Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inapoi la origini - Seat Leon - FR 1.4 TSI

16 Iul 2018, 16:59

ravemstr scrie:
Salut,

Senzorii ar trebui sa fie de Leon. Centrala si 4 senzori sigur sunt de Leon, ceilalti 4 nu stiu exact de pe ce masina erau si nici nu mai stiu codurile lor (au fost acoperite de vopsea cand i-am vopsit).

Senzorii, cablajele de pe bara si centrala + aproape toate mufele necesare le-am luat de la un baiat care se ocupa cu dezmembrari cu 200 de euro tot.
Ulterior am luat 8 suporti, 16 inele de centrare (pentru ca erau 2 variante si nu stiam de care am nevoie) si 2 buzzere de aici:

https://www.cars-equipment.com/en/shop/ ... t-parts-4/

Astea au fost cam 70 de euro cu tot cu transport. Apoi am mai luat 2 mufe pentru buzzere de la PBN, au fost 100 sau 150 de lei, nu mai tin minte exact, si un spray de vopsea in culoarea masinii din Vitan (pentru ca senzorii erau toti albi), asta a fost 40 de lei.

Montajul m-a costat 700 de lei, in asta intrand si cablajul de la cablajele din bari catre buzzere si unitatea de senzori, pe care nu-l aveam.
La montaj am intampinat o problema pentru ca eu aveam 4 senzori de un fel (corpul lor era plat pe laterale) si 4 de alt fel (complet rotunzi) dar eu aveam 8 suporti doar pentru cei plati. Din fericire aveam 16 inele de centrare, 8 de un fel si 8 de alt fel, care s-au potrivit 4 la senzorii plati si 4 la cei rotunzi. Ceilalti suporti necesari i-am luat de la baiatul care mi-a dat si senzorii si n-a vrut sa-i dau bani pe ei...

Ieri am dat comanda pe Ebay si de cluster-ul din consola care contine si butonul de senzori, ca sa fie 100% complet, care a costat 24 de euro cu tot cu transport. Cica dureaza vreo 2 saptamani livrarea desi vine din Germania.

Codarea centralei si tot ce mai trebuia a fost inclusa in costul montajului si singura eroare pe care o mai am acum e de la faptul ca masina nu vede butonul. Asta se va rezolva dupa ce il primesc :)

In rest senzorii functioneaza perfect, se activeaza singuri pe fata si imi arata in casuta mica, liniile de ghidaj functioneaza cum trebuie, am in Media System Plus meniul de Parking de unde se seteaza tonul si volumul senzorilor, muzica scade cum trebuie cand se activeaza senzorii, nimic ciudat pana acum. Pentru ca nu am buton nu pot sa-i dezactivez dar astept cu interes curierul :D

Per total nu cred ca am iesit mai ieftin decat daca as fi luat din start un kit complet, nu semnificativ mai ieftin, oricum, dar cred ca merita :) :

https://www.carsystems.eu/new-seat-leon ... d1283.html


A, ba nu! Am economisit cel putin 100 de euro fata de un kit complet, scuze! :)
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inapoi la origini - Seat Leon - FR 1.4 TSI

06 Aug 2018, 11:36

Gata! Retrofit complet! :yah

Imagine

Daca vrea cineva butonul vechi, in cazul in care nu are FR si vrea sa activeze Mode Selection, spuneti-mi!
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 355
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Inapoi la origini - Seat Leon - FR 1.4 TSI

22 Iul 2019, 17:40

Salut.
Sunt si eu interesat de acest retrofit.
Eu am sa comand kitul complet din linkul lasat de tine.
Imi poti da o persoana de contact care stie sa puna kitul pe masina?
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori