Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

12 Mar 2019, 18:48

:D Saptamana trecuta au sosit, dar doar cele fata...Cele spate fac parte cica din alta livrare..fabrica pare a fi destul de "gatuita" de comenzi momentan.
Astept sa primesc termenul si pt cele spate ca sa le pot lua pe toate odata.
Exista si varianta ebay, le gasisem si acolo in aproape acelasi pret si livrabile din stocul distribuitorilor mai rapid. Insa mi-a fost cam teama sa le comand pe ebay gandindu-ma la garantie. Koni spune ca este valabila garantia indiferent de unde le cumperi atata timp cat produsul este nou si livat cu factura, insa la o eventuala problema de garantie cred ca lantul functioneaza mai rapid si mai usor daca sunt luate de la un dealer oficial din tara...
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

14 Mar 2019, 16:24

Am primit raspuns si pt cele spate..Vor fi disponibile la fabrica incepand cu satamana 18..adica prima din Mai. De atunci mai adaug inca vreo 2 saptamani pt livrare..
Mult prea mult. Asa ca o sa le iau pe cele fata, deja sosite si pe cele spate le comand din stoc pe Ebay..
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
florinclick
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2015, 11:06

Re: Felina alba cu 184 de vieti

14 Mar 2019, 17:01

Merci de update.
Intrebasem si eu acum ceva vreme la dealer-ul KONI si am primit 3 saptamani timp de livrare, dar pt 1.4TSI.
O sa verific exact.
Seat Leon 5F 1.4TSI 150 ACT
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

14 Mar 2019, 17:20

Asa mi-a zis si mie initial, cca 10 zile lucratoare. Insa si el a fost incurcat de catre fabrica care i-a livrat partial comanda. A avut mai multe pe comanda aia nu doar astea pt mine si mi-a zis ca i-au livrat partial, din ce au avut ei pe stoc, iar pentru restul i-au dat termen de livrare. In cazul meu..jumatatea lunii Mai.
Maine ma duc sa le iau pe cele fata, azi le comand pe Ebay pe cele spate si iar astept :D
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

20 Mar 2019, 13:07

Update: nu am rezolvat absolut nimic...Pentru amortizoarele spate am discutat in ultimele zile cu multi din cei ce vindeau pe Ebay precum si cu alte cateva firme distribuitorare de prin Germania si UK si nimeni nu le are pe stoc. Toti dau termen de livrare pentru ele saptamanile 16/17/18 (final de aprilie, inceput de Mai). Intre timp m-am dus ieri la dealerul din Romania sa le iau macar pe cele 2 fata pe care mi le adusese. Cand am ajuns acolo si a cautat mai bine in stocul pe care il primise de la Koni...a constatat ca nu i-a ajuns decat 1 buc. Deci am "rezolvat-o" si cu alea. Asa ca termenul va fi inceputul lunii Mai..mai am de asteptat. Zici ca ar fi din aur fir-ar ele sa fie...
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
florinclick
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2015, 11:06

Re: Felina alba cu 184 de vieti

20 Mar 2019, 16:08

Trist. Cred ca o sa dau si eu comanda totusi, ca la cat e de așteptat...
Seat Leon 5F 1.4TSI 150 ACT
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Felina alba cu 184 de vieti

20 Mar 2019, 18:21

florinclick scrie:
Trist. Cred ca o sa dau si eu comanda totusi, ca la cat e de așteptat...


Mai sanatos e sa astepti o parere la cald, eu am dat una. Nu sunt niste amortizoare chiar ieftine. Sfat personal.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+

 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

21 Mar 2019, 12:52

florinclick: Distribuitorul din Romania mi-a spus ca oricum a comandat pentru stoc si varianta de amortizoare pentru non-multilink si pt motoarele mai usoare, in speta non TDI, care folosesc pe fata amortizoare cu diametrul de 50mm, deci vei gasi sa iei din stoc din Mai incolo la o adica. Koni inteleg ca l-a obligat sa isi faca un stoc minim pentru a-i da distributia, iar acel stoc l-a facut bazandu-se mai mult pe ceea ce se foloseste in grupul VAG.
Sunt de acord cu Narcisila; nu te grabi. Daca tot o sa fiu eu cobai :) Totusi, Narcisila, tu ai avut FSD si le-ai folosit pe 1P si din cate inteleg urmareai mai mult comportamentul dinamic mai bun. Noi suntem cu Special Active (care se spune ca ar fi o evolutie la FSD-uri) le punem pe 5F si urmarim confortul :D. Chiar daca pierd din dinamica, daca castig la confort..aia ma intereseaza. Si sigur la confort se castiga. Cumva cred ca si daca as pune variantele galbene de la Koni, alea sport, tot ar fi ceva mai ok decat astea stoc dpdv al confortului. Am citit inclusiv acest gen de opinie. Combinatia aleasa de Seat de a folosi doar arcuri mai scurte dar cu acelasi tip de amortizoare precum la modelele cu arcuri normale, clar este o gherla din pct meu de vedere
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Felina alba cu 184 de vieti

21 Mar 2019, 12:57

cowboy scrie:
florinclick: Distribuitorul din Romania mi-a spus ca oricum a comandat pentru stoc si varianta de amortizoare pentru non-multilink si pt motoarele mai usoare, in speta non TDI, care folosesc pe fata amortizoare cu diametrul de 50mm, deci vei gasi sa iei din stoc din Mai incolo la o adica. Koni inteleg ca l-a obligat sa isi faca un stoc minim pentru a-i da distributia, iar acel stoc l-a facut bazandu-se mai mult pe ceea ce se foloseste in grupul VAG.
Sunt de acord cu Narcisila; nu te grabi. Daca tot o sa fiu eu cobai :) Totusi, Narcisila, tu ai avut FSD si le-ai folosit pe 1P si din cate inteleg urmareai mai mult comportamentul dinamic mai bun. Noi suntem cu Special Active (care se spune ca ar fi o evolutie la FSD-uri) le punem pe 5F si urmarim confortul :D. Chiar daca pierd din dinamica, daca castig la confort..aia ma intereseaza. Si sigur la confort se castiga. Cumva cred ca si daca as pune variantele galbene de la Koni, alea sport, tot ar fi ceva mai ok decat astea stoc dpdv al confortului. Am citit inclusiv acest gen de opinie. Combinatia aleasa de Seat de a folosi doar arcuri mai scurte dar cu acelasi tip de amortizoare precum la modelele cu arcuri normale, clar este o gherla din pct meu de vedere


My work here is done. Nu am ce sa completez :D
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

21 Mar 2019, 13:15

:D :D
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
florinclick
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2015, 11:06

Re: Felina alba cu 184 de vieti

22 Mar 2019, 16:23

Ah, ok. Deci le comandă oricum.
Mă gândeam să nu treacă vara... :D
Așteptăm liniștiți atunci.

Merci mult băieți!
Seat Leon 5F 1.4TSI 150 ACT
 
florinclick
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2015, 11:06

Re: Felina alba cu 184 de vieti

08 Mai 2019, 17:39

cowboy: vreun update?
Seat Leon 5F 1.4TSI 150 ACT
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

22 Mai 2019, 11:40

In sfarsit! :D
Maine urmeaza montajul si revin cu primele impresii


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
florinclick
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2015, 11:06

Re: Felina alba cu 184 de vieti

23 Mai 2019, 10:06

Oho. Aștept feedback cu mare nerăbdare.
Baftă!
Seat Leon 5F 1.4TSI 150 ACT
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Felina alba cu 184 de vieti

05 Iun 2019, 15:45

Am montat amortizoarele si daca lucrurile ar fi stat cum ar fi trebuit...acest upgrade era ce trebuie pt aceasta masina.
Problema este ca amortizoarele spate cel mai probabil provin dintr-un lot cu probleme. Deoarece bat. Dupa montajul lor m-am ales cu scartait si bataie pe puntea spate. Lucruri care inainte, bineateles nu existau. Altfel, comportamentul masinii cu aceste amortizoare este muuuuult peste stock. Din absolut toate punctele de vedere. Masina este mult mai stabila in special in viraje; parca e lipita de drum. Nu mai balanseaza deloc. Si cei de la service au fost impresionati de comportamentul masinii cu aceste amortizoare.
Dpdv al confortului si aici diferenta este mare. A disparut complet acea senzatie de "crashy", toate denivelarile, gropile, etc sunt acum amortizate cum trebuie. Nu mai simti toate cele de pe drum. Ai senzatia ca rulezi intr-o masina cu garda la sol mai inalta.
Suspensia ramane in continuare una ferma, deci nu se pierde nimic din dinamica masinii; din contra. Amortizoarele astea ofera in continuare sportivitate dar o fac cu mult mai mult confort.
Momentan insa nu am putut pastra amortizoarele Special Active decat pe fata. pe cele spate a trebuit sa le dau jos pt ca nu se putea merge asa cu ele. Firma care mi le-a vandut mi-a mai pus la dispoztie inca un set, insa si cu acelea se compota la fel..scartaie si bat..Am pus momentan la loc amortizoarele originale pe spate si a disparut imediat orice zgomot. Urmeaza acum sa astept rezolutia celor de la Koni sa vede ce e de facut mai departe. Ori imi trimit un set care sa fi fost verificat in realabil de catre ei si sa fie ok, ori renunt complet la cele spate, imi recuperez banii pe ele si pastrez doar pe cele fata. Oricum, si asa, doar cu cele fata, comportamentul masinii este mult imbunatatit fata de stock.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori