Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
ggo89
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: Leon FR, 184CP DSG "DVL"

12 Feb 2018, 08:30

Merita sa iei cupra la cata atentie ai oferit si cat ai investit. Bijuterie, felicitari :)
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17
 
migu93
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 13 Mar 2017, 23:56

Re: Leon FR, 184CP DSG "DVL"

14 Feb 2018, 21:05

Salutari,
Revin cu noutati si modificari dupa ultima postare :D.
-> Leduri montate in tot interiorul (plafoniera/tropedo/parasolar) + leduri rosii la picioare, led pe marsarieir si leduri rosii pe semnal spate (multumiri baietilor de la Led It Up !)
-> activat diverse optiuni din VCDS: needle swipe, lumini rosii in usi pe orice mod, cornering pe proiectoare, DRL pe spate activ permanent (multumiri Andrei UMF)
-> urmeaza US Lights, leduri pe proiectoare, si alte modificari minore din VCDS

Intre timp am dus jantele la vopsit, sper sa le iau sambata si sa le fac si niste poze.
Am fost la TopWheels (undeva langa Jandarmeriei) si la SRZ. Primii nu au vrut sa arate nicio lucrare pentru ca "nu avem nimic momentan", si la SRZ nu mi-a placut cat de accentuat iesea efectul de "coaja de portocala". Asa ca dupa mai multe review-uri pozitive, le'am dus la "Polonezu'" (undeva langa Mihai Bravu).
Ca si culoare, o sa fie Chrome Shadow (jantele de mai jos au aceeasi culoare):

Imagine

Inca nu mi-am facut drum la tara sa imi recuperez bara de Aero, dar sper sa ajung sapt asta, si sa le duc la vopsit. Sper ca macar de data asta sa am noroc si sa mearga totul cum trebuie la Avia Motors (vopsit fara gunoaie + montat)...altfel o sa se lase cu scandal.
P.S. am gasit intre timp un tutorial "facut din topor" pentru a modifica aripioarele de Cupra pentru eleronul Aero. Si vad cum il astup/tai exact la unghi in partea de sus, pentru a nu intra apa:
https://www.youtube.com/watch?v=nbntZ0Rvxwo

@ggo89, nu a fost buget pentru o Cupra cum trebuie :(. Si asa nu am Winter package si Seat Sound System pe asta. O sa fie o adevarata aventura retrofi-ul xD
SEAT Leon 5F FR 184CP "DVL"
 
umfrider
Andrei
Mesaje: 1534
Membru din: 14 Mar 2010, 18:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR, 184CP DSG "DVL"

15 Feb 2018, 22:31

Cu placere ,
arata bine culoarea jantelor , am auzit numa' de bine de "polonezu" sper sa iasa ok ,
cat despre codari vcds mai ales pe parte de lumini... este foarte permisiv leonu 5f spre deosebire de 1p, poti sa ii faci aproape orice iti trece prin cap...
Leon 5F 2.0 TSI CUPRA 280 Urban Silver
Toyota Yaris XP10 1.0 VVTI LPG Apline Silver

ex. Leon 5F 2.0 TDI FR Stage 1 Emocion Red
ex. Nissan Primera p11 1.8 Platinum Silver
ex. Leon 1p 1.6 Emocion Red
ex. Ibiza 6l 1.2 Emocion Red
 
migu93
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 13 Mar 2017, 23:56

Re: Leon FR, 184CP DSG "DVL"

20 Feb 2018, 20:02

Am ajuns sambata la Polonezu' si am luat jantele de la vopsit. Pot spune ca sunt complet multumit de cum au iesit, si il recomand oricui vrea sa isi vopseasca jantele calitativ, si nu "cel mai ieftin din Bucuresti". A durat exact cat a spus, si mi-a prezentat jantele si dupa sablare fara nicio problema.
Vedeti mai jos rezultatul:

Imagine.Imagine.Imagine

Maine sper sa ajung sa duc si body kit-ul la vopsit la AviaMotors, si sa programez schimbul de ulei de cutie si schimbul de sonda lambda.

Revin cu poze pe masura ce se concretizeaza proiectul :D
SEAT Leon 5F FR 184CP "DVL"
 
migu93
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 13 Mar 2017, 23:56

Re: Leon FR, 184CP DSG "DVL"

10 Mar 2018, 14:55

In sfarsit am reusit sa ajung la AviaMotors si sa las DVL-ul la modificat. Schimbat ulei si filtru la DSG, si toate consumabilele (ulei motor si toate filtrele)..undeva la 400lei manopera. Pot sa zic ca a fost decent, mai ales ca nu m-as fi bagat niciodata sa schimb singur uleiul la cutie.
Insa revizia a fost "bonus"..adevaraul motiv al vizitei este mai jos :

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Aviz pentru cine mai vrea sa isi puna bara de Aero: nu se potriveste cu evacuarea stock => umblu acum cu toba intermediara si finala in masina, pana ajung sa imi fac dual-exhaust :)).
Profitand ca tot s-a facut frumos, urmeaza sa ii montez jantele de vara, si un detailing cum trebuie xD.
Sper sa ne vedem weekend-ul care vine la intalnire in Bucuresti !
SEAT Leon 5F FR 184CP "DVL"
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Leon FR, 184CP DSG "DVL"

10 Mar 2018, 18:05

Frumos, iarna viitoare iti trebuie alte jante de iarna cu astea nu prea da bine!
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
roc82
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: Leon FR, 184CP DSG "DVL"

10 Mar 2018, 23:40

Cu OZ-urile va arata foarte misto ;)
Te-ai gandit si la arcuri sport? Parca ar merge un -1cm/1.5cm.
Cred ca ar arata bine si cu elementele cromate colantate in negru (grila fata, sigle fata/spate).
Spor :)

 
migu93
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 13 Mar 2017, 23:56

Re: Leon FR, 184CP DSG "DVL"

11 Mar 2018, 22:40

@gabi1988 da..stiu asta :(. Dar trebuie sa vad cum stau cu bugetul.. Ar fi pacat de anvelope ca asta a fost prima lor iarna
@roc82 m-am gandit, dar nu mai fac iar prostia sa las o masina din arcuri :))). Iarna o sa plang. Mai am rabdare..si poate-poate iau o suspensie coilover xD. Aia ar fi bomba. Cat despre elemente...da. O sa dau jos scrisul de "LEON", si vreau sa colantez ambele sigle + oglinzi + grila fata + lip-ul de la bara fata in continuarea grilei.
Momentan nu stiu unde sa merg pentru evacuare..si ce tipsuri sa iau. Are cineva recomandari ?
SEAT Leon 5F FR 184CP "DVL"

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori