Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

09 Feb 2018, 19:26

Se pot desface si lua in casa seara. :lol: Mereu mi-au placut cum arata valvele ascunse, chiar daca unii vulcanizatori spun ca rotile sunt mai dificil de echilibrat cu ele.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

29 Mar 2018, 15:13

Finally a venit, frumoasa primavara.

O scurta comparatie Cupra 290 2016 (Noiembrie) vs Cupra 300 actuala 2017/2018/.

Imagine Imagine


Imagine Imagine


8)
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
VladBV
Mesaje: 18
Membru din: 03 Dec 2014, 16:12
Localitate: Brasov/Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

29 Mar 2018, 18:04

....2018, prea mult ruj pe bot.
Seat Leon FR 1.8 DSG7 5F 2014
Ex: Seat Leon FR 2.0 TDI 1P 2011
EX: Seat Leon 1.9 TDI 1P 2006
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 13:06

Iti urez si eu multe felicitari pentru masina, culoarea intradevar o face sa iasa in evidenta de la mare distanta.

Sgt. Darian scrie:
Pana acum am urmarit piata destul de intens oare este posibil sa fie singura produsa de SEAT in configuratia asta? Eu nu am mai gasit pana in ziua de azi un 5F Cupra 290 5usi Alor Blue cu Orange PP si Scaune Scoica + toate toate optionalele :toothy7:

Ehh, ar fi frumos sa fie asa, dar lumea e mare si oricum doar o mica parte din masini sunt la vanzare sau cu poze pe internet. Majoritatea raman 'cunoscute' doar in cercuri restranse.
De exemplu, a fost de vanzare in Madrid una care pare la fel:
http://luxemotor.es/vehiculo/seat-leon- ... cupra-1039
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 14:35

nice find! arata chiar identice masinile, acum va trebui Darian sa stearga semnatura :)
* apropo, masina e intr-adevar dotata pana in dinti cu optiunile disponibile la vremea respectiva. dar tehnic nu era corect 'toate optionalele' pentru ca se putea bifa in configuratorul dealerului pachetul de iarna impreuna cu scaunele scoica. stiu asta pentru ca si aici era la fel, pe online nu se putea face dar cand am dat comanda mi-a zis dealerul ca se poate rezolva daca vreau neaparat spalatoare faruri (scaunele scoica fiind deja incalzite). nu stiu de chestii mici gen 'detector oboseala si centuri spate' daca au fost bifate, etc :)
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 15:04

Acum fiecare poate sa spuna de masina lui ca e unica in felul ei. Cum si fiecare brand de produse cosmetice sustine ca e no.1 in tara x.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 16:18

Eu unul nu vad ''locul 1'' pt nici o masina de pe planeta asta, ca tot zicea si ClotzA pe topicul lui ca se multumeste cu ''locul 2'' pt ca ales FR.
''Unicat'' da, exista, dar no1, NU...parerea mea :)

 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 17:58

@ClotzA Salut multumuesc, frumos :cheers !

Uite personal de masina aceea chiar nu stiam, iti multumesc ca mi ai aratat-o. Chiar ma bucur.

http://luxemotor.es/vehiculo/seat-leon- ... cupra-1039

Masina din link-ul respectiv doar obaservand din poze nu dispune de : Seat Sound System, Adaptive Cruise Control cu Front Assist with city emergency braking. (pe 290 ACC venea la pachet cu Front Assist)
Din poze + descrierea vehiculului acesta tind sa zic ca nu are Camera Marsalier. :)

@gamer Momentan : )) nu o sa tai cand o sa gasesc una identica iti promit :). Crezi ca eu nu am incercat sa pun Pachetul de iarna, nu s-a putut. Nu te contrazic ca la tine s-a putut, dar la mine raspunsul a fost Nu.
nu stiu de chestii mici gen 'detector oboseala si centuri spate' daca au fost bifate, etc :) . Are o sa revin cu poza

Nu am spus niciodata ca masina mea este no.1 am zis doar ca nu am gasit alta identica, urmarind piata cu ardoare!
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 18:18

Am scris link-ul gresit de la masina pe care mi a trimis-o ClotzA - http://luxemotor.es/vehiculo/seat-leon- ... cupra-1039

Nu am mai apucat sa dau edit, am mai observat ca masina din link are softul de interfata Media System Plus/Navi/Navi Plus MY2016, eu am primit pe masina softul MY2017, care este identic cu ce se gaseste pe Media System Plus/Navi/Navi Plus de 8inch, practic este ce se gaseste pe Cupra 300 in prezent.
Imagine
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 21:40

Sgt. Darian scrie:
practic este ce se gaseste pe Cupra 300 in prezent.

De la versiunea MY2018 au aparut diverse schimbari in mai multe interfete ale navigatiei, fata de MY2017.

Nu tin minte sa fi vazut lista cu optiunile masinii, de aia intreb. Airbaguri laterale spate ai pus ? Pachet depozitare ? Cotiera spate ? Alarma volumetrica ? Navi e simplu sau Plus? Mapcare? DAB ? Pachet Siguranta (senzori centuri spate si detector oboseala)?
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 23:00

gamer555 scrie:
Sgt. Darian scrie:
practic este ce se gaseste pe Cupra 300 in prezent.

De la versiunea MY2018 au aparut diverse schimbari in mai multe interfete ale navigatiei, fata de MY2017.

Nu tin minte sa fi vazut lista cu optiunile masinii, de aia intreb. Airbaguri laterale spate ai pus ? Pachet depozitare ? Cotiera spate ? Alarma volumetrica ? Navi e simplu sau Plus? Mapcare? DAB ? Pachet Siguranta (senzori centuri spate si detector oboseala)?


Interesant mersi de info chiar nu stiam. M-ai facut curious cum arata acum : )).
Cotiera spate era in dotarea masinii de fabrica, Pachet depozitare nu era nicio optiune sa o pot cumpara cu aceasta denumire probabil era tot in dotarea masinii de fabrica.
Bun point, scriu mai jos toate optiunile intr-un alt comentariu. Poate ma ajuti sa le punem in primul post al topicului please :mrgreen:!

Deci masina este full spec fara : - airbaguri laterale spate : Nu le am pus pe masina pentru ca daca se ajunge la explodarea aibagurilor chiar daca e lateral spate, volan, pasager dreapta bord, etc. Masina nu mai e, nu mai e. Doamne fereste!
- fara alamara de fabrica : De ce nu am pus alarma de fabrica?! Pentru ca pe masina cealalta (Vw Passat B7) am alarma de fabrica cum a fost si asta ca optiune si nu e deloc eficienta. Nu reactioneaza la soc, ci are doar senzori in habitaclu si nivelul sonor al alarmei e foarte scazut/slab.
Am montat o alarma custom mult mai performanta, imediat dupa achizitia masinii.
Dar principalul, principalul aspect pentru care nu am optat sa pun alarma de fabrica este faptul ca imi schimba panoul de comanda al trapei cu un model care mi-e personal nu imi place cum arata.
Las poze mai jos. Primele 2 poze cu alarma de fabrica, ultimele 2 poze fara alarma de fabrica cum am eu.


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Ultima oară modificat 12 Apr 2018, 23:07 de către Sgt. Darian, modificat de 2 ori în total.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 594
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 23:19

N-are spalatoare leduri si faruri de ceata ... :(
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

12 Apr 2018, 23:29

.VZL. scrie:
N-are spalatoare leduri si faruri de ceata ... :(


Ma documentansem foarte, foarte mult inainte sa cumpar masina. Scaunele scoica incalzite faceau sa nu mai poti adauga pachetul de iarna unde erau si spalatoarele de faruri.
Am intrebat, rugat, cerut daca se poate cu ele raspunsul a fost Negativ.

Farurile de ceata le a primit facelift-ul Cupra 300. Odata cu aparitia Cuprei 5F R s-a facut ditch la ele in favoarea back to old formula :).
Un quick search TTRS 2018, R8 2018, Aventador 2018, Huracan 2018, Nu au spalatoare faruri respectiv faruri de ceata.

Nu duc lipsa chiar imi place exact asa cum este. Personal eu conder mai frumoasa bara fata decat la facelift dar mentionez este doar o parere personala. Parerile sunt impartite, unora le place cum e la 280/290/R altora cum e la 300. Nu putem fi toti la fel <3 !
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

13 Apr 2018, 00:03

O sa editez postul si o sa pun lista. Foarte bine dotata, corect, dar practic nu poti spune ca ai toate optiunile disponibile la vremea respectiva, am gasit impreuna 3 care lipsesc :)
De ex alarma si airbaguri spate am avut si pe fostul FR si am si pe Cupra, mi se par f utile. Pachet iarna se poate cu bucket seats, din 16 gasite de mine pe mobile in trecut doar 2 aveau -ma refer la 280 290. Oricum e waste 400 euro doar pt spalatoare care murdaresc masina :)
Oricum, asta nu face masina mai putin spectaculoasa decat e, eu zic sa te bucuri de ea si nu sa ii cauti frati surori gemene. Oricum la optionale mereu la fiecare nou MY apar altele si tot timpul va fi o alta masina cu chestii in plus pe ea ( vezi ACC gen 2 care s-a pus pe facelift, navi 8, kessy, wireless charging, beats audio si altele)
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

14 Apr 2018, 11:44

Multumesc de edit :thumbleft:.

Practic cu dotarile iti dau dreptate si nu iti dau : )).

Tot ce lipseste am scris m-ai sus sunt niste airbaguri laterale spate dupa cum am spus. Orice airbag mi ar plezni mi-e pe masina, consider ca masina este o dauna care nu m-ar mai interesa.
Iar optiunea alarmei imi aducea un panou al trapei total inestetic comparativ cu cel daca nu luai alarma :D. My opinion don't judge <3.

Bucket Seats nu se putea spec-ui cu Pachet iarna sa am si diuze stropitor faruri la PBN. Ma repet : Am intrebat, rugat, cerut daca se poate cu ele raspunsul a fost Negativ.
Nu neg ca nu se putea, dealerul din Belgia de unde ai achizitionat-o eu personal te cred ca se putea, in Romania la PBN am primit Negativ. Si sincer acum dupa ce ai scris ca trebuia sa platesc 400 de euro daca se putea nu as fi dat atat : )). Ca da pachetul de iarna era 400 si ceva de euro.

Eu personal asa o cosider cum am scris in semnatura xD. Faptul ca, ii caut sora/fratele e o placere vinovata de a mea, o curiozitate :). Stii cum e vorba aia omul uneori moare de curiozitate.

Pana in prezent nu am gasit nici un 290 nici macar un 280!!!, sa aiba Alor Blue, Orange Performance Pack, Bucket Seats si toate optionalele. Daca voi gasi semnatura va disparea :D. Momentan eu tind sa cred ca este singura din lume.

Prezint un consum Cupra 290, absolut toti kilometrii de la plin pana la rezerva facuti doar in Bucuresti :

Stilul de mers a fost unul normal, conducand atat dimineata in aglomeriatie, dupamiaza, la pranz sau seara cand e liber.

Si o poza cu faptul ca nu am Rovinieta, rovinieta trecuta expirandu-mi in Februarie 2018.
Imagine
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori