Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
roc82
Subiect Autor
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

X-perience facelift

27 Iul 2017, 19:41

Salut forum!
Saptamana aceasta am intrat in posesia unui Seat Leon X-perience facelift.
Modelul mi-a placut foarte mult inca de prima data cand l-am vazut (cred ca in prezentarea colegului Daddy), bifand multe din detaliile pe care mi le doream de la urmatoarea masina: garda la sol rezonabila, 4x4, spatiu extra si cel mai important sa nu fie SUV.
Mai ramanea un singur detaliu de bifat si anume feel-ul directiei (un real deal breaker daca nu ar fi fost la nivelul asteptarilor), aspect pe care l-am rezolvat cu un test drive acum cateva luni, fiind foarte impresionat de tinuta de drum.

Multumiri colegilor de forum pe care i-am abordat pe private message acum cateva luni, m-au ajutat mult sfaturile voastre ;)

Cateva detalii si despre specificatii si dotari:
Motor 2.0 TDI 184 DSG, culoare Pirineos grey, jante 18 Machined, navigatie, faruri led, geamuri laterale spate fumurii, pachet comfort drive, pachet iarna si sistem optic de parcare.
Fiind achizitionata de pe stoc, a trebuit sa las deoparte 3 dintre optionalele pe care le aveam in gand (panoramic, seat sound, camera reverse), iar una din ele probabil doar la retrofit ar fi posibila (chiar nu inteleg de ce nu ar putea Seat sa ofere optiunea de plafon negru si la variante non-fr).

Impresii la cald:
In 4 zile am facut deja 900 de km si pot spune ca sunt extrem de multumit de alegerea facuta.

+
Directia are un feel natural, cu un feedback apropiat de cele electro-hidraulice si muuuult peste ceea ce ofera over rated-ul (parere personala) 320xdrive facelift.
Daca X-perience se conduce atat de misto, imi pot doar imagina cum se simte Cupra ST4drive.
Suspensia este foarte confortabila chiar si cu jante de 18 si se pliaza la fix pe mizeria de carosabil din minunata noastra tara.
-
Printre punctele care mi-au placut mai putin se regaseste ca si cap de lista sistemul audio standard. Daca pentru stiri, horoscop si meteo e mai mult decat ok, la capitolul claritate/fidelitate sta foarte prost.
Scaunele ofera un suport lateral mediocru, chiar si la condus normal (perioada de rodaj de minim 3000 km).
Un alt detaliu pe care l-am gasit ciudat e legat de vizibilitatea oglinzii dreapta in pozitia inclinat in jos (reverse), in care in loc de imaginea bordurii/rotilor, vad in cea mai mare parte doar manerul usii din dreapta.

Pe termen mediu masina nu va suferi nicio modificare, cel putin cat timp suntem in perioada de leasing. Cel mai probabil dupa terminarea perioadei de cotizare, am sa-i colantez grila fata si badge-urile in negru si voi monta un set de distantiere. Poate si un plafon interior negru. Si niste scaune fata de Cupra. :))






Imagine.Imagine.Imagine
 
alexs
Mesaje: 88
Membru din: 15 Mai 2016, 17:07

Re: X-perience facelift

27 Iul 2017, 20:06

Superba masina. Sa o stapanesti sanatos.
Legat de minusul pentru oglinda. Ea se poate seta cum doresti tu. Cand este pe Right si in Reverse, modifici pozitia oglinzii. Ulterior, masina memoreaza pozitia setata de tine.
sc_fr
 
Avatar utilizator
roc82
Subiect Autor
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: X-perience facelift

27 Iul 2017, 20:14

@alexs: merci frumos de urari! :)
Referitor la oglinda, nemultumirea e strict legata de momentul in care e orientata in jos (indiferent de setare), are in prim plan manerul usii din dreapta fata. Dar e un detaliu nesemnificativ comparativ cu plusurile masinii :)
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: X-perience facelift

27 Iul 2017, 21:36

frumoasa masina, felicitari. culoarea vine ca o manusa pe modelul asta! hai cu ea in septembrie, sa o vedem mai de aproape la intalnirea de 10 ani :)
 
Avatar utilizator
roc82
Subiect Autor
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: X-perience facelift

28 Iul 2017, 06:43

@gamer: Merci :)
Culoarea a fost un "must have" ținând cont de modelul ales.
Daca era vorba de Cupra, as fi ales altceva.
Incerc sa dau o fuga la întâlnirea de 10 ani, măcar pentru câteva ore :)
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: X-perience facelift

28 Iul 2017, 07:11

Felicitari pt alegere!
Ca si schimbari sunt minore la facelift, proiectoarele sunt cele cu led?
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: X-perience facelift

28 Iul 2017, 10:57

Sunt ceva schimbari - alte faruri, alte stopuri, frina de parcare electrica, alta unitate media. Banuiesc ca vine cu DSG6, anul acesta va disparea si va fi inlocuita cu DSG7 DQ381. Felicitari, ai pus si alcantara la interior? Trapa nu ai de ce sa o regreti, este mai degraba o grija decit o placere. Seat Sound eu zic ca nu e un must - daca ai fisiere audio de calitate si sistemul stock se poate regla sa redea rezonabil. Camera eu zic ca ar fi fost un nice to have desi eu nu i-am resimtit lipsa, senzorii fata - spate isi fac excelent treaba. Se poate oricum retrofitui.
De oglinda nu stiu ce zici, ale mele se regleaza perfect. Iar scaunele mie mi se par doar un pic inguste - dar eu nu sunt un reper din cauza greutatii :))
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: X-perience facelift

28 Iul 2017, 11:06

Felicitari si din partea mea pentru masina!
Ar fi fost perfect daca avea si trapa :)
 
Avatar utilizator
roc82
Subiect Autor
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: X-perience facelift

28 Iul 2017, 15:52

@TIBI: merci frumos! Sincer, nu stiu daca sunt cu led, voi verifica maine
@Daddy: da, e tot cu DSG 6. Fiind obișnuit o viața întreaga pana acum cu cutie manuala, cel mai greu mi-a fost să-mi obișnuiesc piciorul stâng sa stea pe loc :))
Interiorul e standard (fara alcantara), dar având copil mic (plus încă unul pe drum), cred ca sunt mai safe asa (papa si alte lichide incompatibile cu alcantara) :))
@Roger: merci frumos! Legat de trapa, incerc sa ma consolez cu vorba ca "perfecțiunea e supărătoare" :)).
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: X-perience facelift

29 Iul 2017, 09:09

He he. Eu am doi kinderi si nu am probleme, exista solutii de protectie. Pentru obisnuirea cu automata, tine o perioada piciorul sting sub scaun :)
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: X-perience facelift

29 Iul 2017, 09:36

Wooooaawww foarte frumoasa si bine echipata, ar fi masina ideala pentru mine, si ca motorizare si ca tot... sa-l folositi sanatosi si fara probleme. Legat de oglinda retrovizoare afirm si eu ca si ceilalti colegi de forum de mai inainte ca se poate regla frumos sa vezi ce vrei tu. Eu precis vad bordura si nu clanta usii...dar asta o sa vezi tu dupa ce te mai familiarizezi cu frumusetea asta de masina. Numai bine :)
Apropo ai si tren de rulare activa, adica telescoape active care se inmoaie la drum ra si se intaresc la viteze mari? Ca altfel nu imi dau seama cu roti de 18 cum ar fi asa mulata pe drum cand FR-ul meu ST cu anvelope de 17 te cam zgaltaie la orice astfalt mai denivelat...
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: X-perience facelift

29 Iul 2017, 10:06

La XP 184, DCC e standard :)
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
roc82
Subiect Autor
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: X-perience facelift

29 Iul 2017, 19:38

@TIBI: am verificat azi proiectoarele, sunt cu halogen :(
@Daddy: piciorul stang sta cuminte sub scaun, sa nu apese din greseala pe pedala de frana crezand ca e ambreiaj :)))
@Andrei FR: merci frumos! Legat de oglinda, sunt influentat negativ de exemplele anterioare: jante cu ET mic (iesit), fara overfender-e, exact opusul lui X-perience. O sa ma adaptez repede.
Suspensia DCC o tin deobicei pe normal, fiind foarte confortabila chiar si pe asfalt mai denivelat (oricum, merg linistit fiind in perioada de rodaj).
Anvelopele de 18' de pe X-perience au flancul de 45 vs 40 cat e pe cele de 18 de la FR, iar suspensia este mai inalta/orientata spre confort.

Dupa aproape 1000 km in mai putin de o saptamana, imi vine greu sa cred cat de mult imi place masina :)

Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: X-perience facelift

30 Iul 2017, 16:04

E ce trebuie, s-o stapanesti sanatos !!!
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
Avatar utilizator
roc82
Subiect Autor
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: X-perience facelift

30 Iul 2017, 19:58

Merci frumos ;)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori