Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Wolt87
Subiect Autor
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2015, 15:51
Localitate: B / GL

Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 13:31

Salutare, de vineri sunt fericitul posesor al masinii din titlu. Este al doilea Leon la mine si al patrulea in familie. Masina a avut 13800 cand am luat-o.
In ordine: Seat Toledo 2002 1.6 (long gone), Seat Leon 2.0 TDI BKD 2006 (vandut acum 3 ani), Seat Leon 2007 1.9 TDI BKE (fosta mea masina si inca in familie).

In total cu 5F am facut 4 test drive-uri lol. Cu 1.2 cand a aparut, 1.4 150cp la Metrotehnica, cu Cupra si cu cea pe care am si cumparat-o.

Acum am achizitionat masina din link http://www.a v i t/seat-leon-C35662128.html
In momentul de fata se afla la PBN pentru radiere and stuff, dar in weekend au fost amabili si dupa achitarea avansului mi-au facut o fisa de test drive si am putut merge cu masina pana acasa la Galati.
Plusuri:
- diferenta enorma la interior intre 1P si 5F, mult mai silentioasa, materiale mai bune.
- trapa posibil sa fie un novelty factor inca dar mi se pare bestiala si cu siguranta as bifa optiunea asta la urmatoarea masina
- DSG6, nimic de spus aici, posibil sa mai existe cazuri in care sa duc dorul pedalei 3 dar o sa ma consolez cu padelele. In rest, o grija in minus.
- 184 de cai, aproape dublu fata de vechea masina, depasesc mai relaxat toti natafletii care isi amintesc ca au acceleratie cand treci pe langa ei. Nu am planuri de remap sau alte briz-brizuri, cand o sa-mi permit imi iau una mai puternica.
- sistemul audio, e doar cel standard dar o imbunatatire majora fata de precedentul. SEAT Sound-ul probabil ar fi fost si mai bun, dar am fost foarte impresionat si de cel standard.
- senzorii de parcare, o grija in minus
- bluetooth streaming, o sweet baby Jesus adio cabluri.
- DCC, oh yes din nou, mi se pare mai comfortabila in Comfort decat vechea masina cu jante pe 16.

Minusuri:
- Navigatia destul de inceata, nu-mi prea pasa, dar ca chestie...
- mici defecte care mi s-a spus ca vor fi remediate la predare, vom vedea
- ambele jante pe fata sunt ciupite, de una mi-au si spus ca au comandat-o, poate pe cealalata n-au vazut-o.
- protectia de cauciuc de sub spoilerul fata e jumate rupta, cineva s-a urcat cu sarg pe o bordura. Nu-mi prea pasa dar ca idee piesa aceea e 500 RON lol.
- o arsura de tigara de 2mm pe scaunul de la pasager, my eagle eye misses nothing
- motorasul de la geamul meu scoate un sunet ciudat ca si cum inca invarte ceva vreo 10 secunde dupa ce las geamul un sfert sau jumatate jos. Restul cursei nu face.

Cifre preliminare pe Bucuresti-Urziceni-Buzau-Galati si retur:
- la dus consum mediu 6.4, viteza medie 105 km/h, mers top cu 150 pe 4 benzi si 140 pe 2 benzi
- la intors consum mediu 4.7, viteza medie 87 km/h, mers cu 103 km/h pe CC tot drumul unde s-a putut.

In concluzie, foarte fericit de achizitie, ocheam initial acea Cupra care a fost la test, probabil considerentul care a pus capac au fost jantele idiot de mari pentru Ro. Sa mai dau inca 2000 pe roti pe langa cel putin 25000 cu cat era posibil sa fi luat masina deja era prea mult. Si da, dadeam 2000 fie ca vroiam sau nu, era doar o chestiune de timp.
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 14:25

Super achizitie. Felicitarile mele si bine ai revenit printre posesori de LEON .Super model super dotat. Doar ca nu vad in anunt sa fie cu DCC . daca ai si aceasta optiune este si mai bine.
Sa o conduci fara evenimente neplacute
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Wolt87
Subiect Autor
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2015, 15:51
Localitate: B / GL

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 14:31

Are, basca mai imi dau si roti de iarna pe 16 cu jante de aliaj, sunt curios de gume, dar deja oferta devenise prea atractiva.

Mersi de urari, principalul factor de urmarit va fi fiabilitatea, la Leon-ul vechi in aproape 9 ani si peste 140k km in afara de consumabile si un motoras la usa care papa curent nu am schimbat nimic.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 14:32

Bun venit si felicitari pentru achizitie :hi
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 14:38

felicitari pentru masinuta si bine ai venit in ClubSEAT! imi place FRul tau, excelent dotat. ca diferente fata de masina mea stock, eu am Seat Sound System si jantele Performance (pe care inteleg ca nu le-ai fi vrut oricum, inteleg), tu ai DSG.
corect, DCC e super misto, e un mare plus. la navi ai perfecta dreptate, nu are chiar cel mai rapid procesor. de la versiunea MY2016 au rezolutii mai bune si procesoare mai bune de la Media System Plus, apoi a aparut Full Link cu posibilitate utilizare Google Maps, nu mai e nevoie de Navi.
*in anunt masina apare cu 7 km, adica noua. inteleg ca anuntul e mai vechi si nu au actualizat km la vanzare.
 
Wolt87
Subiect Autor
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2015, 15:51
Localitate: B / GL

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 14:59

Erau poze facute la scurt timp dupa ce a fost cumparata la Welt in showroom. Dupa aceea masina a fost folosita de cei de la Seat pentru test drive si de un director de vanzari, acumuland 13800 pana cand am luat-o eu. E bine ca nu cred sa fi fost si masina de presa, nu am vazut aceasta varianta prin reviste.

In afara de Navi, sistemul se misca ok, rezolutia il face sa arate... old school sa-i spunem :)). Mult mai frumos de privit e computerul color din bord. Jantele peformance de 18" desi arata foarte bine, pe mine nu ma incalzeau cu nimic, dimpotriva. Sa fi fost in Vest, 18" erau parfum. Poate o sa-mi iau la un moment dat niste jante mai usoare pe 17".

Goagal Maps pe mine m-a exasperat de cateva ori cu navigatia, asa ca pe telefon tin Waze deschis la drum, ala ar fost misto sa-l fi putut pune pe ecranul central. Anyway, Mirror Link nu-i mare pierdere. Ce imi lipseste este pachetul comfort drive, pentru farurile automate.

Stiu ca si volanul e mai sanatos la MY2016 dar, din nou, imi e indiferent. 9 ani am mers cu volan subtirel deci sunt obisnuit. Am mers in cateva randuri si cu BMW-uri cu volanul nou M care e ditamai butucul si nu pot spune ca pentru mine face vreo diferenta. Nu-i nici mai bine, nici mai rau.

Ma bate un gand sa-mi iau la un moment dat spoiler-ul spate impreuna cu evacuarea dubla, sunt curios la ce pret sunt la noi.
Stie cineva ce pedalier de aluminiu merge pe astea?
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 15:06

Bine ai venit in ClubSEAT! Foarte misto leonul tau :)

Te asteptam si pe la intalniri!
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 15:41

tu ai deja volanul gros, masina fiind din noiembrie 2014, se vede si in poze. pentru pedalier vezi la mine pe thread, am facut chiar si DIY de montare. se potrivesc cele de golf 7 / Cupra dar si cele din catalog accesorii (mai scumpe).
bara spate din kit aero + evacuarea dubla kit aero = ~1400 euro fara vopsit :roll: . eu am luat doar eleronul din kitul aero si am pus un difuzor rieger.
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 16:31

Wolt87 scrie:
Minusuri:
- protectia de cauciuc de sub spoilerul fata e jumate rupta, cineva s-a urcat cu sarg pe o bordura. Nu-mi prea pasa dar ca idee piesa aceea e 500 RON lol.

Nu cumva ala e un feature ? :mrgreen:

vezi link-ul asta: http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?p=381832#p381832
 
Wolt87
Subiect Autor
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2015, 15:51
Localitate: B / GL

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 16:40

E si zgariat spoilerul si se vad resturi de unde s-a rupt, cel putin asa imi parea. M-am uitat sub masina in garaj la ai mei coborand pe scarile spre beci, deci nu era lumina buna.
 
Wolt87
Subiect Autor
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2015, 15:51
Localitate: B / GL

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

09 Iun 2015, 22:02

Schimbarea de generatie.

Imagine
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

10 Iun 2015, 09:12

Bun venit si felicitari pentru achizitie!

Pot spune ca ti-am condus masina prin primavara cand am insotit un amic la test drive. :) Eram curios cum se simte motorizarea asta in combinatie cu DSG si mi-a placut, dar nu pot spune ca regret ca nu am ales-o in cazul meu. Cu DCC-ul in schimb am un mare of pentru ca mi-ar fi permis sa trec la jante de 18" chiar si pe drumurile patriei. Cred ca daca ai idei in sensul asta, poti face schimbul fara griji. Apropo de arsura de tigara, am observat-o si noi la vremea respectiva. Din pacate durerea in cur se pare ca e mare cand nu e bunul tau...
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Wolt87
Subiect Autor
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2015, 15:51
Localitate: B / GL

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

10 Iun 2015, 10:19

Poate sa fie doar neatentie, maica-mea mi-a facut o gaura de toata frumusetea de la tigara in captuseala de la usa pe cealalta masina, asta e.

Spre oripilarea babacului nu-s genul care sa tina foarte mult la aspect, chit ca am Casco nu as duce masina pentru zgarieturi, ciobituri minore sau altele de genu'.

Cred ca trebuie sa-i multumesc amicului tau ca nu a luat-o atunci :).

Probabil daca masina era manuala, tot as fi cumparat-o, dar asa s-a gasit.
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

10 Iun 2015, 11:38

Cu masina ta am mers si eu.. :yh
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Leon FR TDI 184cp DSG6

10 Iun 2015, 11:43

Haha, acum sa posteze si cine a ars tapiseria =)))))

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori