amortizoarele lor adaptive "Koni Special Active". M-au directionat catre unul din distribuitorii lor din RO care in aceeiasi zi mi-a facut o oferta foarte buna (chiar un pic mai jos decat gasisem pe Ebay) si le-am comandat.
In cca 10 zile ar trebui sa apara. Sa vedem ce plus de confort aduc. Am citit mult pe forumurile de prin UK si se pare ca astea sunt ce trebuie. Cel putin baietii de pe acolo care le-au pus pe FR-uri vorbesc de diferente notabile.
Revin cu impresii dupa ce le montez.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: Felina alba cu 184 de vieti

21 Feb 2019, 11:05

Tine-ne la curent. Is tare curios cum (si daca) se integreaza cu sistemul de control OEM Seat :D Si cam cat costa un amortizor...
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

21 Feb 2019, 12:06

La ce te referi cu "sistemul de control OEM Seat"? Nu sunt amortizoare electronice; nu am DCC; totul este 100% adaptiv mecanic
Amortizoarele au costat 2.000 ron toate 4.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Felina alba cu 184 de vieti

21 Feb 2019, 14:11

se refera la SEAT Drive Profile, daca o sa fie integrat, sa poti schimba setarile din meniu? la mine evacuarea Je Design after market cu valve este controlata prin Drive Profile cand selectez modul Cupra, dar se face cu un modul electronic separat conectat la ECU.

Oricum, cand ai DCC de fabrica meniul se cheama 'SEAT Drive Profile with DCC', si ai alte optiuni in plus disponibile pt suspensie
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

21 Feb 2019, 15:58

Pai la mine Drive Profile nu are treaba cu suspensia...La mine, fara DCC, Drive Profile nu modifica decat raspunsul motorului/cutiei, directiei si climatizarea.
Iar Koni Special Active nu sunt legate electronic la nimic. Sunt amortizoare cu dubla valva care se inmoaie sau se intaresc in functie de frecventa verticala a rotilor. Ma exact se intaresc cand mergi pe un drum bun si se inmoaie pe drum cu denivelari, gropi, etc. Dar fac treaba asta 100% mecanic, fara nici o intereventie elctronica
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Felina alba cu 184 de vieti

22 Feb 2019, 10:09

ok, deci nu le poti pune pe setare 'sport' permanent sau 'moale' permanent etc, nu au control electronic.
sper sa fie ce trebuie
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

22 Feb 2019, 13:38

Nope :D Se auto adapteaza ele in functie de drum.
Explicatia mai in detaliu aici: http://www.koni.com/en-US/Cars/Technolo ... echnology/

Exista si variante aftermarket de suspensie adaptiva cu amortizoare controlate electronic insa costul unui asemenea retrofit ca sa il integrezi in SDP este foarte ridicat si din pct meu de vedere nu merita. Mai bine schimbi masina.
Pe de alta parte, Special Active promite sa fie o solutie care ofera adaptabilitate full time fara a fi necesara apasarea de buton. Acum sa vedem cum se comporta...pe saptamana viitoare ar trebui sa imi ajunga.
Problema suspensiei standard de FR este ceea ce se numeste "over sprung and under damped"; arcuri rigide si amortizare slaba. Arcul, pe cursa de recul, vine cu o forta care nu este suficient amortizata de telescop. De aici si acele socuri foarte bruste pe care le simti in masina la denivelari, gropi, etc.
Suspensia standard non DCC nu are nici o legatura cu suspensia cu DCC setata pe Normal. In capcana asta am picat si eu..Pt ca la drive test am mers cu un Leon cu multilink si DCC si pe Normal mi-a placut cel mai mult. Din acel motiv am considerat ca daca tot pe Normal as merge..nu am neaparat nevoie de DCC. Dealerul si el spunea ca FR-ul fara DCC se comporta la fel ca FR-ul cu DCC setat pe Normal. Si am inghitit-o...Din pacate nimic mai fals. Nu au nici o legatura. FR-ul cu DCC pe Normal este mult mai permisiv decat FR-ul fara DCC. Dimensiunea jantelor deja nu mai conteaza. pe vara am de 18", pt. iarna mi-am pus pe 17". Nici o diferenta pe partea de confort.

Oricum, dupa montaj o sa revin cu un prim review la cald si dupa cateva mii de km dupa ce se asaza bine suspensia revin cu inca unul. Cat se poate de obiectiv. Pt ca la randul meu am cautat mult sa gasesc review-uri pt Koni Special Actvie sau Koni FSD pt Leon 5F si am gasit foarte putin. Erau multe pt FR 1P (dar si ala se comporta la fel).
Din ce am mai discutat se pare ca sunt mai multi printre noi interesati de "Special Active" pt FR-uri. Eu o sa fiu cobaiul :D
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Felina alba cu 184 de vieti

22 Feb 2019, 14:39

Am avut eu pe 1P FR Koni FSD. Dupa 650km Bucuresti- Miercurea Ciuc-Bucuresti au fost demontate. Mult prea elastice pe curbe, si la drum intins peste o anumita viteza masina devenea usor instabila si nu ma simteam deloc in siguranta. Acum poate s-o mai fi schimbat tehnologia din ele si reactioneaza diferit. Dupa acest episod am mers pe Koni Sport si s-a schimbat total masina.
Edit: Ma incantase si pe mine ideea de intarit la frecventa crescuta (drum intins) si sa fie mai moi (imi imaginam pentru oras ca e JackPot)
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Felina alba cu 184 de vieti

22 Feb 2019, 14:59

pt FR 1P votez si eu cu doua maini pentru Koni Sport. cu cele mentionate mai sus am mers, se comportau mult mai bine, mai rafinate - opusul celor crashy stock de FR 1P (care la randul lor sunt mai crashy decat FR 5F).

astept reviewul cobaiului :)
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

22 Feb 2019, 22:01

Fix senzatia asta de "crashy" este cea care te rupe de spate la mersul de zi cu intr-un oras ca București. De senzatia asta sigur scap odata cu Koni..orice Koni. Special Active sunt orientate mai mult catre confort. Fix ce caut. Chit ca pierd putin din dinamica. Dar degeaba am dinamica daca dimineata cand ma urc in masina deja imi incordez preventiv spatele :D
Koni spune ca trebuie lasate sa se "aseze" cateva mii de km.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
florinclick
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2015, 11:06

Re: Felina alba cu 184 de vieti

04 Mar 2019, 09:59

Vreun update? Au sosit amortizoarele minune? Astept cu mare interes impresii dupa montaj.
Merci
Seat Leon 5F 1.4TSI 150 ACT
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

04 Mar 2019, 22:22

Inca nu au sosit. Saptamana asta ar trebui sa apara.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Ripper
Mesaje: 112
Membru din: 28 Mar 2018, 12:48
Localitate: Brașov

Re: Felina alba cu 184 de vieti

08 Mar 2019, 09:27

Cred ca sunt cele mai asteptate amortizoare :))
Toti cu FR vor sa vada cum se comporta

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori