Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: Leon Cupra 290

27 Iul 2016, 10:47

Si eu sunt fan manuala insa la Cupra...nu as merge pe manuala, in rest e exact cum ai zis...preferinta.
DSG ul in schimb e infinit mai rapid decat manuala in orice situatie si orice mod, faci kick down si gata :)
S-o stapanesti sanatos !
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
Avatar utilizator
andrei.gabriel
Mesaje: 62
Membru din: 12 Apr 2016, 12:39
Localitate: Iasi

Re: Leon Cupra 290

28 Iul 2016, 15:09

Super masina!
Sa o folosesti cu placere.
Cred ca tu erai azi prin Iasi. :)
Imagine
Ibiza 6J ST 2010
 
Avatar utilizator
Radu Alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 26 Iul 2016, 10:52

Re: Leon Cupra 290

21 Dec 2019, 22:55

După mult timp şi ceva experiență la volanul maşinii revin cu câteva update-uri şi ceva întrebări:
Ca şi probleme am schimbat pompa secundară de răcire (in garanție) pentru un O-ring de 2 lei si cam atât. Maşina e exact ce imi doream şi (cu mici abțineri în urban) nu regret alegerea pentru cutie manuală. La 30,000 km am schimbat cauciucurile standard Conti cu unele Michelin 4S (revin cu comentarii). Încercând s-o protejez am foliat maşina profesional cu folie de protectie, am comandat huse dedicate de la Albert Design, am făcut revizia la fiecare 10,000 de km şi cam tot ce se putea face pentru a o menține in formă maximă. Deşi am un gând de a o vinde în aşteptarea viitorului Cupra Leon, sunt în dubii dacă merită. Voi ce ziceți?
Seat Leon 5F Cupra 290 M 5d
Imagine
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Leon Cupra 290

22 Dec 2019, 22:36

Ma bucur ca esti incantat de masina.
Ca si parere, eu nu as schimba-o pe noul Leon Cupra. Numai cand ma gandesc ca nu vor mai fi butoane fizice, ci doar pe touch si deja as zice pas.
Acum depinde de tine.
Referitor la infolierea masinii..cat a costat?
Banuiesc ca ai pus folie transparenta.
 
Avatar utilizator
Radu Alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 26 Iul 2016, 10:52

Re: Leon Cupra 290

22 Dec 2019, 22:42

Da, folie transparentă. A ajuns undeva la 3000 de lei dar a meritat toți banii (fără griji la spălătorie, pietre în capotă, portiere prin parcări, coroziune, UV, etc.). Aştept să văd exact ce presupune noul Leon Cupra, dacă va copia linia noului golf atunci o prefer pe actuala.
Seat Leon 5F Cupra 290 M 5d
Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon Cupra 290

26 Dec 2019, 00:28

Folia nu trebuia pusa de noua? Intreb pt ca si eu ma gandeam la protectie ceramica, dar am zis ca nu e masina de show si am sarit peste. Dar pe capota am o gramada de puncte de la pietricele...
 
Avatar utilizator
Radu Alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 26 Iul 2016, 10:52

Re: Leon Cupra 290

26 Dec 2019, 02:51

Eu am pus folia de când era maşina noua. Poți să o pui oricând. Mai nou am vazut unii ce fac tratament si apoi o foliază.
Seat Leon 5F Cupra 290 M 5d
Imagine

 
Avatar utilizator
ggo89
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: Leon Cupra 290

07 Ian 2020, 08:52

Radu Alexandru scrie:
După mult timp şi ceva experiență la volanul maşinii revin cu câteva update-uri şi ceva întrebări:
Ca şi probleme am schimbat pompa secundară de răcire (in garanție) pentru un O-ring de 2 lei si cam atât. Maşina e exact ce imi doream şi (cu mici abțineri în urban) nu regret alegerea pentru cutie manuală. La 30,000 km am schimbat cauciucurile standard Conti cu unele Michelin 4S (revin cu comentarii). Încercând s-o protejez am foliat maşina profesional cu folie de protectie, am comandat huse dedicate de la Albert Design, am făcut revizia la fiecare 10,000 de km şi cam tot ce se putea face pentru a o menține in formă maximă. Deşi am un gând de a o vinde în aşteptarea viitorului Cupra Leon, sunt în dubii dacă merită. Voi ce ziceți?


Printre motivele pentru care NU voi schimba Cupra mea (tot 290, tot manuala), enumar:
- sunt adeptul cutiilor manuale, imi place implicarea si se speculeaza ca nu va exista o varianta manuala pe urmatorul cupra.
- noile reglementari privind eficientizarea propulsoarelor ce vin impreuna cel putin cu hibridizarea sistemului de climatizare. Un mecanism in plus, o baterie in plus, un motiv in plus de ingrijorare fata de fiabilitate.
- noile reglementari privind noxele si acustica masinilor sport. Filtru de particule, performante usor in declin, sunet redus.
- faptul ca va fi o masina cu multe componente complet noi ce inseamna ca va fi o masina predispusa la diverse "boli ale copilariei".

Practic singurul motiv pentru care sunt atras de noul Leon / Cupra este faptul ca din primul teaser si din randari, are un design superb - . Mai multe vedem in 28 ianuarie.

Ultima oară modificat 07 Ian 2020, 08:55 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: YT embedded. Pe viitor, te rog foloste informatiile de inserare clip de aici http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=117&t=21520 . Ne scutesti de o munca inutila. Multumim!
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17
 
Avatar utilizator
Radu Alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 26 Iul 2016, 10:52

Re: Leon Cupra 290

07 Ian 2020, 10:44

Mulțam fain. Argumentele au o logica imbatabila si, desi le aveam, parca puse la un loc si de altcineva mă conving sa ma razgandesc pe moment.
Seat Leon 5F Cupra 290 M 5d
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator