Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Costinelu
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 22 Apr 2017, 13:32
Localitate: București

Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

12 Iun 2017, 18:00

Salutare, a sosit vremea sa-mi prezint si eu jucaria. Sa va spun povestea mea. Inainte sa ma opresc la seat leon, initial am vrut Golf 7 facelift 1.6 TDI, dar multa lume mi-a spus ca e un motor slab si ca are probleme. Am cautat mai mult si m-am informat de pe la detinatori si chiar asa este.. acum depinde si de ghinion. Eu eram setat pe diesel (fan diesel) si am zis ca decat sa mai adaug niste bani sa iau unul 2.0 mai bine imi iau o benzinara cu dotari "calumea"(oricum merg 80% in oras)..Dupa mai multe cautari pe la reprezentate, intr-un final am ajuns si la seat..Sincer nu stiam ca exista model nou la seat leon..credeam ca este tot acela vechi mai "rotunjit(1P)". Cand l-am vazut a fost dragoste la prima vedere, am facut un test drive si am ramas impresionat. Am uitat de golf si de tot ce aveam prin minte si am ramas la leon FR.

Masina este Seat Leon 2017 FR 1.4 TSI 125cp (Culoare Technic Grey)

Optionale:
- Media System Plus
- Full-Link
- Pachet Comfort drive
-oglinda retrovizoare interioara cu reglaj antiorbire
-functiile CH/LH
-senzor lumina si ploaie
- Pachet iarna
-scaune fata incalzite
-duze incalzite
-sistem de spalare faruri
- Pachet iluminare interioara cu led
- Senzori de parcare fata spate cu afisare pe display

Masina am luat-o de pe stoc, deci nu am putut umbla la dotari. Cu toate ca as fi adaugat si un full LED, dar asta este. Oricum s-a apropiat destul de mult preferintelor mele si de strictul necesar. M-am gandit bine in legatura cu golful si am ajuns la concluzia ca nu imi luam golf cu asemenea dotari si la aceeasi bani. Deci mai bine sacrific "sigla" pentru dotari si comfort. Oricum dupa parerea mea leon-ul este mult mai tineresc ca golful, exact pentru mine.
Cam atat am avut de spus si sper sa ma primiti calduros in grupul vostru.


Deocamdata ma gandesc la urmatoarele modificari:

-pedalier & footrest cupra
-niste modificari VCDS


Imagine
Imagine
O sa revin cu poze calumea, astea sunt de cand am vazut masina prima data , eu o am din data de 27.05.2017, dar nu mi-am facut timp sa ii fac niste poze frumoase.. o sa ma ocup mai ales ca am terminat cu sesiunea acum.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

12 Iun 2017, 18:03

bine ai venit oficial printre noi! cum spui tu, ar fi fost si mai bine cu Full LED, dar e frumos si asa FRul ;)
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

12 Iun 2017, 18:29

Bine ai venit!
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
sandman
Mesaje: 1330
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

12 Iun 2017, 18:39

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Arata mai bine fara full led. Nu as da banii pe un optional inutil pentru mine.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
LedShop
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iun 2017, 19:43

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

12 Iun 2017, 19:49

Foarte frumoasa! Sa o alergi sanatos! :)
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

13 Iun 2017, 04:14

sandman scrie:
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Arata mai bine fara full led. Nu as da banii pe un optional inutil pentru mine.

Am trait sa citesc si asta... majoritatea daca nu primesc full led mai bine renunta la masina, iau leon doar pentru aceasta. Consider ca full led conteaza daca circuli destul.de mult si noaptea... eu sincer foaaarte rar imi fac drumurile in intuneric, erau bani aruncati, dar banii aia dadeam cu zambetul pe fata pe 2.0 TDI 184 CP.... Consider in continuare ca Seat cere exagerat de mult pe asta...
Noroc de masinuta si asteptam impresiile tale, mai ales ca ai fost fan dieselar
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
sebastalian
Mesaje: 176
Membru din: 16 Iun 2009, 18:33
Localitate: Manchester/Brasov

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

13 Iun 2017, 12:51

Bine ai venit!
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!!!
Seat Leon FR 2016 1.4 TSI 150CP Red Emocion http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=23089
Seat Ibiza Sport Rider 2008 1,4 86CP Red Emocion

 
toma192
Mesaje: 15
Membru din: 01 Sep 2016, 13:37

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

14 Iun 2017, 15:27

Daca nu sunt indiscret cat te-a dus cu totul?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

14 Iun 2017, 16:34

Bun venit in Club Seat si sa o stapanesti sanataos Costinelu!!!!
 
numaieoadi
Mesaje: 7
Membru din: 25 Mai 2017, 01:24

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

14 Iun 2017, 20:23

Sa.ti aduca noroc si drumuri fara incidente ! Salutari !

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
Costinelu
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 22 Apr 2017, 13:32
Localitate: București

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

06 Iul 2017, 13:27

Salutare si multumesc tuturor, revin cu un update la aproape 3000km si cu niste poze pe fuga.

Imagine , Imagine

Imagine , Imagine

Imagine

@toma192, masina a costat in jur de 17.000 cu toate reducerile.

Consumul eu zic ca este excelent, km facuti intr-o luna , masina se comporta superb, te poti baza pe ea. Se tine excelent in curbe, am fost pe niste serpentine este incredibila. Motorul este mai mult decat ai nevoie in oras cu un consum de 6,7 si cand ma dau la ea sare greu la un 8. Sincer nu ma asteptam la asa consum pentru o benzinara, din punctul meu de vedere nu se mai merita diesel in ziua de azi.

Doar ca am intampinat o mica problema daca stie cineva.. Am observat de curand ca nu mai semnalizeaza de 3 ori cand apas putin pe maneta.. Din cate stiu eu este semnalizarea confort si a functionat bine la inceput, dar acum cand dau pe semnal o data , doar o data semnalizeaza cat l-am atins.. Care poate fii problema?? Ma gandesc sa nu fii stricat eu ceva pe la ea ca tot ma jucam cu contactul si il puneam iar si tot asa sa umblu la media ca multe setari se fac doar cu contactul pus..
 
toma192
Mesaje: 15
Membru din: 01 Sep 2016, 13:37

Re: RE: Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

06 Iul 2017, 13:36

Costinelu scrie:
Salutare si multumesc tuturor, revin cu un update la aproape 3000km si cu niste poze pe fuga.

Imagine , Imagine

Imagine , Imagine

Imagine

@toma192, masina a costat in jur de 17.000 cu toate reducerile.

Consumul eu zic ca este excelent, km facuti intr-o luna , masina se comporta superb, te poti baza pe ea. Se tine excelent in curbe, am fost pe niste serpentine este incredibila. Motorul este mai mult decat ai nevoie in oras cu un consum de 6,7 si cand ma dau la ea sare greu la un 8. Sincer nu ma asteptam la asa consum pentru o benzinara, din punctul meu de vedere nu se mai merita diesel in ziua de azi.

Doar ca am intampinat o mica problema daca stie cineva.. Am observat de curand ca nu mai semnalizeaza de 3 ori cand apas putin pe maneta.. Din cate stiu eu este semnalizarea confort si a functionat bine la inceput, dar acum cand dau pe semnal o data , doar o data semnalizeaza cat l-am atins.. Care poate fii problema?? Ma gandesc sa nu fii stricat eu ceva pe la ea ca tot ma jucam cu contactul si il puneam iar si tot asa sa umblu la media ca multe setari se fac doar cu contactul pus..

Se seteaza din meniul masinii din displayul central, e o bifa

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Avatar utilizator
Costinelu
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 22 Apr 2017, 13:32
Localitate: București

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

06 Iul 2017, 13:52

@toma192, Am rezolvat, multumesc mult! Probabil cat m-am jucat prin menu pe acolo am apasat din greseala si nu am realizat.
 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR 1.4 TSI [Facelift]

06 Iul 2017, 13:55

The convenience turn signals are activated and deactivated in the Easy Connect system via the Car button and the SETTINGS function button.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori