Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
StefanSC
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 19 Dec 2015, 09:18

Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

19 Dec 2015, 09:27

Dat fiind ca am citit cap-coada jurnalele de bord ale celorlalti cat mi-am asteptat masina si dat fiind ca motorizarea aleasa e destul de rara, voi adauga aici jurnalul de bord pentru TurboTomata mea, in speranta ca va fi de folos altor oameni interesati de acest model.

Nota: jurnalul exista si pe vw forum si va, ca si posturi din partea mea, identic.

Deci, here we go:

Asta vara pe la inceputul lui Iulie, dintr-o serie de circumstante, am ramas fara masina mea, o Skoda Octavia Tour 1.9AXR, pe care o aveam de noua, de 7 ani si ~115000 km.

Ca atare, m-am apucat de cautat inlocuitor...
Lista de cerinta era simpla: masina din clasa compacta, motor pe benzina, 0-100 sub 9 secunde, pret in jur de 20000 de euro.

Dupa doua saptamani de plimbare prin reprezentantele majoritatii dealer-ilor, eram chitit pe Ford Focus, cand, la sugestia unui amic, am facut un test drive si cu Leon FR (initial evitasem Seat datorita interioarelor foarte slabe pe care le stiam din generatiile anterioare si datorita imaginii de "masina luata de parinti copiilor la 18 ani").

Dupa test-drive am fost foarte impresionat de masina si, dupa ce am evaluat plusurile si minusurile Ford-ului vs Leon, am ales Leon-ul.

Dupa o asteptare cam lunga, pe data de 30 Septembrie am intrat in posesia acestuia.

Configuratia:
Leon FR 1.8TSI 180CP/250Nm.

Dotari (peste dotarile de serie ale echiparii FR):
- Pachetul de iarna
- Pachetul confort
- Media System Plus
- Cotiera spate
- Pachetul de iluminare LED interior
- Farurile LED.

In rest, am facut ~1000km, majoritatea pe un drum Bucuresti-Transalpina - Transfagarasan - Bucuresti si sunt incantat de masina.

Update de 2400 km:

- Consumul mediu pe ultimii 2400 de km: 8.2%.
- Prima zgarietura serioasa, pe haion, de la un catel binevoitor ce a vrut sa prinda o pisica refugiata pe plafonul meu. Cu ocazia aceasta dedic multe urari de bine iubitorilor de animale ce nu pricep ca dragostea de necuvantatoare inseamna mai mult de a ii duce o punga cu mancare dimineata.
- Primul greieras, in torpedou.

Am trecut pe anvelope de iarna Conti TS850 (si jante de otel de 16). Nu ii mai fac poze pana la primavara ca urat arata cu jantele de otel. Ca schimbari notabile ca urmare a trecerii: au disparut o gramada de gropi din asfalt, masina a devenit mai silentioasa ( :dry: ) dar si-a pierdut din caracterul de "sta lipita pe sosea no matter what".

Apropo... grele mai sunt rotile alea pe 17" :D.

Si in final, mi s-a facut dor de Skoda cu al ei portbagaj imens. Dar doar cat am mers cu rotile de vara in portbagaj :P.

TurboTomata ramane o masina spre care ma indrept cu bucurie in fiecare dimineata.

Update de 4000km:
Consumul e undeva la 8.5%.

Cum s-a lasat vremea rece, am ajuns sa apreciez scaunele incalzite si faptul ca se incalzeste motorul mult mai repede dimineata fata de fostul 1.9TDI. Nu imi mai iau masina fara scaune incalzite.

Si vorbind de fosta Octavia, am mers cu ea zilele trecute. Wow ce diferenta e...
In Leon simti ca stai in masina in timp ce la Octavie ai impresia ca stai pe masina.
Toate comenzile Leonului sunt 'snappy' si raspund imediat in timp ce Octavia cere un timp de gandire inainte sa schimbe directia sau sa puna frana. E drept, 100000+ km fata de 4000 km.
Ca sa citez pasagerii, comparativ cu Octavia, Leonul zici ca nici nu merge, atat de silentios e. E drept, diesel vs benzina.
Suspensiile sunt total diferite. In timp ce Leonul se simte bine infipt bine pe sosea (si uneori mai 'sare' de colo colo) Octavia zici ca e o barca pe valuri.
Unde Octavia iese in fata Leonului fara drept de apel e flexibilitatea intre 1500 si 2500 de rpm, unde se afla mai mereu ambele. Pur si simplu puterea si felul cum e livrata aceasta la dieselul de pe Octavie face viata mai usoara, in special la mersul prin oras. Lucru care mie mi se pare ciudat, dat fiind ca au acelasi cuplu pe plaja respectiva de turatii.
Seat Leon 5F FR 1.8TSI
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

19 Dec 2015, 09:42

Welcome on ClubSEAT! :P sa te bucuri de achizitie multi km,
asteptam totusi ceva poze 8) poate n-am fost eu atent, insa n-ai zis nimic de culoare masinii :|
 
StefanSC
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 19 Dec 2015, 09:18

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

19 Dec 2015, 09:48

Erm... Scuze :) E rosu standard.

Si poze de pe Transalpina si Transfagarasan.

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Seat Leon 5F FR 1.8TSI
 
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

19 Dec 2015, 14:27

Bine ai venit in cs.
Felicitari pt alegere

Sent from my HTC One using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
Razvan-BBY
Mesaje: 136
Membru din: 29 Mai 2015, 21:38
Localitate: Valenii De Munte/Prahova

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

19 Dec 2015, 15:01

Bine ai venit in ClubSeat :hi

Sa te duca multi km inainte!
Now:CUPRA Ateca
Now:Seat Leon Cupra ST 280
Ex :Seat Leon Cupra R 265
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

19 Dec 2015, 17:55

Bine ai venit printre noi, daaa ti-am citit relatarile si pe celalalt forum :) . Ai o motorizare de vis :) :roll:
Interesant ca nu suntem primii care am trecut de pe octavii pe leonuri... Insa interesant ca de pe o barca ca Octavia Tour gen.1 dar care are portbagaj cat China, ai trecut dintr-o data pe un hatchback sportiv :) . Si eu vin de pe Octavia dar 2 FL din 2010 1.4TSI. La mine diferenta intre cele doua masini nu mi s-a parut asa mare ca si interior, si nici aceasta schimbare enorma nu am putut sa o fac, a trebuit sa aleg combi, la care si asa cateodata imi mai lipseste barlogul pe post de portbagaj al octaviei.(portbagajul leonului combi fiind mai mic si asa). Dar in schimb am primit un tren de rulare mult mai lipit de sosea(desi eu nu am trenul de rulare multilink ca si al tau :) ) si un look mult mai fain, cool, un motor molcom dar puternic cand trebuie, care consuma putin. Dar te asigur si daca as fi ales doar cu inima tot 1.8TSI as fi ales... dar din pacate fac multe drumuri ( in 15 zile de la primirea masinii am deja 1770 km) si trebuie sa ma uit la costuri, etc...cum conduc destul de tare, eu cu 1.8TSI sub 8% nici macar extraurban nu as scoate...
Ca si fapt divers tata are de cateva zile masina identica cu a mea dar 1.4TSI 150 CP si invers celor descrise de tine mi se pare mult mai usoara de folosit in oras ca si dieselul meu care in oras mi se pare ca un elefant in magazinul de portelan... greoi si parca nu isi poate da drumul cum trebuie. Pe afara se conduce fain si dieselul si are o putere care impune respect la depasiri...TSI-ul este fasnet si foarte agil in primele viteze...alta lume.
Iti doresc km fara evenimente si cat mai multe poze si descrieri faine :)
Sarbatori fericite :)
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011

 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

19 Dec 2015, 18:42

Bine ai venit in ClubSEAT! Foarte frumos leul tau :)
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

19 Dec 2015, 22:06

Imi place masina si faptul ca e rosie, dar mai ales motorul. :)
Totusi, sunt curios, poate detaliezi putin partea cu "imagine de masina cumparata de parinti copiilor la 18 ani". E rau ceva in asta? Si btw, aia e Golf 4. :D
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
StefanSC
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 19 Dec 2015, 09:18

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

20 Dec 2015, 13:47

Bine v-am gasit.

@AndreiFR:
Octavia a ramas in familie (am dat-o tatalui meu) asa ca daca am vreodata nevoie de carat bagaje, stiu de unde sa o iau ;).

Pentru masina asta, am preferat sa iau ceva cu aer de "jucarie", de unde modelul ales si motorizarea. Alternativele erau Kia Ceed GT, Mazda 3 2.0 benzina si Focus 1.5 Benzina.
P.S.: Am luat in considerare si Skoda Octavia 3 dar interiorul si politica de preturi practicata de Skoda m-au facut sa renunt.

@Vlad.:
:D
Era o prejudecata de-a mea bazata pe varsta si personalitatea primilor soferi de Seat pe care i-am vazut si felul cum acestia au ajuns in posesia masinilor. Partea buna e ca citind forumul si vazand cata pasiune pun membrii in masinile lor aceasta prejudecata mi-a fost 'vindecata.
Legat de intrebarea daca e ceva rau in aceasta, raspunsul la intrebare depinde de experienta de viata a fiecaruia, ca atare discutia nu isi are rostul pe un forum ;).
Seat Leon 5F FR 1.8TSI
 
Avatar utilizator
Victor.VR
Mesaje: 72
Membru din: 08 Feb 2015, 15:33

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

20 Dec 2015, 15:24

Felicitări, să o stăpânești sănătos și fericit.

Te-ai încadrat în buget? Cu cât l-ai depășit? :D
Leon FR 2015
 
StefanSC
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 19 Dec 2015, 09:18

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

20 Dec 2015, 16:09

M-am incadrat, dar la limita.
Seat Leon 5F FR 1.8TSI
 
Avatar utilizator
adita80
Mesaje: 420
Membru din: 13 Feb 2014, 12:34
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

20 Dec 2015, 20:06

Bine ai venit , la câți mai mulți kilometri fara probleme :cheers
Suzuki Sx4 S-Cross luxus 2017.... Ex: Seat Toledo Style plus 1.6 TDI 115cp model 2016
Ex: Seat Ibiza 6L . 1.2 12 v
 
StefanSC
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 19 Dec 2015, 09:18

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

04 Ian 2016, 11:21

Vine iarna, bine imi pare. In Leon am scaune incalzite :D.

Am observat una nasoala:

Scartaie anvelopele pe zapada de zilele astea din Bucuresti de zici ca se rup (Conti TS850-uri).

De asemenea, am vazut ca are tendinta sa alunece mult de fata.

Si ESC-ul nu poate fi dezactivat de tot.
Seat Leon 5F FR 1.8TSI
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Leon FR 1.8TSI 2016 (TurboTomata)

04 Ian 2016, 11:57

Interesant...eu pe octavia am avut o parere foarte buna despre ele... scaunele incalzite sunt cele mai bune lucruri inventate din lumea asta pe o masina (parere personala)
Legat de cauciucuri, ai masina puternica si relativ usoara si pot sa piarda repede din aderenta. Pe ce marime te-ai dus? In zapada sunt superpe oricum, de exemplu Nokian WR D4-le sunt laudate pe umed... eu fix acolo la o franare de la 4O km/h am alunecat la +3 grade de parca era gheata pe jos...niciodata in 17 ani de cand conduc nu am patit pana atunci asa ceva in halul acesta(inca si sotia mi-a zis ca nu ntelege ce s-a putut intampla)...desi cica sunt superbuni in conditii umede...
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori