Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
lungubogdan
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 09 Mar 2011, 14:16

leon style ST 1.2 tsi dsg

21 Mar 2014, 20:41

buna ziua tuturor.

din cate vad aici toata lumea isi ia FR

eu am dat comanda pentru un leon style ST 1.2 tsi dsg cu pachet iarna, pachet comfort si plafon panoramic. culoare grey technic.

comanda a fost data pe 11.03 si dealerul mi-a spus initial doua luni (ulterior dupa ultimele informatii se pare ca vor fi fi 3 luni).

abia astept masina. intre timp putem discuta aici mai multe despre aceasta masina.

o zi buna,
leon 5f ST - 1.2 tsi DSG7 - B59GAE
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

21 Mar 2014, 20:50

bun venit cu primul ST pe forum.Membru Seat vechi cu Leon nou. felicitari .
asteptare usoarä. (asteptänd ceva frumos ,trece greu timpul :-))
Meritä asteptarea
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

22 Mar 2014, 01:40

Felicitari pt alegere ! Trapa (uriasa pe ST), scaune incalzite, suna bine. Si culoarea e interesanta

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

22 Mar 2014, 05:56

Sa fie cu noroc si intr-un ceas bun. :cheers
O sa devin din ce in ce mai interesat de 5F ST, asa ca o sa urmaresc cu placere topicul tau. :hi
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

26 Mar 2014, 13:31

Termenul de 8 saptamani e dat la misto de dealer. Termenul real e cel revizuit - adica cel putin 12 sapt.

Asteptare usoara si sa te bucuri de ea!
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

26 Mar 2014, 13:43

Felicitari pentru alegere. si eu o sa urmaresc cu interes acest topic deoarece ST-ul e cap de lista la mine ca fiind urmatoarea masina.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

26 Mar 2014, 13:54

Am apucat sa merg zilele astea cu un ST 1.2 tsi, vorba lui gamer, trapa e IMENSA!!! Felicitari pentru alegere, cu siguranta este una buna si bine ai venit in ClubSeat!
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L

 
lungubogdan
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 09 Mar 2011, 14:16

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

26 Mar 2014, 19:47

masina este o combinatie de dorinte ale tuturor membrilor familiei.

eu am ales modelul, sotia culoarea iar fiu-meu trapa (pe mine m-a cam durut sufletul sa dau atatia bani pe trapa, dar acum nu-mi pare rau).
imi pare rau doar ca nu am luat media system plus dar deja am solicitat bugetul la maxim.

apropo de problemele legate de dsg, l-am intrebat pe dealer ce ambreiaj foloseste acest model si m-a aburit cu ceva "ambreiaj umed, similar tiguan, etc..." ulterior am primit raspuns de la seat romania: "ambreiaj uscat". sa speram ca nu vor fi probleme. oricum la drive test masina s-a comportat admirabil.

ma intereseaza sa-i pun in prima faza senzori de parcare. oare gasesc niste senzori sa-mi afiseze pe ecran (in afara de cei de la seat care costa o gramada de bani). apoi sper ca peste un an sa gasesc faruri si stopuri cu led (1300 euro mi se pare enorm pentru 4 leduri).

am o temere legata de plafonul panoramic. lumina nu poate fi obturata complet (cum am vazut la un qashqai) are doar o plasa dedesubt si mi-e teama ca o sa ma bata soarele in cap toata ziua. oricum plafonul are o nuanta mai inchisa. daca nu e suficient o sa-i pun o folie.
leon 5f ST - 1.2 tsi DSG7 - B59GAE
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

26 Mar 2014, 20:00

Am intrebat la PBN si nu se integreaza in bord niciun senzor de parcare cumparat after-market, nici macar cei oferiti de SEAT ca accessoriu. Se integreaza doar cei luati cu masina, ca optiune.

Sansele sa gasesti faruri LED after-market sunt foarte foarte slabe. Ar trebui sa aiba un succes nebun modelul asta de Leon si doar peste vreo 2-3 ani sa apara asa ceva. Ar fi o sansa sa cumperi farurile ca piesa separata si sa ti le monteze niste mesteri care se pricep sa modifice instalatia electrica. Asa ceva nu poti face in garantie iar achizitia in felul asta al farurilor va fi EXTREM de scumpa (3900 ron bucata).
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

26 Mar 2014, 20:16

Despre "plasa" de la plafon nu trebuie sa iti faci probleme, la varianta cu 5 usi isi face treaba foarte bine.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
lungubogdan
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 09 Mar 2011, 14:16

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

26 Mar 2014, 20:37

dan.nistor scrie:

Sansele sa gasesti faruri LED after-market sunt foarte foarte slabe. Ar trebui sa aiba un succes nebun modelul asta de Leon si doar peste vreo 2-3 ani sa apara asa ceva. Ar fi o sansa sa cumperi farurile ca piesa separata si sa ti le monteze niste mesteri care se pricep sa modifice instalatia electrica. Asa ceva nu poti face in garantie iar achizitia in felul asta al farurilor va fi EXTREM de scumpa (3900 ron bucata).


nu inteleg dece trebuie modificata instalatia. nu este un conector similar si pentru faruri nrmale si pentru faruri led? ma gandesc ca daca cumpar un far sau stop aftermarket ar trebui sa am acelasi conector la mufa standard a sistemului electric.
leon 5f ST - 1.2 tsi DSG7 - B59GAE
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

27 Mar 2014, 00:50

operatiunea de upgrade a componentelor masinii cu alte piese originale se numeste retrofit. sunt sigur ca este posibil sa se faca si pentru faruri led si pentru senzorii de parcare, dar e posibil sa implice si alte piese si upgradeuri de soft, codari, etc.

faruri led am vazut deja pe ebay la preturi mult sub 1000 euro bucata cat costa la dealer. nu stiu insa daca sunt functionale, etc, trebuie vazut de la caz la caz.
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

27 Mar 2014, 01:17

@lungubogdan, problema nu e daca se potriveste mufa ci daca are acelasi profil de consum ca farul standard. Fiind alta tehnologie, nu are. Stiu sigur ca LED-urile necesita un regulator de voltaj deosebit pt ca nu tolereaza variatii prea mari de la specificatie.

@gamer555 mi se pare improbabil ca Valeo sa vanda pe sub mana la reducere farurile astea iar SEAT sa nu se supere. Mai degraba sunt componente after-market de la cine stie ce alt producator.

In ceea ce priveste senzorii, motivul principal pentru care nu se poate face integrarea este licentierea. Software-ul de pe masina, pana la un anumit nivel, este activat in momentul instalarii si nu poate fi modificat ulterior fara sa necesite o noua activare. Am inteles ca SEAT nu permite operatiunea asta (sau poate PBN trebuia sa plateasca extra si nu s-au bagat).
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

27 Mar 2014, 21:39

sa o stapanesti sanatos si sa ai o asteptare usoara.

legat de ce a zis gamer555, cu siguranta o sa se poata faca retrofituri si pe 5F. legat de faruri, nu cred ca se referea la faruri noi ci la faruri din dezmembrari.
 
lungubogdan
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 09 Mar 2011, 14:16

Re: leon style ST 1.2 tsi dsg

29 Dec 2014, 19:59

impresii dupa prima zi de iarna adevarata:

masina se comporta foarte bine. am mers cu ea si pe strazi necuratate si am bagat-o si in zapada afanata prin locuri de parcare pline de zapada. combinatia cutie automata cu anvelope de iarna nou-noute este extraordinara. practic nici nu trebuie sa apas pe acceleratie. doar iau piciorul de pe frana si motorul genereaza suficient cuplu la turatii mici astfel incat sa te scoata din zapada fara sa faca rotile sa alunece. mi-a fost teama ca nu voi putea face balans ca sa ies din zapada dar am constatat ca practic nici nu am nevoie. inca o data sunt foarte multumit de alegerea facuta.
leon 5f ST - 1.2 tsi DSG7 - B59GAE

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori