Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

27 Mai 2018, 10:41

Superba masina cu una dintre cele mai bune cauciucuri posibile pe ea.
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

01 Iun 2018, 22:34

Am un FR de 5 ani si am mers 90% in B cu jante de 17" vara si 16" iarna. Desi sunt atent, am luat destule gropi - in special primavara cand sunt ascunse de balti - peste care ma indoiesc tare ca treceam cu jante mai mari si ramaneau intregi. Cum te descurci cu acele jante de 19" in B?

Am citit ratiunea pt care ai ales masina. Sunt in acord cu logica ta dar ti-a scapat ceva: brand-ul influenteaza atat devalorizarea cat si nivelul suportului in serviceuri non-dealer. E un subiect ce poate sa nu conteze daca tii masina 8+ ani si faci tot serviceul la dealer dar altfel conteaza tare.

Ma uit in ultima vreme indelung la CUPRA 300 vs GTI TCR 2019 vs GTI (standard). Eu cu siguranta tin orice masina minim 6-8 ani iar o masina de nivelul celor 3 as vrea sa tin minim 10 ani asa ca e important cat ma costa reparatiile cand imbatraneste. Nu-mi place la niciuna ca au ENORM de multe electronice pt care poti plati cu lacrimi cand iese din garantie. Un far LED e ~1000 EUR asa ca nici nu vreau sa stiu cat e LCD-ul mare pt panou de bord care sigur o sa aiba pixeli morti dupa 6 ani, amortizoarele DCC, zecile de senzori, orice reparatie la DSG, inlocuirea airbag-urilor dupa 10 ani, etc. etc. etc. etc. etc. Am o mica speranta de la GTI-ul TCR ca va veni cu cutie manuala, jante de 18" si amortizoare normale. Sunt f. ingrijorat de costurile cu mentenanta dupa ce trece de 5-6 ani.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 13:32

@Andrei Fr :hello2: Multumesc :thumbright: !

@dan.nistor Salutare. Cu jantele astea de 19" cel mai greu e la parcat / cu masina ca asta nu poti sa urci boduri decat alea mici. Legat de gropi trebuie mare, mare grija.

"Am citit ratiunea pt care ai ales masina. Sunt in acord cu logica ta dar ti-a scapat ceva: brand-ul influenteaza atat devalorizarea cat si nivelul suportului in serviceuri non-dealer. E un subiect ce poate sa nu conteze daca tii masina 8+ ani si faci tot serviceul la dealer dar altfel conteaza tare."

Golf-ul R full cu tot cu reducere era mai scump cu 8000 euro.
Focusul RS full cu tot cu reducerea de 0% cu care toti dealerii Ford te servesc era mai scump cu 9000+ de euro.
Passat B8 Sedan BiTDI full cu tot cu reducere era mai scump cu 13.000 euro.

Tot ce vorbesc mai sus sunt preturi iulie 2016.

Ratiunea mea cand am luat aceasta masina fost urmatoarea : Sa iau ceva cu toate optionalele, o masina care sa imi placa mie personal fara a ma lasa influentat de numele brandului. M-am dus am vazut cu ochii mei am ales ce mi a placut cel mai mult. (pretul nu a fost un criteriu)

Despre devalorizare, diferentele de pret sunt mai sus, nu cred ca se mai pune problema in cazul meu, cat despre service-uri non-dealer eu doar la dealer ma duc pt revizii etc.
Si un mare noroc pe care il am cu masina asta este faptul ca este unicat in lume, un pasionat de asa ceva va stii si va aprecia :).

Despre mentenanta pe parcursul anilor nu vorbesc ca nu sunt in masura. Eu as alege DSG pe acest motor cat despre cele trei modele CUPRA 300 vs GTI TCR 2019 vs GTI (standard) as merge pe Cupra 300 fara discutii.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 14:06

Si deci ai scapat pana acum de a strica vreo janta a.i. sa trebuiasca sa o inlocuiesti? In cati km?
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 14:49

Unicat in lume...,hmmmm...,tu vorbesti serios???!!!
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 14:57

dan.nistor scrie:
Si deci ai scapat pana acum de a strica vreo janta a.i. sa trebuiasca sa o inlocuiesti? In cati km?


Da, am scapat. Cu exceptia unor zgarieturi minore jentile sunt impecabile.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 15:03

Mylux scrie:
Unicat in lume...,hmmmm...,tu vorbesti serios???!!!

Da, unicat in lume in optionalele respective Cupra 290, 5 usi, DSG, Alor Blue, Orange Performance Package, Bucket Seats, Trapa si restul optionalelor.

Daca mai stii vreuna vino cu informatii atfel vorbim aiurea.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 15:19

Mylux scrie:
Unicat in lume...,hmmmm...,tu vorbesti serios???!!!

Fiecare masina e unica...in felul ei ;). Seria de sasiu e si aia unica, nu?!
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 15:26

Cine ti-a dat tie acest titlu...de masina unicat in lume(am trait sa o aud si pe asta) ?
Poate ai ceva hartii care atesta acest lucru si vrei sa ni le arati si noua,sa te credem pe cuvant...

#scuze boss dar nu m-am putut abtine...
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 15:36

S-a mai discutat despre treaba asta cateva posturi mai inapoi. Colegul a argumentat de ce are impresia ca e unica in lume ;). Din punctul meu de vedere fiecare masina e unica. Si leonul tau, Mylux, era/este unic.
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 15:47

Acum am vazut...,doar ca una este sa ai tu impresia ca este “ unicat in lume “ si alta este realitatea... ,atata timp cat nu poti dovedi acest lucru 100 %
Este ca si cum ai fi inscris in cartea recordurilor fara sa poti dovedi insa acest lucru...
Hai sa o lasam asa...,si dupa cum zicea si Roger fiecare masina sau serie de sasiu este unica in felul ei... :lol:
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

03 Iun 2018, 17:07

Relitatea este urmatoarea, cu totii avem internet, daca doresti sa demonstrezi ca mai este una eu chiar te rog sa arati. Pana una alta eu nu am gasit una identica motiv pentru care tind sa consider ca este unica in aceasta configuratie in lume. Foarte scurt si la obiect de inteles.

Nu ai gasit una si te apuci sa imi explici tu mie cum este defapt masina mea.
Bun nu esti de acord cu ce scriu eu aici vino cu dovezi nu cu vorbe si vorbe si iar vorbe.
Frecam un subiect asa de pomana...
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Necarbogazos
Mesaje: 49
Membru din: 15 Mai 2015, 16:58

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

09 Iun 2018, 01:01

Salut.
La prima cautare uite ce-a iesit, e la fel de unica ca a ta.
http://www.mak-boerse.de/fahrzeug/seat- ... 0b4a5635#/
Consider ca nu ai atat de multe chestii de customizat la masina asta atunci cand o comanzi, sansele ca altcineva sa comande ce ai comandat tu sunt foarte mari, oricine putea sa-si aleaga ce-ai ales tu, nu ai o editie limitata la care doar tu ai avut acces.
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

09 Iun 2018, 11:56

Salut. Link referitor : http://www.mak-boerse.de/fahrzeug/seat- ... 0b4a5635#/
Stiu masina de pe acel site am gasit-o si eu de mult acum cel putin 1 an jumate. Masina care este in link-ul de mai sus nu are in primul rand : Trapa, Senzori Parcare Fata, Adaptive Cruise Control (ACC), Front Assist with city emergency braking, Camera Marsalier. Asta e doar ce se poate observa de la exterior ca la interior nu au pus poze.

"La prima cautare uite ce-a iesit, e la fel de unica ca a ta."
- Eu nu neg ca nu am gasit o Cupra 290 cu Alor Blue si Orange Performance Package la exterior. Eu spun doar ca una cu toate optinoalele nu am gasit, urmaresc piata aproape in fiecare zi, pana in ziua de azi nu am gasit alta care sa fie macar ca a mea sau ca a mea + alarma , airbaguri laterale spate.
Conform ce am scris mai spus tind sa cred ca este unicat in lume.

"Consider ca nu ai atat de multe chestii de customizat la masina asta atunci cand o comanzi, sansele ca altcineva sa comande ce ai comandat tu sunt foarte mari, oricine putea sa-si aleaga ce-ai ales tu, nu ai o editie limitata la care doar tu ai avut acces."

- Sunt absolut perfect de acord cu tine masina se putea configura cumpara de oricine o dorea, faza este ca masina a fost foarte putin timp la vanzare in Romania a stat doar 4-5 luni in configurator, in restul lumii exemplu : Tarile din Europa de Vest a fost 9-10 luni. Sansa ca sa fie unicat in lume e oarecum mica, dar in orice caz chit ca gasesc una pe viitor aceasta configuratie pe care eu o am este foarte foarte rara.

Eu consider ca masina a avut destul de multe optionale si chestii de customizat dar sunt absolut perfect de acord cu tine ca absolut oricine isi dorea modelul respectiv in aceasta configuratie avea posibilitatea de al achizitiona cum de altfel am facut-o eu.
Dar! Masina a fost foarte putin timp la vanzare in Romania a stat doar 4-5-6 luni la vanzare, in restul lumii exemplu : Tarile din Europa de Vest a fost 8-9-10 luni. Sansa ca sa fie unicat in lume e oarecum mica, dar in orice caz chit ca gasesc una pe viitor aceasta configuratie pe care eu o am este foarte foarte rara, extrem de rara.

Masina pe care mi a trimis-o @ClotzA si anume link mai jos era mai aproape de a mea decat aceasta : )).

http://luxemotor.es/vehiculo/seat-leon- ... cupra-1039 Fara : Seat Sound System, Adaptive Cruise Control (ACC), Front Assist with city emergency braking, Camera Marsalier si Software Sistem Navgiatie MY2016. (asta observand doar din poze)
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Subiect Autor
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon Cupra 290 DSG

09 Iun 2018, 12:10

- Sunt absolut perfect de acord cu tine masina se putea configura cumpara de oricine o dorea, faza este ca masina a fost foarte putin timp la vanzare in Romania a stat doar 4-5 luni in configurator, in restul lumii exemplu : Tarile din Europa de Vest a fost 9-10 luni. Sansa ca sa fie unicat in lume e oarecum mica, dar in orice caz chit ca gasesc una pe viitor aceasta configuratie pe care eu o am este foarte foarte rara.

Partea asta o reformulasem mai jos dar uitasem sa o sterg.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori