Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
brinco218
Subiect Autor
Mesaje: 23
Membru din: 09 Dec 2016, 12:37
Localitate: Bucuresti S1

Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 10:32

Salut !
Ieri am intrat in posesia unui Leon Cupra 280 fabricat in 2014, inmatriculat in ianuarie 2015 cu 55.000km si inca 2 ani garantie. Am urmat exemplul colegului Narcis : miercuri dimineata ne-am inbarcat in avion spre Cluj (zbor de 50minute), am vazut masina fugar, am condus cativa km, am transferat banii si am facut actele. A fost ceva mai neobisnit deoarece nu m-am dus cu ea in service pentru verificare, mergand doar pe instinct si mult pe incredere :) Am luat aceasta decizie dupa ce timp de 3 luni am tot testat diverse masini fabricate dupa 2013 : Audi S5(wow) si S4, A45 AMG, Civic Type R(insane), Focus ST, Golf 6 GTI, 228i Auto, 328ix si noul Hyundai i30 (1,4turbo). Ma interesa DOAR motor pe benzina de minim 200CP dupa 2013 cu istoric complet de service. Decizia pentru Cupra 280 am luat-o dupa ce joi am mers cu un Cupra 265 in Bucuresti (este pe olx de vanzare si acum) si m-a impresionat placut, doar ca nu avea nici o dotare optionala si nici garantie (achizitionata din Germania).
Masina din Cluj se afla deja la al doilea proprietar si la vanzare din decembrie, dar parea sa aibe dotari optionale satisfacatoare si garantie inca 2 ani (cred ca este cea suplimentara oferita de dealer si este transmisibila). Optionalele care m-au interesat sunt : Seat Sound, trapa, scaune profilate gen ,,scoica'', posibil sa aibe si altele, dar nu m-am prins eu.
La ora 13.00 am plecat din Cluj cu destinatia Bucuresti mergand pe Sibiu, valea Oltului si autostrada Pitesti, ca impresii dupa acesti km :
- Masina are o dinamica impresionanta, imi ofera incredere in orice situatia intalnita (linie dreapta, curba, depasiri) avand o directie precisa si frane excelente. Am condus masini rapide in linie dreapta, dar cu neincredere in viraje
- Am folosit si modul Eco al motorului (intra in coasting cand nu accelerez, cred ca similar cu modul Neutru deoarece motorul sta la relantii, dar pare sa piarda mai greu viteza ?) trebuie sa mai citesc despre asta.
- Nu m-am obisnuit inca cu DSG-ul in special la frana de motor (pe care o folosesc des pe masina actuala). Eu accelerez lin din motive de poluare si evit sa franez pe cat posibil (pe masina actuala dupa 94.000km am placutele originale de frana) si cutia imi schimba la 2.000 rtm pe drive.
- Scaunele scoica nu sunt atat de confortabile la drum lung, sau nu mi l-am fixat eu perfect ?!
- Manerele interioare de la usi sunt ORIBILE, un plastic subtire, ieftin, nejustificat la nivelul asta (Opelul meu le are cromate solide si soft la atingere). Mi se pare ca le rup cand trag de ele :)
- Consum cam mare pentru stilul meu de condus si faptul ca necesita benzina de 98 creste putin mentenanta, dar ma asteptam la asta
- O grafica de navigatie atat de urata mai rar am intalnit.

Masina mea precedenta este un Opel Astra H GTC 1,6 turbo 180CP, deci nu am sarit foarte mult, dar destul.
Protectia mediului este o obligatie fundamentala.
 
Avatar utilizator
brinco218
Subiect Autor
Mesaje: 23
Membru din: 09 Dec 2016, 12:37
Localitate: Bucuresti S1

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 10:36

Si cateva poze

ImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 23 Mar 2017, 10:53 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare imagini pe orizontala
Protectia mediului este o obligatie fundamentala.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 11:11

bine ai venit in ClubSEAT! o alegere excelenta, model deosebit si cu dotari foarte misto. ca optionale mai ai si APS senzori parcare fata spate din ce vad si bineinteles navigatia, care nu era standard in Romania. scaunele scoica sunt si incalzite, banuiesc ca stii.
la navigatie da, iti dau dreptate, si pe mine ma dispera asta de 5.8. masina fiind din 2014, asta era varianta disponibila atunci, abia la un an dupa a aparut navi system high si apoi navigatie simpla 6.5 high res dupa MY15... totusi ar trebui sa fii multumit ca o ai, altfel nu aveai MFD color si cu rezolutie buna, animatii, etc.

masina a fost prezentata pe pagina de FB de mai multe ori, fostii proprietari ne-au dat poze foarte misto https://www.facebook.com/ClubSEATRomania/
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 11:53

deci lol... 440km si inca 160 ramasi? eu prind maxim 350-370
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 12:44

dovada ca se poate si altfel, narcis :)

* brinco, am observat ca la scaunele fata dunga alba de la suportul lateral al sezutului a fost retapitata / imbracata in negru ?
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 12:49

De la mersul subturat cred.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 14:10

gamer555 scrie:
* brinco, am observat ca la scaunele fata dunga alba de la suportul lateral al sezutului a fost retapitata / imbracata in negru ?


Chestiile astea nu prea se observa, sunt convins ca nu a observat nimeni nimic. Se vede si cusatura ca e stramba, da' n-am vrut sa fiu io primu' care carcoteste :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
Vortex66
Mesaje: 10
Membru din: 21 Mar 2017, 18:19

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 15:08

"Eu accelerez lin din motive de poluare"

:| Biggest joke I've heard today. N-am putut sa ma abtin. Pentru ce pana mea ai cumparat o masina de 280 cp daca vrei sa accelerezi lin ?:))

94.000 km cu un set de placute? La o Fiesta de 1.6 am reusit sa le gat in 15.000 :))

Sorry to say, dar masina asta parca nu ti se potriveste.
 
Avatar utilizator
brinco218
Subiect Autor
Mesaje: 23
Membru din: 09 Dec 2016, 12:37
Localitate: Bucuresti S1

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 15:32

Am exagerat usor in sensul ca nu accelerez cand in viitorul apropait sigur va trebui sa franez. Am ales masina datorita sigurantei oferite de frane si tren de rulare. Nu am fost atent la cusaturile scaunelor.
Placutele de la Opel sunt la jumatate (din spusele celor de la reprezentanta)
Protectia mediului este o obligatie fundamentala.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 15:35

Bun venit si din partea mea!
Ai facut o alegere buna, felicitari!!!
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 16:21

daca e facuta bine retapitarea, nu e nicio problema. probabil fostul proprietar s-a saturat de faptul ca dunga alba se murdareste usor de la blugi, etc.
totusi sa te uiti bine la cusaturi la ambele scaune, sa vezi daca s-a facut corespunzator.

cat despre stilul de mers, nu sunt de acord cu fraza "nu ti se potriveste". asa cum poti merge cu o masina de 100 de cai numai in linia rosie, la fel poti merge si cu o Cupra batraneste cateodata. in cazul meu cu FRul prin Germania pe autobahn merg 2XX mereu unde nu sunt limite, chiar si 25X am mers sa vad ca ajunge pana acolo, dar in belgia / olanda si asa mai departe merg strict 127 kmh pe tempomat, adica 119 pe gps deci 100% legal. daca e sa fac un raport intre timpul petrecut cu mers batraneste raportat la reprizele de acceleratie, probabil nici eu nu trebuia sa cumpar Cupra. de fapt cine nu locuieste in DE aproape de autobahn, n-ar trebui sa isi ia masini cu peste 120 cai :)
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 16:43

Nu prea-mi place sa fiu de acord cu gamer dar are dreptate. Mai bine sa ai cu ce decat...
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 17:25

Decat ce ? Cunosc oameni carora si 55 cp le sunt suficienti, nu toti sunt raceri....
Este mai normal sa te adaptezi la cp mai putini decat sa folosesti o data si prost o herghelie. :D

Chiar azi pe strada Carpatilor langa lidl, un cupra alb de bucuresti a accelerat tare si depasit o masina pe contrasens... Sa zic ca era trecere de pietoni si dupa trecere linie dubla continua?.. La asta si scooterul e prea mult...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 17:39

guys, haideti sa nu ii poluam threadul omului. mutam discutia in thread separat daca vi se pare relevant. brinco, doar fluiera o data si ma apuc de strans jucariile de pe aici, si promit ca las curat in urma :D

* narcis, e greu sa nu fii de acord cu mine, pentru eu am intotdeauna dreptate :))))))) cu partea a doua a raspunsului tau sunt complet de acord. uite cum schimbam noi amabilitati.
 
Avatar utilizator
brinco218
Subiect Autor
Mesaje: 23
Membru din: 09 Dec 2016, 12:37
Localitate: Bucuresti S1

Re: Cupra 280 Alba

23 Mar 2017, 19:51

Am terminat de instalat o camera Goluk T2 si am observat ca imi afiseaza faptul ca mai am jumatate de rezervor dupa ce am parcurs 440km. Cum este posibil sa mai am doar 160km pana ii epuizez ? Cumva trebuie resetat acel contoar, eu credeam ca se ajusteaza autmat.
Alta chestie la navigatie nu reusesc sa las activa functia de autozoom a hartii. O activez, dar dupa un timp se deselecteaza singura optiunea. Am citit in carte ca trebui sa am selectat autocentrare (am cartea in romana), dar nu am gasit aceasta functie in meniuri.
Protectia mediului este o obligatie fundamentala.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori