Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

17 Apr 2018, 15:06

acum ca sa sar in 'apararea' lui darian, poate nu merge niciodata cu pasageri in spate si ar fi fost fix inutile. fiecare judeca cum vrea, eu le-am considerat utile mergand mai mereu cu copiii in spate si le-am pus pe ambele 5Furi.
 
mihai.onu94
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mar 2015, 10:39

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

17 Apr 2018, 21:02

BeardmanDaniel scrie:
Ca sa punem un pic paie pe foc :))

"- Rear Side Airbags
Any major lateral impact that would trigger these airbags means considerable deformation of the bodywork and in my opinion it's going to be a totaled car."

Daca au sarit, inseamna ca au ajutat la ceva. E un optional de siguranta. Chiar daca acum nu le ai, un impact lateral care le-ar fi putut declansa produce aceiasi paguba pe masina ca si atunci cand le-ai fi avut. Nu conteaza daca le ai sau nu. Ele sunt acolo sa minimizeze un damage.

Adica nu inteleg comentariul tau, gen care a fost motivul pentru care nu ai ales acel optional.


Fix la asta ma gandeam si eu. Dubioasa gandirea, fara suparare. Nu iei airbag pentru ca daca sare inseamna ca masina e dauna totala... Eu stiam ca airbag-urile au rol de protectie pentru pasageri, nu pt a dovedi ca masina e dauna totala sau nu. Si chiar daca nu ai des pasageri pe bancheta din spate, e deajuns sa fie acolo cineva fix in momentul nepotrivit, sa nu mai zic ca raportat la pretul masinii, costul acelui optional ar fi fost un nimic. Dar hei, macar e full options (fara airbag-uri spate) :|
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

17 Apr 2018, 22:14

Aceasta a fost alegerea mea la acel moment.

Daca imi luam Ford Focus RS 2016, de care am fost interesat la un moment dat, l-as fi echipat cu optiunea de Scaune Scoica Recaro. In acest caz nu mai aveam nici airbaguri laterale fata.

Seat Leon Cupra R MK3 cat si MY2018 Cupra 300 nu mai au airbaguri laterale spate, nici standard nici ca optionale.

Condider ca am epuizat subiectul.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

17 Apr 2018, 22:30

Gamer a inteles foate bine situatia.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
alexs
Mesaje: 88
Membru din: 15 Mai 2016, 17:07

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

18 Apr 2018, 07:49

Si punctul de vedere al lui mihai.onu a fost bun.

ON: Daca tot iti doresti sa fie cat mai unicata, de ce nu incerci sa ii modifici aspectul? (vinyls)
sc_fr
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

18 Apr 2018, 10:51

Masina are 7 airbaguri, doar cel incercuit si fratele lui de pe partea celalalta nu le are am.
Poza demonstrativa :
Imagine

Oricum MY2018 Leon nu le mai are dupa cum am mai spus =). E ultimul comentariu despre airbaguri pe care il mai fac.

Eu nu mi am dorit cand am cumparat-o sa fie unicat, curiozitatea mea a fost starnita de o discutie pe care am purtat-o cu un director Seat PBN, care a spus ca in Romania aceasta combinatie nu mai exista, si crede ca e foarte rara. Acest lucru m-a facut sa ma interesez si eu pe internet.

Pana in prezent 18.04.2018 nu am gasit alta ca a mea.

Nu intentionez sa fac nici o modificare masinii. Imi place asa cum este.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

18 Apr 2018, 15:55

Babaieti... Eu va sfatuiesc sa terminati cu mizeriile astea. Fiecare masina e unica pt proprietarul ei, chit ca e un amarat de ce vreti voi, sau un RR Phantom, unde lista de dotari nici macar nu e standard, fiecare cuparator isi poate pune ce optionale vrea. ORICARE.

Tin sa va reamintesc ca discutam de SEAT, cel mai pricajit fratior din grupul VAG. Cat costa cupra asta a ta unica in lume? 50.000 de euro? Pentru unii astia sunt bani de spart la mare, pentru altii reprezinta toate castigurile dintr-o viata.

Nu trebuie sa ne justifici noua ca e unica si nici nu e nevoie sa te lauzi cu asta. Nu ne intereseaza. Cum nu ne intereseaza ce dotari are si care lipsesc. Si de ce lipsesc cele care lipsesc ca daca nu lipseau era "full spec". Nu ne intereseaza rationamentele tale si chiar nu ne pasa daca are sau nu alarma. Treci peste. NU NE INTERESEAZA. Discutam de un SEAT, nu de vreun McLaren sau Koenigsegg.

In schimb apreciem opinii despre cum se comporta, ce se strica, ce functioneaza si ce nu, ne mai place sa ne uitam la poze, sa discutam cate un aspect tehnic si eventual sa mai radem oleaca.

Sper ca e clar si ca putem trece peste toate jegurile astea cu povesti de la directori si cautari pe net si cat de rara e masina. E un SEAT. Ca o fi unic sau nu, doar pe tine te priveste. Pe noi nu. Pentru ca e DOAR un SEAT. End of story (ca sa folosesc si ceva din limba in care iti place tie sa scrii).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

18 Apr 2018, 18:59

Cosmin scrie:
Babaieti... Eu va sfatuiesc sa terminati cu mizeriile astea. Fiecare masina e unica pt proprietarul ei, chit ca e un amarat de ce vreti voi, sau un RR Phantom, unde lista de dotari nici macar nu e standard, fiecare cuparator isi poate pune ce optionale vrea. ORICARE.

Tin sa va reamintesc ca discutam de SEAT, cel mai pricajit fratior din grupul VAG. Cat costa cupra asta a ta unica in lume? 50.000 de euro? Pentru unii astia sunt bani de spart la mare, pentru altii reprezinta toate castigurile dintr-o viata.

Nu trebuie sa ne justifici noua ca e unica si nici nu e nevoie sa te lauzi cu asta. Nu ne intereseaza. Cum nu ne intereseaza ce dotari are si care lipsesc. Si de ce lipsesc cele care lipsesc ca daca nu lipseau era "full spec". Nu ne intereseaza rationamentele tale si chiar nu ne pasa daca are sau nu alarma. Treci peste. NU NE INTERESEAZA. Discutam de un SEAT, nu de vreun McLaren sau Koenigsegg.

In schimb apreciem opinii despre cum se comporta, ce se strica, ce functioneaza si ce nu, ne mai place sa ne uitam la poze, sa discutam cate un aspect tehnic si eventual sa mai radem oleaca.

Sper ca e clar si ca putem trece peste toate jegurile astea cu povesti de la directori si cautari pe net si cat de rara e masina. E un SEAT. Ca o fi unic sau nu, doar pe tine te priveste. Pe noi nu. Pentru ca e DOAR un SEAT. End of story (ca sa folosesc si ceva din limba in care iti place tie sa scrii).


Cosmin, ai dreptate in faptul ca fiecare isi alege masina asa cum ii place lui. Ai dreptate ca este un Seat nu McLaren sau Koenigsegg.
In final ai dreptate ca aceste discutii nu isi au locul pe site cand ar trebui sa vorbim total despre alte lucruri.

Eu nu as fi postat nimic in plus daca nu ar fi fost comentarii privind semnatura mea si cum mi am echipat eu masina.
Pe de alta parte nu mi se pare normal sa ma jignesti spunand ca afirmatiile mele sunt niste jeguri si sa abordezi tonul asta superior si malitios cu un om care nu a facut nimic sa te indreptateasca pe tine personal sa iei o asemenea atitudine.

Pe mine ma entuziasmeaza Seatul meu de aceea credeam ca asta e formul ClubSeat dar se pare ca am nimerit la McLaren sau de ce nu la Koenigsegg.

Este foarte urat ca intr-o pozitie de forta cum ar fi cea de Administrator sa vorbesti asa cu cineva, pe un ton agresiv si insultator.

Eu am intrat pe acest forum sa intalnesc alti posesori de Cupra, sa vad daca mai sunt altele ca a mea (poate stie cineva) si sa impartasesc pareri despre actualele si viitoarele modele.

Cum am postat semnatura masinii mele, de aici totul a luat-o razna.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 284
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

18 Apr 2018, 19:55

Eu ii dau dreptate lui Cosmin, masina e faina pacat de discutiile astea fara rost .. si loganu' lu' tata e full option, pot sa pun asta in semnatura? :(
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

18 Apr 2018, 20:03

Si cand credeam ca ca s-a terminat totul vad ca o luam de la capăt...

Colegii mei ti-au explicat mai delicat ca masina ta nu e unică și nici nu are toate dotările. Eu ti-am explicat motivele pentru care nu ne interesează dacă e unică sau nu si ti-am detaliat ce anume vrem sa aflăm.

Nu ai inteles nimic din ce am scris, văd. Sau ai inteles total gresit. Nu cred ca are rost sa mai explic odată.

Iti respect parerea si te asigur ca asta va fi ultima mea intervenție cu privire la dotări, opționale si absolut toate elementele care fac o masina unică sau nu.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

18 Apr 2018, 21:30

Nu iau nimic de la capat, am incheiat aceasta disputa. :hi
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

17 Mai 2018, 12:45

La sfarsitul lunii martie 2018 am reusit sa vand setul compus din 4 cauciucuri Continental ContiSportContact 5P 235/35/R19. Cauciucuri de care nu pot sa zic ca am fost nemultumit dar nici ultra multumit asa ca o sa le cataloghez ca fiind doar bune.

Fiind extrem dar extrem de multumit de cum se comporta cauciucurile de iarna Michelin Pilot Alpin PA4 am zis sa incerc ceva nou si am optat pentru Michelin Pilot Sport 4S. Foarte fericit de achizitie mi au venit DOT 1518.

Imagine
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

21 Mai 2018, 18:33

Astazi am montat noile anvelope. Momentan in primii 250 km o sa adopt un stil de mers mai batranesc.

Imagine
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Marius-BIM
Mesaje: 25
Membru din: 22 Apr 2018, 12:20
Localitate: Ulm/Germany

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

22 Mai 2018, 10:50

Superba masina !
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

22 Mai 2018, 20:54

Marius-BIM scrie:
Superba masina !


Merci, merci :sunny:
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori