Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cganghel
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 13 Ian 2016, 12:12
Localitate: Constanta

Seat Leon FR - Rosu de la Mare

20 Feb 2016, 12:56

Salutare tuturor!
Experienta mea alaturi de Seat a inceput in 2003, atunci cand am cumparat un Toledo, masina care si acum mi se pare foarte reusita si, in acelasi timp, super "corecta".
Dar, cum timpul isi cere drepturile, am schimbat un pic "registrul" (de, daca nu am fost in stare sa imi iau un Exeo...) si am trecut la Leon . Pana acum, adica de vreo 6000 Km, pot spune ca sunt extrem de multumit de alegerea facuta. Chiar daca nu am ratat minunatul bloc optic spate fisurat....
Iata cam despre ce este vorba: Seat Leon FR 1.4 TSI ACT 150CP St&St DSG7, rosu emocion. In plus, am adaugat
- Adaptive Cruise Control cu Front Assist
- Faruri full LED
- Media System Plus cu SEAT Sound Sytem
- Pachet asistenta sofer
- Pachet iarna
- Sistem optic de parcare
- Sunroof panoramic
- Volan cu padele
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Toate cele bune, va urez multi Km fara probleme!
 
Tyrone
Getaway driver
Mesaje: 231
Membru din: 03 Aug 2013, 15:37
Localitate: Belgium

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

20 Feb 2016, 13:28

Welcome :hi
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

20 Feb 2016, 14:21

Bine ai venit! :)
Frumoasa si foarte bine echipata, cu un motor foarte placut utilizabil :)
Legat de acele blocuri optice, oare mai este cineva la care nu s-au fisurat? (Eu inca nu m-am uitat atent dar astazi o sa-l fac )
La mai multi km fericiti!!!
Interesant ca foarte multi ati trecut de pe masini cu portbagaj de marime normala( scuze dar mie tot ce este sub 500 mi se pare mic si nepractic) la leon scurt cu 5 usi si 300 si ceva litri portbagaj, nu va lipseste cel vechi? Mie de exemplu imi lipseste "barlogul" Octaviei desi am combi momentan... Probabil stilul meu de viata o cere si eu sunt mai ciudat :)
Numai bine :)
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
adriank
Mesaje: 107
Membru din: 28 Iun 2015, 13:27

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

20 Feb 2016, 15:16

Sal Andrei, ale mele sunt inca intacte, dupa aproape 7 luni. Oare pentru cat timp? :D
 
Avatar utilizator
Artanis
Mesaje: 238
Membru din: 19 Oct 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

20 Feb 2016, 20:20

O masina frumoasa si bine echipata. Felicitari!
LEON ST 1.4 ACT
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

20 Feb 2016, 21:41

adriank scrie:
Sal Andrei, ale mele sunt inca intacte, dupa aproape 7 luni. Oare pentru cat timp? :D

Astazi m-am uitat si eu. Si ale mele inca. Dar cum spui...pana cand?
Scuze de offtopic initiatorului acestui topic :)
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
adriank
Mesaje: 107
Membru din: 28 Iun 2015, 13:27

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

20 Feb 2016, 21:56

avand in vedere numarul mare de 5F-uri cu asemenea probleme, este firesc sa ma intreb cand o sa le vad si eu crapate :P

 
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

21 Feb 2016, 13:17

Bine ai venit frumoasa mașina , la câți mai mulți kilometri fara probleme , 
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
Avatar utilizator
cganghel
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 13 Ian 2016, 12:12
Localitate: Constanta

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

23 Feb 2016, 10:16

Multumesc pt primirea calduroasa!
Este adevarat ca si mie mi s-a parut mare diferenta dintre cei 500l de "pestera" de pe Toledo si portbagajul lui Leon, dar hai sa fim realisti: de cate ori avem nevoie de toti litrii aia? La mine problema e alta: sunt adeptul sedanului din motive de confort (zgomot mai scazut de la puntea spate, izolare termica a habitaclului, etc). Dar, cum spuneam, daca am ratat varianta Exeo, nu prea am mai gasit alt sedan care sa ma atraga. Am o retinere (subiectiva, recunosc) fata de masinile din Hexagon, "uniforma" Passat nu ma atrage, iar japonezele... ei, aici am stat un pic in cumpana, dar dupa ce am facut cateva drumuri pe la dealeri am hotarat sa raman la masinile europene. Si decat sa dau un sac de bani pe un A3 sedan ("doar" 10k in plus fata de Leon, la aceeasi echipare)...
Poate ne face Seat o surpriza dupa 2020... :D
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

23 Feb 2016, 12:26

Da...ai dreptate legat de diferenta si unele atuuri ale masinilor sedan clasice...si eu am fost adeptul lor, desi un pic m-am convertit si sunt in continuare adeptul celor cu 5 usi si portbagaj urias cum ar fi Toledo/Rapid sau de ce nu cel mai reprezentativ: Skoda Octavia. Pana nu demult detestam masinile combi...insa de cand au aparut aceste combiuri mai sportive de felul lor m-am resemnat un pic. Daca pun mana pe inima si acum as lua ceva de genul Octavia(asa am si vrut) dar mi-a luat un pic mintile acest leon care intr-acevar arata superbine chiar si cu caroseria combi(plus money money money :) ). Legat de zgomote interior, nici un tip de caroserie nu este mai rigida ca si cele sedne clasice...nici nu are rost sa scriu...doar ca sedanurile clasice au un minus mare: orificiul de incarcare foarte limitativ... eu conduc destul de mult extraurban cu diferite tipuri de bagaje, nu de putine ori am dus dulapuri mai mici, flori...masina de spalat, frigider, centrala termica... televizor tip vechi mare... etc. si toate au incaput lejer in Octavia sa in actuala...acestea nu incapeau sau incapeau cu greu intr-un sedan...Sedanul este in schimb elegant :) cu cele mai putine torsiuni in caroserie, deci plasticele rezista mai bine in interior... ceva pentru ceva :)
A3 dupa mine isi are rostul numai ca si masina a doua intr-o familie cu buget bogat pe langa un A6 sau A4 Allround diesel mare... ca prima si singura masina luat de nou, mi se pare o aruncare de bani , chiar daca este un Golf/Leon mai calitativ facut..
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

23 Feb 2016, 13:38

Salut. Am vazut ca la tine conectorii USB si AUX sunt in consola centrala. Ai cumva Full Link ? Daca da, cum ti se pare pe partea de functionalitate (adica merita sau nu banii :P) ?
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

23 Feb 2016, 14:07

Sa o folosesti cu placere. Daca vrei sa vinzi volanul, da-mi un mesaj. :D
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

23 Feb 2016, 21:25

Ovi. am eu full link si sincer nu este cine știe ce plus ca multe aplicații compatibile full link funcționează doar cand mașina este staționată .... Plus ca aplicația seat la mine chiar nu funcționează , daca era si in România android auto își merita bani , asta este doar opinia mea ....
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Seat Leon FR - Rosu de la Mare

26 Apr 2016, 23:41

Felicitari pentru masinuta!Este superba! :D

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori