Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Subiect Autor
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

24 Mai 2016, 19:11

Tipul cu tehnologia PDR este destuld e laudat pe pagina facebook al lui.... am vazut masini tari pe acolo... acum trebuie sa vad cat cere ca probabil asta nu o voi putea deconta pe CASCO, parca m-as inchina si eu mai mult spre optiunea asta...
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

24 Mai 2016, 19:17

Ca si informatie, poti sa dai comanda de clipsuri noi , chiar si la reprezentanta . . . Oare daca era cu trapa panoramica , se umplea masina cu gheata ?
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Subiect Autor
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

24 Mai 2016, 19:27

Elementele vitrate au rezistat fara nici o zgarietura, eu cred ca trapa este facuta dintr-o sticla foarte rezistenta, nu era problema. Plus ca am un vecin care are un Hyunday Tucson cu trapa panoramica aproape pana in spate si nu avea trapa nimica, insa masina lui este si mai afectata, efectiv tipul plangea langa masina(nici macar numere finale nu are) zicea ca a dat 38 000 euro pe masina.... zicea ca o sa-l bage direct pe CASCO... nu stiu ce tabla avea dar arata si mai urat ca al meu...de parca l-ar fi lovit de doua ori mai multe bucati de gheata...
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
ggo89
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

25 Mai 2016, 06:36

Andrei, nu te du la casco pana nu elimini toate posibilitatile. La 100 km in ambele directii ale clujului mai ai solutii pdr (zalau - tel 0 744 450 318, targu mures - tel 0749 740 115). In cluj la ai nostrii sunt convins ca va fi horror dupa grindina de ieri. Poti s-o faci si in etape pentru a nu cheltui asa mult odata. Poti incepe cu ce-i mai rau si apoi usor sa elimini pe parcurs si restul.
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Subiect Autor
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

25 Mai 2016, 08:49

Iti multumesc mult de ajutorul acordat :) Chiar esti un caractre. Acum trebuie sa astept pana se opreste ploaia, cat timp este apa pe caroserie nu se poate face o constatare ca lumea, o sa incerc varianta asta, dar macar as stii ca astia lucreaza bine...
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

25 Mai 2016, 09:53

Acum vreun an am gasit capota indoita, de parca cineva ar fi dat cu pumnul (cred ca chiar asa s-a si intamplat). Vopseaua nu avea nimic, deci evident am luat legatura cu atelier PDR din Bucuresti, unul foarte laudat, iar cel de acolo (era un "one man show") a facut treaba f buna. Capota mea are mai putina importanta in povestea asta (fyi, indoitura a fost scoasa cu ventuza), dar in atelier era un Golf 4 batut tot de grindina: capota, plafon, aripi, chedere, facute praf. Era adus din Belgia si se pare ca una din "side business-urile" de acolo era tocmai cumpararea de masini de genul asta (luate la un pret de nimic), repararea si revanzarea acestora.

Bun, cat timp am stat acolo, omul a lucrat in paralel la masina mea si acel Golf (fiindca din zisele lui trebuia sa termina Golful in maxim 1 sapt, si era "cam in urma"). Normal ca am fost curios sa vad ce face si cum o va scoate la capat cu toata masina care era facuta praf. In primul rand sa vorbim despre plafon (fiindca asta te intereseaza pe tine). Aici se da jos captionajul vizibil si se baga o tija intre capitonaj si plafon (plafonul nu era dat jos de tot, ci doar distantat putin, deci tija intra paralel cu acesta, fiind indoita in capat, exact ca un levier). Apoi se impinge cu acea tija din interior...si aici apare o "problema": dupa capitonajul vizibil (roof lining) mai exista un strat de ceva material (cred eu, fonoabsorbant) care se pare ca e lipit de tabla si e greu de dat jos. Acel material va fi impuns cu tija respectiva, practic de fiecare data cand impingea, se auzea un zgomot ca si cum ai strapunge cu o surubelnita un cofraj de oua. La exterior rezultatul final era impecabil, doar ca ce era dupa acel plafon...dumnezeu cu mila :)). Deci daca ajungi la vreun PDR-ist, intreaba-l exact cum se lucreaza si ai in vedere ce ti-am povestit.

Ah, si ce mi-a zis atunci e ca ventuze se folosesc doar in locuri greu accesibile, in rest, unde se poate, tija fiindca e mai rapida. E si normal, nu o sa stea nimeni sa scoata 80-100 de indoituri mici folosind ventuze, fiindca fiecare dintre ele trebuie lipita cu un adeziv special (lasat si el un anumit timp sa se usuce), apoi trasa cu un fel de cleste. Ca sa-ti faci o idee, la mine, pt o indoitura de 5x5cm, s-a folosit o ventuza care a fost lipita si trasa de vreo 4-5 ori pana sa se ajunga la rezultatul dorit, timpul total de lucru fiind de ~4 ore.

Mai ai grija ca orice element de cauciuc/plastic afectat de grindina va trebui schimbat (gen chedere), astea nu se indreapta cu nimic. Daca vei vrea sa faci reparatia pe cheltuiala ta (fara sa implici casco), atunci intereseaza-te de costurile totale, nu doar manopera la PDR (care in general e relativ ieftina - mie pe capota aia mi-a luat 100 ron).
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Subiect Autor
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

25 Mai 2016, 10:20

Super descriere si iti multumesc! Sa stii ca la treaba cu plafonul mi-ai confirmat banuiala, fiindca m-am uitat atent la ceva fotografii+ filmulete de pe siteul unui laudat PDR-ist din Cluj si cam asta se vedea si acolo. Procedeu de preferat pentru masini aduse din Belgia etc... dar nu prea imi place la una de 6 luni si 13 000 km...
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011

 
Avatar utilizator
Andrei FR
Subiect Autor
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

31 Mai 2016, 13:06

Revin dupa a o saptamana de tatonari si cules de informatii!
Desi mult timp am fost foarte hotarat sa rezolv toate treburile la reprezentanta si revopsire masina. Dar am discutat cu multa lume si am vazut masini reparate cu procedeul PDR. SI m-am convertit. O sa va arat fotografiile unui BMW reparat care inaite arata ca si al meu. O sa pun fotografii si cu al meu la constatare. SI chestie interesanta. Eu am Casco la Generalli si chiar si ei mi-au dat numarul tipului (numar pe care mi-a dat chiart si tipul de la Weltauto Compexit(reprezentanta Skoda Seat)) ca as putea sa apelez la tip. Este un tip de treaba, am putut sa discut frumos cu el, mi-a spalat masina si foarte migalos a incercuit cu un marker toate indoiturile de la gheata.. os a vedeti ca sunt destule. Despre bani inca nu am discutat mergand totul pe CASCO, lucrand pe asigurare de acest tip. Mie mi-a lasat o impresie buna si mai ales faptul ca locatia era plina de Porche, BMW seriile 5-7 si un model Jaguar ce nu am vazut in viata mea real... In rest o sa ajung la rand cam in 3 saptamani...De altfel am discutat despre aceasta tehnologie, se pare ca chiar este folosot si de catre firmele mama, doar ca nu prea vor sa recunoasca... A zis tipul ca este de lucru pe masina mea, circa 3-4 zile. Eu zic ca nu agreez revopsitul la o masina de 6 luni fara sa fi fost lovita. Intre timp am mai discutat cu cineva si se pare ca tipul are contract cu reprezentanta BMW din Cluj exact pentru remedierea acestor probleme... eu zic ca este de bine .

In rest multumit de masina, am deja 14 500 km si sunt deja programat la revizie, lunea viitoare, spre marea mirare a reprezentantei ca de ce vreau asa de repede sa imi schimb ulei si filtre... raspunsul este: traim in Romania...restul este Can Can
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
si BMW-ul reparat cu acest procedeu
Imagine
Imagine
Imagine
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

31 Mai 2016, 15:37

wow, pare bombardata masina ta la cate semne a pus...

/offtopic, daca ai BMW negru, merge ca o manusa si WST la numar
 
Avatar utilizator
ggo89
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

01 Iun 2016, 11:52

Uai, nu m-am gandit ca a fost atat de rau :( sper sa iasa ca noua.
Poate am sa trec intr-o zi prin baci sa vad si "live" minunea.
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Subiect Autor
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

01 Iun 2016, 12:29

Pana sambata sunt plecat dar saptamana viitoare sunt acasa toata saptamana. Te astept :)
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

01 Iun 2016, 21:33

gamer555 scrie:
/offtopic, daca ai BMW negru, merge ca o manusa si WST la numar


WTX-u' e luat :)))))))))))

Poate sunt initialele numelui, mo...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Subiect Autor
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

06 Iun 2016, 23:10

Astazi am si efectuat prima revizie al masinii.
Totul a decurs normal, le-am amintit ca saptamana trecuta senzorul presiune pneuri m-a avertizat si desi vizual nici de atunci nu am observat ceva, cand am masurat presiunea in toate cele patru, in cea cu pricina era cu 0.2bari mai putin si am si gasit motivul... un cui de 5-6 cm ... s-a pus petec pe dinauntru si au zis ca o sa fie OK.
In rest am schimbat toate filtrele mai putin cel de motorina care dupa ei ar trebui doar la 90 000Km - asta mai vedem, (toate originale VW) si uleiul Castrol LL III Proffesional 5W-30 norma 5W-30 la cutie.
De altfel foarte foarte scump, toata operatiunea. Am platit 903 lei din care 39 era reparatia anvelopei si echilibratul (asta este singura operatiune care nu mi s-a parut scumpa) . 69 lei litrul de ulei, 103 si 101 filtrele de aer si polen, 68 cel de ulei... manopera uriasa pentru o munca de o ora si ceva peste 170 lei...
Am 14 890 km si urmatorul o sa fie la 30 000 km adica cam in 6-7 luni daca o sa umblu atat ca la inceputul acestui an( si o sa umblu ca ma asteapta o vacanta cu circa 3500 km + locul de munca) . In rest totul este uscat si OK
Legat de paguba cauzata de grindina, maine ma duc la reconstatare ca priceputii din Cluj nu au pus toate elementele lovite de gheata... deci joc de ping pong cu asiguratul...deci ramene de rezolvat in continuare .
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Subiect Autor
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

06 Iun 2016, 23:31

Scuze de greseli... eram foarte obosit si forumul acesta iti lasa extrem de putin timp pentru a se putea corecta unele greseli mici de ortografie sau de exprimare :( . Am vrut sa scriu norma 507 00.
Ca si o chestie interesanta as scrie, acel material fonoabsorbant si probabil si ceva izolatie termica de pe scutul motor si baia de ulei invelit iarasi in ceva material negru un fel de pasla rezistent la caldura. Am stat sub multe masini dar asa ceva inca in viata mea nu am vazut
Imagine Imagine Imagine Imagine
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Subiect Autor
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon ST - 2.0TDI - 150CP - FR - Adventure Brown

13 Iun 2016, 09:25

SI ceva poze mai frumoase cu frumoasa :) Imi place la nebunie cum arata din afara. Daca si in interior l-ar fi facut la fel de frumoasa era vai si amar de Golf...
Imagine20160612_101902 by Peter Andrei, on Flickr
Imagine20160612_101833 by Peter Andrei, on Flickr
Imagine20160612_102013 by Peter Andrei, on Flickr
Imagine20160612_102516 by Peter Andrei, on Flickr
Imagine20160612_101921 by Peter Andrei, on Flickr
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori